Blog

23.07.2022

Łamacze kamienia

W artykule znajdziesz:

Łamacze kamienia

Z uwagi na to, że istotnymi częściami składowymi wszelkich wytwórni tłucznia są urządzenia maszynowe, a więc łamacze kamienia i przesiewacze, zajmiemy się przede wszystkim opisem tych urządzeń i ich różnych używanych typów. O urządzeniach transportowych w obrębie budynków była już mowa w odpowiednim rozdziale. Urządzenia do magazynowania (sąsieki, silosy) i ładowania na wagony omówione będą łącznie z opisem budynków wytwórni. Do rozdrabniania kamienia, wyłamanego w kamieniołomie (o wymiarach przeważnie 15 do 30 cm), potrzebne są przede wszystkim łamacze kamienia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Celom pracy łamacza jest rozdrobnienie dużych brył kamiennych na coraz to mniejsze ziarna, aż do 2 mm, a nawet na jeszcze drobniejszy piasek kamienny. Rozdrobnienie musi być jednak tak wykonane, aby dawało produkt najbardziej odpowiadający nowoczesnym wymaganiom budownictwa głównie drogowego i betonowego. W łamaczu więc nie powinno się odbywać miażdżenie kamienia, dające jako produkt zbyt dużo piasku i poszczególne kamyki nieodpowiedniego kształtu oraz osłabiające zewnętrzne powierzchnie kamienia. Powinno się zaś odbywać jedynie rozłamywanie albo też rozbijanie na wzór najlepszego pod względem jakości otrzymywanego produktu, tłuczenia ręcznego młotkiem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Kształt otrzymywanych kamieni powinien być w największej masie zbliżony do sześcianu tj. posiadać przy ostrych krawędziach możliwie jednakowe wymiary we wszystkich trzech kierunkach. Szczególny nacisk na tę własność kładziony bywa przy wyrobie tzw. grysu szlachetnego, używanego do wierzchniej warstwy jezdni betonowych i asfaltowanych nowoczesnych dróg kołowych. Grys szlachetny posiadać może tylko minimalny odsetek ziarn tzw. blaszkowatych, w których jeden lub dwa wymiary wybitnie większe są od pozostałego (uprawnienia budowlane).

Normalizacja nazw

Właściwość ta wprawdzie nie zależy wyłącznie od zalet łamacza, a w dużej mierze również od naturalnych właściwości użytego materiału skalnego. Przez użycie jednak odpowiedniej maszyny, może być ta dodatnia właściwość kamienia bardziej lub mniej wykorzystana. Cały postęp w budowie łamaczy polega na coraz to lepszym dostosowywaniu się do tych dwóch zasadniczych warunkach oraz na osiąganiu coraz to większych wydajności maszyn przy użyciu tej samej siły (program egzamin ustny).

Wymiary ziarn określa się rodzajem sit, przez które ziarna przechodzą. Wielkość ziarn podawana zawsze w granicach od - do, została dla ujednostajnienia wyrobu, znormalizowana, ustalono również normalne rodzaje sit używanych do przesiewania. Przy przesiewaniu kruszywa drobnego do 4 mm należy używać metalowych sit tkanych o oczkach kwadratowych, oznaczonych znakiem, zaś od pięciu mm wzwyż sit przebijanych w blasze (perforowanych) o otworach okrągłych oznaczonych znakiem 0 (opinie o programie). Normalizację nazw i wymiarów poszczególnych gatunków kruszywa tłuczonego przyjętych w Polsce dla celów drogowych, betonowych i żelbetonowych. Wielkość łamacza określa się wielkością górnego rozwarcia szczęk, a zatem długością i szerokością paszczy wlotowej. Od wielkości paszczy zależy wymiar brył, które łamacz może jeszcze przyjąć przy czym jednak tylko część kamienia wrzucanego może te wymiary posiadać (segregator aktów prawnych).

Wielkość ziarn kamienia rozdrobnionego zależy od prześwitu szczeliny wylotowej. Wymiar ten jest to odstęp pomiędzy ostrzem klina jednej szczęki a nasadą klina drugiej szczęki mierzony przy część ziaren grubszych, aniżeli podana w tablicach wielkość tej szczeliny. Można przyjąć np., że przy podanej wielkości szczeliny wylotowej 60 mm około 10-20% tłucznia pozostanie na sicie o oczkach 60 mm (promocja 3 w 1). Ta pozostałość zwykle odbiega również od kształtu sześciennego i ma kształt blaszek i słupków.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami