Blog
Krycie płytami azbestowo-cementowymi
W artykule znajdziesz:
Krycie płytami azbestowo-cementowymi
W przypadku stosowania rynien konieczne jest przybicie wzdłuż okapu desek o większe grubości (np. 38 mm) i przymocowanie do nich uchwytów rynnowych.
W celu podwyższenia szczelności pokryć z pojedynczej warstwy płyt można układać ?od me jedną warstwę papy lub folii polietylenowej, przybijanej do deskowania gwoździami (program uprawnienia budowlane na komputer).
Warunki temperaturowe przy wykonywaniu robót jak przy kryciu dachówkami.
Krycie płytami płaskimi
Podkłady pod płyty płaskie mogą być wykonane z desek o grubości co najmniej 19 mm : szerokości ok. 150 mm, rozstawionych co 30 mm, lub z łat o przekroju 25 x 50 mm przekroju 38 x 50 mm, rozstawionych według wymagań danego systemu krycia. Rozstaw przekrój łat powinien być podany w projekcie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Orientacyjne rozstawy łat przy określonej szerokości zakładów. Płytami pokrywa się jedynie połacie dachowe, natomiast kosze, mury ogniowe, styki połaci z elementami wystającymi ponad dach itp. kryje się blachą ocynkowaną. Wymienione roboty blacharskie powinny być wykonane przed postąpieniem do układania płyt. W następnej kolejności należy wytrasować linie Pomocnicze ułatwiające prawidłowe rozmieszczenie płyt na każdej połaci.
Linie pomocnicze równoległe do okapu wyznaczają na deskowaniu położenie górnych narożników lub krawędzi płyt, prostopadle zaś do okapu - środki i boczne krawędzie płyt.
Kolejność nakładania płyt jest oznaczona numerami 1-4. W pierwszych dwóch systemach krycia dachu należy między dwie sąsiednie płyty jednego rzędu wsuwać spinkę burzową, a po nałożeniu odpowiedniej płyty górnego rzędu i przesunięciu drucika spinki przez otwór w płycie należy drucik zaginać w kierunku okapu (uprawnienia budowlane). Poza tym każda płyta powinna być przybita do deskowania (lub do łat) dwoma gwoździami ocynkowanymi. Kalenica oraz krokwie narożne powinny być pokryte gąsiorami.
Przy kryciu płytami płaskimi można stosować podstawki trójkątne służące do składowania partii płyt przeznaczonych do natychmiastowego układania na dachu, przy czym mogą one być zaczepione na sznurach z deską na nich leżącą lub same.
Schemat organizacji robót na połaci przy pracy dwóch dekarzy (program egzamin ustny).
Przy układaniu płyt stosuje się następujące główne narzędzia: młotek, wiertarka, rozwiertak do powiększania otworów, metrówka, taśma 104-20-metro- wa, sznur (z farbą lub kredą), nożyce do cięcia blachy przy obróbkach itp.
Krycie płytami falistymi
W celu uzyskania większej łatwości układania i szczelności pokrycia zaleca się sprawdzenie każdej płyty szablonem zbitym z desek, wyznaczającym kąty proste płyt (opinie o programie). Zaznaczone skośne odcinki płyt powinny być odpiłowane. W celu uniknięcia nadmiernych zgrubień w stykach narożnikowych odcina się narożniki.
Do oznaczenia wielkości narożników do obcięcia może służyć szablon z blachy o grubości 2-3 mm, który jednocześnie pozwala wyznaczyć miejsca otworów na haki służące do mocowania płyt do płatwi. Otwory górne w płytach oznaczono cyfrą 1, dolne cyfrą 2.
Cięcia narożników można dokonywać wspomnianą piłą elektryczną albo narzędziami ręcznymi (np. piłką ręczną o drobnym zębie).
Wiercenie w płytach otworów na śruby mocujące powinno się odbywać zasadniczo na dole, przed wniesieniem płyt na dach (segregator aktów prawnych).
Otwory powinny mieć wielkość dostosowaną do podkładek neoprenowych.
Utrzymanie jednakowej szerokości zakładów osiąga się za pomocą szablonu. który może być wykonany na budowie z dopasowaniem go do wymiarów fal.
Uszczelnienie pokrycia z płyt (w dachach o małych spadkach lub nad pomieszczeniami wrażliwymi na zawilgocenie) uzyskuje się przez stosowanie w zakładach płyt taśmy uszczelniającej poliuretanowej impregnowanej asfaltem lub przez zastosowanie kitów trwale plastycznych, typu Olkit lub Polkit. Płyty powinny być przytwierdzone do płatwi drewnianych wkrętkami, przy czym wkrętki wbija się młotkiem nie całkowicie do końca.
Na głębokość ostatnich 3-5 mm wkrętka powinna być wkręcona śrubokrętem. Organizację pracy przy układaniu płyt falistych na większych dachach, a sposób układania płyt z jednej kładki. Rozmieszczenie śrub zależy od wielkości płyt i rozstawu płatwi (promocja 3 w 1).
Przy układaniu płyt długości 1,85 lub 2.50 m na 3 płatwiach należy na środkowej umieszczać podkładkę w postaci pasa twardej płyty pilśniowej o grubości 3 mm impregnowanej preparatami przeciwgrzybowymi i przeciwogniowymi.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32