Blog

11.08.2021

Krzywizna licowej powierzchni płytki

W artykule znajdziesz:

Krzywizna licowej powierzchni płytki

Krzywizna licowej powierzchni płytki

Każdy majster pracujący w dziedzinę dekoracyjnego wykańczania budynków powinien interesować się właściwościami kolorów i może bliżej zapoznać się z kolorystyką na podstawie literatury podanej w końcu książki (program uprawnienia budowlane na komputer). Krzywizna licowej powierzchni płytki nie powinna przekraczać: dla płytek I gat. ± 1 mm, II gat. ± 2 mm. Powierzchnia licowa powinna być równomiernie i całkowicie powleczona glazurą; powinna być równa, bez miejsc nie pokrytych, bez skrajnych zgrubień, napływów, pęcherzyków i włoskowatych rys (harysów) o szklistej i lśniącej powierzchni. Na powierzchni glazury dopuszczalne są drobne pęcherzyki powietrzne, których największy wymiar nie przekracza 1 mm oraz zmętniałe pasma i nici (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ilość takich defektów nie powinna jednak przekraczać 4 miejsc dla płytek I gatunku i 8 miejsc dla płytek II gatunku. Barwa polewy (glazury) płytek jednokolorowych powinna być w jednym tonie, bez plam zarówno w granicach każdej płytki oddzielnie wziętej, jak i na powierzchni 50 płytek dowolnie wybranych do prób przy odbiorze. Na licowej stronie płytki niedopuszczalne są obtłuczone naroża. Krawędzie płytek powinny mieć linię prostą, bez szczerb, wyłomów, skrzywień i innych braków. Tylna powierzchnia płytek powinna mieć poprzeczne i podłużne rowki o głębokości od 1,5 do 2 mm; są one konieczne do uzyskania lepszej przyczepności płytek do zaprawy. Płytki terakotowe wyrabia się z glin wysokogatunkowych z różnymi domieszkami, a niekiedy z dodatkami barwiącymi. Płytki bywają kwadratowe, czworoboczne, wydłużone (jako płytki przyścienne i fryzy), sześcioboczne i ośmioboczne; te ostatnie z małymi kwadratowymi wkładkami. Rozmiary płytek są rozmaite: 100X100 mm, 145X145 mm i in.; grubość 10 i 13 mm.

Dlatego stosuje się je w miejscach intensywnego ruchu (westybule, przejścia na stacjach metro itp.) i tam gdzie śliskość posadzki grozi niebezpieczeństwem (na przykład w łaźniach).
Wysortowane płytki układa się według poprzednio zaprojektowanego desenia w ramkach i nakleja się na arkusz papieru odpowiednich rozmiarów (30X50, 30X80 cm itd.).
Na budowę dostarczane są arkusze mozaiki zwinięte w rulony lub ułożone w skrzynki. Wymiary płytek mozaikowych różnego kształtu (uprawnienia budowlane).

Kolor strony licowej płytek

Wymagania w stosunku do płytek mozaiki dywanowej:
- Płytki powinny mieć prawidłową formę geometryczną, boczne krawędzie muszą tworzyć kąt prosty z płaszczyzną płytki.
- Dopuszcza się następujące odchylenia wymiarów długości i szerokości płytki:
a) dla dług. boku nie większej niż 40 rnm do +0,5 mm - 0,0 mm,
b) dla dług. boku większej niż 40 mm do +0,5 mm - 1,0 mm (program egzamin ustny).
- Na licowej powierzchni nie powinno być pęcherzyków, pęknięć, obtłuczonych rogów i krawędzi. Na licowej powierzchni ciemno barwionych płytek dopuszcza się drobne plamki średnicy nie większej niż 1 mm w ilości najwyższej 5 na płytce, dla płytek zaś białych lub jasnych - najwyżej 5 plamek o średnicy nie większej niż 0,5 mm.
- Falistość powierzchni mierzona wzdłuż przekątni’ powierzchni licowej nie powinna przekraczać ± 0,5 mm (+ wypukłość,- wklęsłość) (opinie o programie).
- W mozaice dywanowej z płytek naklejonych stroną licową na papierze według żądanego wzoru spoiny powinny mieć szerokość 2 mm. Dopuszcza się odchylenia nie większe niż ± 1 mm. … 6.

Kolor strony licowej płytek powinien odpowiadać wzorowi i musi być jednolity na całej powierzchni płytki.
- Przełom czerepu płytki powinien być zwarty i jednorodny (segregator aktów prawnych).
- Nasiąkliwość glinianych płytek nie powinna przekraczać 4%, fajansowych zaś - 2%.
Płytki majolikowe wyrabia się ze zwykłej gliny i powleka się- od strony licowej nieprzezroczystą polewą (glazurą), białą lub- kolorową.

Do płytek majolikowych zalicza się również:
- Płytki mające czerep o warstwie górnej z gliny barwionej, powleczony przeźroczystą białą polewą („mezzomajoli-
ka‘T).
- Płytki mające jasny kolorowy czerep (z barwionej białej gliny) powleczony przezroczystą barwną polewą, emalią lub pół- emalią („nowa majolika“).
- Płytki powleczone błyszczącą polewą, mieniącą się kolorami tęczy („majolika powtórnego wypału“) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami