Blog
Konstrukcje betonowe
W artykule znajdziesz:
Konstrukcje betonowe
Jeżeli przy tym konieczne jest odprowadzenie wody gruntowej.
Jeżeli tunel od dołu znajduje się pod parciem wody lub górotworu, to należy wykonać dostatecznie mocny fundament (spąg), np. w postaci odwróconego sklepienia odpowiednio zaizolowanego. W tym przypadku izolacja fundamentu powinna łączyć się z izolacją przyczółków i sklepienia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Konstrukcje betonowe lub żelbetowe studni opuszczanych i kesonów są na ogół tak wodoszczelne, że nie wymagają dodatkowej izolacji wodoszczelnej bitumicznej. Bywają jednak niekiedy przypadki, że studnie opuszczane lub kesony stosuje się w gruntach lub w wodzie gruntowej zawierającej składniki chemiczne szkodliwie działające na beton i wówczas należy zastosować izolację wodoszczelną bitumiczną ciężką z wkładkami jako ochronę betonu przed korozją. W tym przypadku wykonuje się izolację ciężką z co najmniej 3 lub 4 wkładkami papowymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zamiast izolacji bitumicznej można by również wykonać izolację z folii z mas plastycznych, co byłoby jeszcze lepszym zabezpieczeniem ze względu na wysoką odporność mas plastycznych na działanie chemiczne (uprawnienia budowlane).
Ponieważ jednak wyżej opisane izolacje nie tylko powodują znaczne utrudnienie robót, lecz również komplikują i podrażają konstrukcję studni lub kesonu, należy więc stosować je tylko wtedy, gdy inne środki zabezpieczające beton przed korozją nie mogą dać pozytywnych rezultatów.
Wykonywanie izolacji budowli opuszczanych w grunt stwarza niebezpieczeństwo uszkodzenia jej w czasie opuszczania. Aby tego uniknąć, należy wykonać specjalną konstrukcję, która zabezpieczałaby izolację przed uszkodzeniem. Izolację należy pokryć odpowiednio skonstruowaną warstwą ochronną. Można też ściany studni wykonać podwójne i umieścić między nimi izolację. Przy tym rozwiązaniu najpierw wykonuje się ścianę zewnętrzną łącznie z nożem (program egzamin ustny).
Podkład betonowy
Następnie układa się od wewnątrz izolację w ten sposób, aby w dole przy nożu można ją było zwinąć i zabezpieczyć przykrywą z desek na okres opuszczania studni do projektowanej głębokości 12 s- 132]. Przy wykonywaniu dna studni zwiniętą izolację rozwija się i łączy z izolacją dna. W ten sposób izolacja zabezpiecza wewnętrzną część studni przed działaniem wód agresywnych. Ścianę zewnętrzną studni i dna wskazane jest wykonywać z betonu z cementu glinowego, który jest odporny na wpływy chemiczne, chociaż w zasadzie zakłada się, że powłoka zewnętrzna zostanie po pewnym czasie zniszczona przez wodę gruntową (opinie o programie).
Izolację kesonów przed wodą agresywną wykonuje się w taki sam sposób jak izolację studni opuszczanych. Wygodniej jest jednak zamiast ścian podwójnych stosować ściany pojedyncze, a izolację zabezpieczyć przed uszkodzeniem warstwą ochronną.
Warstwa ochronna izolacji będzie podczas opuszczania studni lub kesonu podlegać tarciu gruntu i powstaną w niej znaczne siły rozciągające, których wartość równa będzie sile potrzebnej do pokonania tarcia. Aby warstwa ochronna mogła przenieść siły rozciągające, powinna być uzbrojona siatką z prętów stalowych, przy czym pręty pionowe powinny być obliczone z uwzględnieniem wyżej wspomnianych sił rozciągających. Pręty te należy zakotwić w nożu. Nóż należy obliczyć na skręcanie (segregator aktów prawnych).
Ścianka ochronna żelbetowa nie powinna być cieńsza niż 8 cm. Niezależnie od zakotwienia ścianki ochronnej w nożu, przy większych wysokościach można ją przymocować do konstrukcji kesonu za pomocą kotew talerzowych. W tym przypadku kotwy talerzowe powinny być wykonane z metalu odpornego na wpływy chemiczne, przed którymi zabezpieczamy budowlę.
Podkład betonowy lub z klinkieru na zaprawie asfaltowej pod izolację dna. Izolację dna wykonuje się łącząc ją z wyprostowaną częścią izolacji wypuszczonej uprzednio przy nożu. W celu uniknięcia łamania się papy przy zgięciu można ją lekko podgrzać. Następnie keson lub studnię wypełnia się betonem (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32