Blog

23.04.2020

Ława łożyskowa

W artykule znajdziesz:

Ława łożyskowa

Ława łożyskowa

W filarach wiaduktów występują niekiedy części stanowiące odpowiedniki części opływowych. Są to części dostosowane nie tylko do przenoszenia obciążeń przez filar, ale też do przejmowania uderzeń pojazdów (program uprawnienia budowlane na komputer). Części opływowe i nośne filarów, gdy stanowią jedną całość, są zwykle nazywane wspólnym mianem „trzona” filara.
Ława łożyskowa wieńczy części nośne. Jeżeli części te są złożone z dwóch lub większej liczby słupów, to ława łożyskowa jest ich oczepem. Jeżeli część nośna ma kształt ściany, to ława łożyskowa jest zakończeniem tej ściany. Na ławie łożyskowej leżą poduszki podłożyskowe.

Fundamenty filarów służą do przenoszenia na podłoże ich ciężaru i wszystkich sił przekazywanych przez trzony. Wypadkowe oddziaływań trzona na fundament sprowadzają się do składowej pionowej, dwóch składowych poziomych oraz trzech składowych momentów. Wypadkowe sił przenoszonych przez filar wraz z ciężarem fundamentu powinny być zrównoważone przez oddziaływania podłoża lub pali tak, aby nie wywoływały nadmiernych osiadań.
Zadaniem opływowych części filarów jest zapewnienie właściwego przepływu wody, bez zniekształcenia koryta rzeki, oraz zabezpieczenie filara od uderzeń (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W formie tradycyjnej filarów, przejętej z budownictwa kamiennego, część opływowa filara stanowi jedną całość z częścią nośną. W wielu jednak przypadkach rozdzielano funkcje opływowe od nośnych, kształtując części nośne odrębnie od opływowych. Przykłady wyodrębnienia w filarach części nośnych i opływowych rozwiązaniu ściana nośna filara jest ustawiona swobodnie wewnątrz osłony o kształcie opływowym, zabezpieczającej filar od uderzeń (uprawnienia budowlane).
Zadaniem części nośnych jest przenoszenie sił z przęseł na fundament.

Składowe sił

Składowe tych sił wymieniono poprzednio. Oprócz tego części nośne spełniają w wielu mostach betonowych inne zadanie, polegające na umożliwieniu odkształceń przęseł wskutek ugięć pod obciążeniami ruchomymi lub też wydłużeń skróceń wywołanych zmianami temperatury i skurczem betonu (program egzamin ustny). Sprowadza się to do żądania, aby części nośne były dostosowane do poziomego przemieszczania ich wierzchołka oraz do pochylania skrajnego górnego przekroju o kąt równy pochyleniu odkształconej przęseł nad filarem. Do spełnienia tych wymagań części nośne mogą być dostosowane w różny sposób, bądź przez właściwe wymiary, bądź przez połączenia przegubowe z przęsłami lub z fundamentami. Części nośne mogą mieć kształty ścian, słupów bezprzegubowych albo ścian lub słupów połączonych przegubowo z fundamentem lub z przęsłami. Mogą być one też rozdzielane od przęseł łożyskami.

Zadaniem ławy łożyskowej jest umożliwienie ułożenia łożysk i przekazywanie sił przez łożyska na części nośne. Naśladując formy konstrukcji kamiennych w ławach łożyskowych umieszczano poduszki betonowe uzbrojone trój kierunkowo siatką cienkich prętów dla wzmocnienia betonu na działanie sil ściskających (opinie o programie). We współczesnych konstrukcjach nie wvodrebniamy zazwyczaj poduszek
Pierwowzorem filarów mostów betonowych były formy filarów kamiennych lub drewnianych. Pierwsze naśladowano w budowie filarów betonowych nieuzbrojonych, a drugie w budowie filarów z betonu uzbrojonego. Główne części filarów betonowych naśladujących kamienne wyliczono już poprzednio. W trzonach filarów zazwyczaj nie wyodrębniano części opływowych od części nośnych. Ścianom trzona, tak samo jak ścianom filarów kamiennych, dawano pochylenia wynoszące od 1/40 do 1/20 (segregator aktów prawnych).

Miały one dostosowywać kształt filara do wzrastających ku podstawie sił normalnych i monometrów dając tym częściom kształty równej wytrzymałości. Mogło to być słuszne w budowie bardzo wysokich filarów kamiennych, których wysokość sięgała często kilkudziesięciu metrów i których mur wykonany z kamienia łamanego na zaprawdę wapiennej miał małą wytrzymałość. W filarach betonowych wytrzymałość materiału nie była wykorzystana. Stąd też dawanie ich ścianom pochylenia wynikało raczej ze zwyczaju, niż z istotnych potrzeb konstrukcyjnych. W pierwotnych formach filarów betonowych występowały i inne pozostałości form filarów kamiennych. Do nich należy zaliczyć licówkę kamienną, izbice, ciosy podłożyskowe (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami