Blog

Dostosowanie projektu zdjęcie nr 2
23.11.2022

Lane asfalty

W artykule znajdziesz:

Dostosowanie projektu zdjęcie nr 3
Lane asfalty

Do tego typu zalicza się przede wszystkim izolacje bitumiczne bez wkładek, np. powłoki gruntujące, powłoki z tworzyw sztucznych, izolacje z mas powłokowych oraz środki uszczelniające powierzchnie materiałów konstrukcji. Są one wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne i tylko do pewnego stopnia mogą chronić budowle przed szkodliwymi wpływami chemicznymi (program uprawnienia budowlane na komputer).

Izolacji typu lekkiego nie należy stosować w celu zabezpieczenia budowli przed wodą opadową bezpośrednią (pokrycie dachowe) lub przesączającą się w kierunku przegród poziomych (tarasy, przepusty, zbiorniki podziemne itp.), a tym bardziej przed wodą naporową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Izolacje typu średniego. Izolacje typu średniego stosuje się w celu zabezpieczenia przed wodą opadową bezpośrednią lub przesączającą się w kierunku przegrody poziomej lub pionowej. Do tego rodzaju izolacji można zaliczyć izolacje bitumiczne, najwyżej z dwoma warstwami wkładek z papy, izolacje z plastycznych mas bitumiczno-mineralnych, asfaltów lanych, wypraw wodoszczelnych itp.

Do zabezpieczenia przed wodą przesączającą się (tarasy, pomosty mostów itp.) używane są najczęściej izolacje asfaltowe z dwoma wkładkami z papy asfaltowej (uprawnienia budowlane). Ze względu jednak na znaczną liczbę uszkodzeń izolacji wykonywanych w ten sposób można dojść do wniosku, że nawet przy użyciu grubych pap izolacja tego typu nie zawsze wystarcza. Zależnie od wielu okoliczności (wpływy termiczne, obciążenia stałe i użytkowe itp.) stosuje się dwie lub trzy warstwy papy. Izolacji tego typu nie należy stosować w celu zabezpieczenia budowli przed wodą pod ciśnieniem (program egzamin ustny). Wyjątek mogą stanowić przypadki, kiedy parcie wody jest chwilowe lub gdy zupełna wodoszczelność nie jest wymagana. W tym ostatnim przypadku, np. w zbiornikach na wodę, osadnikach ścieków, basenach kąpielowych w gruntach nieprzepuszczalnych itp. stosuje się wyprawy i betony wodoszczelne.

Izolacje bitumiczne z wkładkami

Izolacje typu ciężkiego stosuje się wówczas, chodzi o zabezpieczenie budowli przed wodą naporową, tj. pod ciśnieniem. Są to przeważnie izolacje bitumiczne z wkładkami. Jako materia! do tych kolacji używane są lepiki bitumiczne, papy, juty i inne tkaniny asfaltowe, folie ab laminaty z tworzyw sztucznych (mas plastycznych), cienkie blachy metalowe itp. stosować w miejscach narażonych na wpływy olejów mineralnych (benzyny, benzolu itp.), alkoholu i innych rozpuszczalników organicznych (opinie o programie).

Zasadnicze warunki, jakim musi odpowiadać warstwa izolująca, są następujące:

  1. musi dobrze przylegać do powierzchni izolowanej, nie tworzyć pęcherzy wypełnionych powietrzem, nie dawać odprysków i złuszczeń,
  2. powinna być odporna na wpływy termiczne w temperaturze, na jaką obiekt izolowany może być narażony, tzn. nie powinna kruszyć się i pękać pod wpływem niskiej temperatury oraz topić się i ściekać pod wpływem gorąca,
  3. musi być dostatecznie elastyczna i podatna na ruchy i drgania powierzchni izolowanej, nic ulegać pęknięciom i zarysowaniom nawet włoskowatym, jakie w betonie i murze mogą się pojawić,
  4. powinna być odporna na przewidywane wpływy mechaniczne; od zagrażających wpływów mechanicznych należy ją osłonić,
  5. powinna być odporna na przewidywane wpływy chemiczne (segregator aktów prawnych).

Papy i tkaniny impregnowane, przeznaczone do izolacji, powinny być przed użyciem złożone na budowie w pomieszczeniu suchym i możliwie ciepłym. Rolki powinny być ustawione pionowo. Jeżeli pomieszczenie, gdzie jest przechowywana papa, jest zimne, rolki przed użyciem powinny być tak podgrzane, ażeby papa przy rozwinięciu nie rysowała się i nie pękała (promocja 3 w 1).

Izolacji bitumicznych nie należy wykonywać w porze deszczowej oraz w temperaturze poniżej +5°C. Podczas pracy z materiałami izolacyjnymi należy zwracać uwagę na wystarczającą przewiewność przestrzeni, w której wykonuje się roboty, oraz na bardzo ostrożne obchodzenie się z ogniem (zakaz palenia, używania świec, lamp naftowych itp.).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dostosowanie projektu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dostosowanie projektu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dostosowanie projektu zdjęcie nr 8 Dostosowanie projektu zdjęcie nr 9 Dostosowanie projektu zdjęcie nr 10
Dostosowanie projektu zdjęcie nr 11
Dostosowanie projektu zdjęcie nr 12 Dostosowanie projektu zdjęcie nr 13 Dostosowanie projektu zdjęcie nr 14
Dostosowanie projektu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dostosowanie projektu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dostosowanie projektu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami