Blog

10.02.2022

Łączenie tworzyw sztucznych

W artykule znajdziesz:

Łączenie tworzyw sztucznych

Na okładziny ścienne nadają się niektóre krajowe tkaniny powlekane PCW, produkowane na obicia mebli, ścian wagonów, wnętrz statków itp. Charakterystykę techniczną tych tkanin. Zestawienie to nie obejmuje wszystkich aktualnie produkowanych u nas tkanin powlekanych. Asortyment tych tkanin został ostatnio rozszerzony przez wyroby typu ,,skai” (powleczone spienionym polichlorkiem winylu), które imitują miękką skórę. W przyszłości znajdą one zastosowanie w budownictwie (wykańczanie wnętrz) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Klejenie i łączenie tworzyw sztucznych ze sobą oraz z innymi materiałami jak również zastosowanie tworzyw sztucznych i kauczuków do klejenia innych materiałów jest jednym z poważnych zagadnień występujących w budownictwie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Oprócz tego tworzywa sztuczne służą jako kleje do trwałego łączenia różnych innych materiałów, przeważnie odpadkowych o znikomej wartości jak wióry, trociny, paździerze, odpadki drewna itp.; z odpadków tych sprasowanych z niewielkim, kilkuprocentowym dodatkiem taniej żywicy mocznikowo-formaldehydowej lub fenolowo-formaldehydowej otrzymuje się płyty dla potrzeb budownictwa i meblarstwa. Drewno można również kleić klejem mocznikowym (uprawnienia budowlane).

Masowe zastosowanie w budownictwie mają kleje chloroprenowe, polioctanowe (przeważnie w wodnej emulsji), mocznikowe (suche i w wodnym roztworze) i fenolowe (w roztworze alkoholowym). Kleje z tworzyw sztucznych i kauczuków można podzielić na:

1) rozpuszczalnikowe,

2) w roztworach lub emulsjach wodnych (program egzamin ustny),

3) polimeryzacyjne, polikondensacyjne lub poliaddycyjne (reaktywne).

Tworzywa sztuczne

Podział ten jest nieścisły i spotyka się również szereg kombinacji pomiędzy tymi grupami. Pierwsze są to przeważnie rozpuszczone tworzywa sztuczne lub kauczuki, a najczęściej ich kombinacje, które wiążą przez odparowanie lotnego rozpuszczalnika, przeważnie szkodliwego dla zdrowia i często łatwopalnego. Działanie ich jest dość szybkie, przy czym rozpuszczalnik może działać na powierzchnię klejonych części, co może w niektórych przypadkach być zaletą (lepsza przyczepność do klejonych powierzchni części) lub poważną wadą (np. zniszczenie powierzchni klejonych części). Musi tu być zachowana ostrożność i konieczna jest znajomość wpływu kleju na klejone części (opinie o programie).

Duże znaczenie (ze względu na niską cenę) dla budownictwa mają kleje w postaci wodnych emulsji lub roztworów. Działają on wolniej, ale są znacznie tańsze. Często dla przyspieszenia odparowania wody stosuje się podgrzewanie. Wstępne podsuszanie przed połączeniem części klejonych o większych powierzchniach również przyspiesza proces klejenia.

Odparowanie dużych ilości wody lub rozpuszczalnika bardzo komplikuje proces klejenia, a pary te zanieczyszczają atmosferę. Najlepsze wyniki zapewniają szybko reagujące kleje polimeryzacyjne, polikondensacyjne i poliaddycyjne z niewielką ilością rozpuszczalników lub całkowicie bezrozpuszczalnikowe, klejenie więc nimi jest bardzo łatwe i może przebiegać szybko (prawie dowolnie regulowane), a co najważniejsze przy małym ciśnieniu (segregator aktów prawnych). W grupie tej znajdują się kleje epoksydowe, poliuretanowe i poliestrowe, stosowane do łączenia konstrukcji żelbetowych lub metalowych, metali z gumą i innymi materiałami. Podobne do nich są spoiwa i masy bezrozpuszczalnikowe oraz bezrozpuszczalnikowe lakiery (promocja 3 w 1). Kleje poliwinylowo-butyralowe stosuje się do klejenia szkła (przeroczyste) i metali.

Kleje mocznikowe produkowane są u nas w kilku gatunkach i stosowane głównie w meblarstwie oraz do produkcji płyt paździerzowych i wiórowych. Kleje te charakteryzują się dobrą wytrzymałością spoiny i odpornością na wilgoć (sklejka wodoodporna), pleśń i bakterie oraz brakiem naprężeń.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami