Blog

Zdemontowane deskowanie zdjęcie nr 2
11.01.2021

Konstrukcje cienkościenne

W artykule znajdziesz:

Konstrukcje cienkościenne

Zdemontowane deskowanie zdjęcie nr 3
Konstrukcje cienkościenne

Znane ogólnie i stosowane w innych rodzajach budownictwa konstrukcje cienkościenne są najbardziej ekonomiczne i rokują dużą przyszłość rozwojową (program uprawnienia budowlane na komputer). W warunkach budownictwa wiejskiego, przy niedostatecznym zapleczu technicznym i niższym poziomie wykonawstwa budowlanego, każdorazowe wykonywanie cienkościennych konstrukcji powłokowych byłoby zarówno nierealne jak i nieekonomiczne. Poza tym zastosowanie konstrukcji cienkościennych (powłokowych) w tak małych budynkach budzić może poważne zastrzeżenia co do celowości tego rodzaju rozwiązań (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przyjęto więc założenie, że konstrukcje cienkościenne w budownictwie wiejskim będą również opłacalne, lecz pod warunkiem przeprowadzenia ich realizacji przy zastosowaniu nowoczesnych metod technologicznych. Postanowiono, że cienka powłoka konstrukcji zostanie odpowiednio podzielona na elementy nadające się do prefabrykacji. Scalanie poszczególnych elementów w jednolity ustrój cienkościenny - powłokowy lub powłokowo-żebrowy - odbywa się wówczas za pomocą ściągów i prętów stalowych z zakończeniami śrubowymi, na które są nanizane poszczególne elementy prefabrykowane i skręcone śrubami, bądź też zastosowane może być sprężanie ich na sucho (uprawnienia budowlane).

Przykład zastosowania cienkościennych konstrukcji żelbetowych montowanych na sucho na placu budowy. Przedstawiony jest na nim schemat szopy-garażu, jedno-, dwu- lub trzyboksowego o szerokości poprzecznej każdego boksu 4,50 m. Długość budynku jest wielokrotnością elementu prefabrykowanego o szerokości 0,50 m, wykonanego w postaci cienkościennej żebrowanej płyty i ogranicza się zasadniczo do 6,00-7,50 m. Podana długość boksu podyktowana jest długością zestawu traktorowego maszyn rolniczych. Wysokość budynku występuje zasadniczo w dwóch wielkościach: 3,00 i 3,90 m, zależnie od wysokości maszyn (program egzamin ustny).

Zastosowany system ściągów stalowych przewleczonych przez wszystkie elementy na całej długości w węzłach połączeniowych, umożliwiający sprężenie zestawianych elementów cienkościennych w jednolitą tarczę. Możliwe jest wówczas posadowienie budynku bezpośrednio na utwardzonym podłożu lub na fundamentach punktowych, zastosowanych w narożnikach skrajnych każdego boksu. Umożliwia to w razie konieczności zmiany lokalizacji późniejszą ewentualną rozbiórkę budynku, przeniesienie go i ponowne postawienie (opinie o programie).

Produkcja elementów

Jednym z ważniejszych warunków niezbędnych dla ułatwienia przemysłowej produkcji elementów jest ustalenie ich optymalnej technicznie uzasadnionej liczby. Ogólnie biorąc, istnieje dążność do znormalizowania znacznej ilości różniących się pod względem kształtu, wymiarów i ciężarów typów elementów konstrukcyjnych występujących dotychczas w budownictwie. To samo zjawisko występuje również w budownictwie wiejskim.

Dążność ta, uzasadniona względami ekonomicznymi, wymaga rozważenia ze względu na występujące kryteria oceny (segregator aktów prawnych). Dla jasności rozpatrywanego zagadnienia należy wymienić najważniejsze z nich.
Podstawowym kryterium jest przydatność funkcjonalna elementów konstrukcyjno-budowlanych, umożliwiających zrealizowanie budynków wiejskich o różnorodnych programach użytkowych i wynikających z tych programów konieczności różnorodnych ukształtowań przestrzennych. Jest to istotne dla uniknięcia zbędnych przerostów programowych względnie niekorzystnego ich zawężania.
A więc pomimo słusznych tendencji unifikacyjnych w zakresie programów użytkowych, technologicznych procesów produkcji rolno-hodowlanej itp. pożądane jest równoczesne zachowanie swobody kształtowania przestrzennego budynków.

Uzasadnione jest to wymiarami zwierząt, maszyn, czynnościami technologicznymi lub wymaganiami wynikającymi z określonych warunków środowiskowych.
Drugim z kolei ważnym kryterium jest określenie optymalnego (średniego) ciężaru elementów konstrukcyjnych w zależności od ustalonych metod realizacyjnych i użytego sprzętu montażowego (promocja 3 w 1).

Należy tu nadmienić, iż w odróżnieniu od metod realizacyjnych mających miejsce np. w budownictwie wielkopłytowym miejskim lub przemysłowym, a zmierzających do jak największego średniego ciężaru prefabrykatów z uwagi na stopień wykorzystania urządzeń dźwigowych - w budownictwie wiejskim, zwłaszcza indywidualnym (dysponującym w ograniczonym zakresie ciężkim sprzętem montażowym), istnieje tendencja do stosowania elementów możliwie lekkich umożliwiających nawet ręczny montaż budynków.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zdemontowane deskowanie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zdemontowane deskowanie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zdemontowane deskowanie zdjęcie nr 8 Zdemontowane deskowanie zdjęcie nr 9 Zdemontowane deskowanie zdjęcie nr 10
Zdemontowane deskowanie zdjęcie nr 11
Zdemontowane deskowanie zdjęcie nr 12 Zdemontowane deskowanie zdjęcie nr 13 Zdemontowane deskowanie zdjęcie nr 14
Zdemontowane deskowanie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zdemontowane deskowanie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zdemontowane deskowanie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami