Blog
Koszty budowy
W artykule znajdziesz:
Koszty budowy
Jeżeli na samym placu budowy lub w jego pobliżu znajduje się odpowiedni piasek czy żwir, wówczas można znacznie obniżyć koszty, wykorzystując te surowce jako budulec. Nie bez znaczenia jest również odległość wysypisk do wywozu nadmiaru ziemi z wykopów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dość często koszty budowy wzrastają dlatego, że brak jest miejscowej siły roboczej. W tym wypadku trzeba płacić pracownikom odpowiednie diety, przewozić ich na budowę lub stawiać prowizoryczne baraki mieszkalne.
Jak widzimy więc, już sama decyzja o lokalizacji obiektów wywiera olbrzymi wpływ na wielkość późniejszych kosztów budowy.
Przy budowie większych obiektów lokalizacja odbywa się w dwóch etapach (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pierwszy etap, to tak zwana lokalizacja ogólna, polegająca na ustaleniu miejscowości, w której inwestycja ma powstać. Drugi etap, to lokalizacja szczegółowa, polegająca na dokładnym wskazaniu miejsca konkretnego terenu pod budowę.
Lokalizacja szczegółowa wymaga uzgodnienia z odpowiednimi radami narodowymi. Czas budowy większych inwestycji musi trwać kilka lat. Jednak jeżeli realizacja budowy zaplanowana jest na bardzo długi okres, to fakt ten z punktu widzenia ekonomicznego jest bardzo szkodliwy (uprawnienia budowlane). Przede wszystkim koszty takiej budowy są z reguły wyższe, wzrastają bowiem tak zwane koszty stałe, jak nadzór techniczny, dozór itp. Po wtóre - występuje tu zjawisko tak zwanego zamrażania środków, co szczególnie w budownictwie przemysłowym bardzo ujemnie odbija się na ogólnej gospodarce kraju, gdyż nakłady pieniężne włożone w budowę nie mogą być wykorzystane do czasu uruchomienia obiektu (program egzamin ustny).
Ponieważ jednak wielkich inwestycji nie można wykonać w krótkim okresie czasu, najkorzystniejsze jest stopniowe wykonywanie poszczególnych obiektów i stopniowe przekazywanie ich do eksploatacji.
Naczelnym organem administracji państwowej w zakresie budownictwa, urbanistyki i architektury jest Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych (skrót MB i PMB) (opinie o programie).
Działalność naczelnych organów
Zakres działania tego ministerstwa, zwłaszcza po likwidacji Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury, jest bardzo rozległy, a mianowicie: w oparciu o narodowe plany gospodarcze oraz uchwały i wytyczne Rady Ministrów ustala ono kierunki i metody rozwoju budownictwa pod względem technicznym, organizacyjnym i ekonomicznym; zajmuje się koordynacją w dziedzinie projektowania budowlanego i produkcji budowlano-montażowej (segregator aktów prawnych).
W tym zakresie kieruje działalnością podległych jednostek projektowych i wykonawczych, które projektują i realizują obiekty budowlane budownictwa powszechnego i specjalnego, jak obiekty budownictwa mieszkaniowego, administracyjnego, gospodarczego, socjalnego, kulturalnego oraz przemysłowego; zakłady wytwórcze, przetwórcze, elektrownie, urządzenia klimatyczne i energetyczne, konstrukcje stalowe, instalacje przemysłowe i energetyczne i inne obiekty inżynierskie, nie zastrzeżone do właściwości innych ministrów; ustala techniczne normatywy projektowania, zasady sporządzania dokumentacji
oraz zatwierdzania dokumentacji typowej; wydaje normy i przepisy, regulujące produkcję budowlano-montażową i prace geologiczno-inżynierskie; jako władza naczelna miejscowego planowania przestrzennego kieruje sprawami sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz sprawami związanymi z wydawaniem lokalizacji szczegółowej inwestycji budowlanych; kieruje również sprawami państwowego nadzoru budowlanego budownictwa powszechnego i jednocześnie koordynuje działalność naczelnych organów państwowego nadzoru budowlanego budownictwa specjalnego; kieruje sprawami projektowania technologicznego w zakresie produkcji materiałów budowlanych oraz sprawami produkcji i zbytu tych materiałów, jak cementu, wapna, gipsu i innych materiałów wiążących, wyrobów ceramiki budowlanej, wyrobów sylikatowych kruszywa naturalnego itd.; dla wykonania zadań na odcinku produkcji materiałów budowlanych prowadzi prace górnicze oraz działalność geologiczną w zakresie eksploatacji złóż surowców materiałów budowlanych i rozpoznania warunków geologiczno-inżynierskich dla potrzeb budownictwa (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32