Blog
Krajobraz gór
W artykule znajdziesz:
Pierwszymi badaczami tych rejonów byli dziewiętnastowieczni wielorybnicy i łowcy fok. Kiedy ci twardzi śmiałkowie spustoszyli już morza i wyspy leżące dalej na północ, zaczęli poszukiwać nowych rejonów łowieckich. Nie mieli pojęcia, że na południu czeka na nich wielki kontynent. W zmiennym, mamiącym wzrok krajobrazie gór lodowych, śnieżnych sztormów i mgieł, bez jakiejkolwiek mapy, ludzie ci nie mogli przeczuwać istnienia tajemniczego lądu, który majaczył w dali przed nimi (program uprawnienia budowlane na komputer).
Znacznie wcześniej rozmiłowani w symetrii starożytni Grecy wysnuli wniosek, że musi istnieć rozległy kontynent na południu, który zrównoważyłby północny świat Eurazji. Idei tej nie zakwestionowano w zasadzie aż do roku 1578, gdy sir Francis Drake został zepchnięty daleko na południe przez gwałtowny sztorm. Nie dostrzegł wówczas jakiegokolwiek śladu mitycznej Terra Australis (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pogoda wywiera wpływ na wszystkie istoty żyjące na naszej planecie. W skrajnych przypadkach może przynieść katastrofalne wezbrania wód, zatopić wielkie połacie lądu, a niewiarygodna potęga tornad i huraganów może spowodować straszliwe spustoszenia (uprawnienia budowlane). Pogoda współkształtuje krajobrazy i wpływa na ekonomikę całych narodów, a w codziennym życiu może spowodować zaburzenia w komunikacji, przerwać wakacje lub nawet zmienić nasze stałe przyzwyczajenia. Nic zatem dziwnego, że nieustannie fascynuje nas swym oddziaływaniem i nieprzewidywalnością (program egzamin ustny).
Powstawanie chmur
Ludzi od dawna intrygowała tajemniczość pogody. Od czasów starożytnych jej potężne i powtarzające się zjawiska - pioruny i błyskawice, mróz i śnieg, wiatr i deszcz - przypisywano bogom. Ludzie na całym globie odczuwali potrzebę błagania o łaskę bogów, których potęga mogła decydować o głodzie lub obfitości i których złość mogła rozpłomienić niebo (opinie o programie).
Nasi przodkowie z praktyczną bystrością, dzięki starannej obserwacji i korzystaniu z wcześniejszych doświadczeń, wykryli pewne reguły rządzące pogodą. Satelitami, instrumentami pomiarowymi i całą met — orologiczną „magią" współczesnej techniki, okazuje saę 1 iż wiele elementów tej dawnej wiedzy o pogocłz>e | zachowuje swą aktualność. Równocześnie jednak wielu jej aspektów do dziś nie zdołano wyjaśnić.
Pogoda nie jest zespołem zjawisk właściwym jedynie Ziemi: na każdej planecie, która obraca się i ma atmosferę, jest również jakaś pogoda. Niegościnny Jowisz, Mars, Saturn, Wenus i Neptun, których pogoda jest diametralnie różna od naszej, dowodzi prawdziwości tego twierdzenia. Ogólny charakter pogody zależy od temperatury panującej na planecie, składu atmosfery i ilości wody na jej powierzchni (segregator aktów prawnych).
Kluczem do zrozumienia pogody na Ziemi jest fakt że jej temperatura umożliwia pozostawanie większości wód w stanie płynnym, w odróżnieniu od przechłodzo- nego lodu na Marsie lub przegrzanej pary na Wenus. Nasza planeta widziana z kosmosu ma barwę błękitną, usianą białymi plamami - przepiękny wodny świat oceanów i chmur.
Powstawanie chmur i cyrkulacja w systemie pogody naszej planety ogranicza głownie do troposfery. W warstwie tej atmosfera nigdy nie jest spokojna, gdyż wiatry wieją nad prawie wszystkimi częściami Ziemi (promocja 3 w 1).
Te niewidoczne siły współkształtujące pogodę wywiane są różnicami ciśnienia atmosferycznego. Wieją zawsze z obszaru o stosunkowo wysokim ciśnieniu do sąsiedniego regionu, gdzie ciśnienie jest niższe. Co jednak wywołuje te różnice ciśnienia? Mówiąc najprościej, przyczyną ich powstawania jest fakt, iż strefa równikowa otrzymuje więcej energii - w postaci słonecznego ciepła - niż obszary leżące w pobliżu biegunów. Ogrzane powietrze w pobliżu równika unosi się, przesuwa ku biegunom, następnie ochładza, opada i powraca do punktu wyjścia.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32