Blog

Dokładne obliczenie ustrojów płytowych zdjęcie nr 2
16.10.2022

Koordynacja modularna w budownictwie

W artykule znajdziesz:

Dokładne obliczenie ustrojów płytowych zdjęcie nr 3
Koordynacja modularna w budownictwie

Moduł techniczno-konstrukcyjny; jego stosowanie jest środkiem do podniesienia na wyższy poziom typizacji w budownictwie, prowadzącej do ujednolicenia podstawowych wymiarów elementów i wpływów poszczególnych czynników technicznych. Stosowanie tego modułu ma podstawowe znaczenie w budownictwie operującym dużą ilością elementów prefabrykowanych bądź standaryzowanymi, przestawnymi deskowaniami (program uprawnienia budowlane na komputer).

Odtąd rozpatrując koordynację modularną i używając słowa „moduł” będziemy mieli na myśli to właśnie, ostatnio omówione, techniczno-konstrukcyjne jego znaczenie, pozostawiając na innej płaszczyźnie dyskusyjnej sprawy proporcji, złotego podziału i im podobne oraz sprawy związane z rozważaniem na temat zaspokajania potrzeb poszczególnych funkcji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Koordynacja modularna w budownictwie jest dziedziną stosunkowo nową. Tradycjonalizm i konserwatyzm formacji przedkapitalistycznych, przy równoczesnym braku poważniejszych bodźców natury ekonomicznej, spowodowały, że zagadnienia racjonalizacji budownictwa pojawiły się jako jedne z ostatnich zagadnień tego rodzaju w technice; w szerszym zakresie wystąpiły one dopiero w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku pod postaciami normalizacji wyrobów budowlanych, naukowej organizacji budowy i jej terenu, opartej na ścisłej analizie czynności oraz na specjalizacji wykonawców i projektantów (uprawnienia budowlane). Był to duży krok naprzód w stosunku do uprzednio stosowanych w budownictwie metod, jednak współczesna temu postępowi ekonomiczna struktura społeczeństwa, charakteryzująca się pierwszym rozkwitem systemu kapitalistycznego, określiła górną granicę ówczesnych możliwości tego rozwoju.

Ole bowiem rozgraniczenie w budownictwie zakresów prac nad zagadnieniami plastyki i techniki, a potem dalsza specjalizacja w zakresie techniki umożliwiły osiągnięcie dużych postępów w ramach poszczególnych dziedzin, o tyle wpływy ekonomiczne interesów grup inicjujących i warunkujących rozwój budownictwa szły w kierunku powiększania wąsko rozumianej rentowności, przy zupełnym pomijaniu, a nawet niedostrzeganiu korzyści ogólnych, jakie dać może traktowanie budownictwa jako jednolitego narzędzia działania społecznego (program egzamin ustny).

Przewidziane straty

Wynikiem tego stanu rzeczy były:

  1. racjonalizacja procesów budowlano-produkcyjnych dostosowana do optimum korzyści danego, jednego przedsiębiorstwa budowlanego,
  2. postęp w projektowaniu ograniczony interesem inwestora,
  3. typizacja elementów i wyrobów budowlanych, wynikająca z przystosowania do stanu zapewniającego najwyższą rentowność zakładu produkcyjnego,
  4. stosowanie materiałów budowlanych wprowadzanych do masowego użytku w imię interesów poszczególnych grup wytwórczych, często nie pokrywających się z interesami ogółu społeczeństwa,
  5. normalizacja, będąca biernym odbiciem istniejących stosunków w produkcji, nie wywierająca większego, aktywnego wpływu na kształtowanie się poszczególnych elementów techniki budowlanej (opinie o programie).

Powstała w okresie dziewiętnastowiecznego kapitalizmu normalizacja rozwinęła się w pierwszej połowie wieku XX nie uwzględniając wszystkich wpływów i więzi, jakie istnieją pomiędzy wszystkimi dziedzinami budownictwa i projektowania budowlanego nie wpływając na znalezienie jakiegoś wspólnego języka, umożliwiającego traktowanie budownictwa jako jednej całości (segregator aktów prawnych). Osiągnięcie należytego postępu w budownictwie utrudnione było przez brak koordynacji w wymiarach elementów i wyrobów budowlanych, brak typizacji w projektach, indywidualnie dla każdego obiektu wykonywane obliczenia itp.

Wreszcie nastąpiła koncentracja kapitału, który w drodze porozumień i koncernów zaczął w celach zwiększenia zysków poszukiwać kierunków dalszej racjonalizacji, poprzez szukanie zależności między poszczególnymi dziedzinami budownictwa (promocja 3 w 1). Świadomie przewidziane straty w jednym przedsiębiorstwie były wynikiem takiej produkcji, która zapewniała osiągnięcie zwiększonych zysków w innym zakładzie - odpowiedni podział zysków, dzięki porozumieniu między obydwoma zakładami, umożliwiał obydwu właścicielom osiągnięcie większych korzyści od tych, jakie osiągnęliby działając oddzielnie, bez porozumienia.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dokładne obliczenie ustrojów płytowych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dokładne obliczenie ustrojów płytowych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dokładne obliczenie ustrojów płytowych zdjęcie nr 8 Dokładne obliczenie ustrojów płytowych zdjęcie nr 9 Dokładne obliczenie ustrojów płytowych zdjęcie nr 10
Dokładne obliczenie ustrojów płytowych zdjęcie nr 11
Dokładne obliczenie ustrojów płytowych zdjęcie nr 12 Dokładne obliczenie ustrojów płytowych zdjęcie nr 13 Dokładne obliczenie ustrojów płytowych zdjęcie nr 14
Dokładne obliczenie ustrojów płytowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dokładne obliczenie ustrojów płytowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dokładne obliczenie ustrojów płytowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami