Blog

23.07.2022

Lonty detonacyjne

W artykule znajdziesz:

Lonty detonacyjne

Czynności z tym związane muszą być wykonane przy za chowaniu wszelkich środków ostrożności, gdyż przez ich zaniedbanie mogą być narażone zdrowie i życie ludzkie, pomimo odpowiedzialności karnej, jaką ponosi personel nadzorczy. Przede wszystkim wymagany jest do tego celu wybór takiego miejsca, z którego by okolicznym mieszkańcom ani zabudowaniom nie groziło żadne niebezpieczeństwo. Po zniszczeniu zaś tych materiałów, należy całe miejsce dokładnie przeszukać dla sprawdzenia, czy nie pozostały na nim przypadkiem jakieś niezniszczone resztki materiałów wybuchowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

W szczególności czynność niszczenia poszczególnych materiałów bywa następująca. Wolnopłonące lonty, tzw. sznury Bickforda, najpewniej niszczyć przez spalenie ich w kręgach na otwartym ogniu. Można je przy sprzyjających warunkach również zatopić w głębokiej wodzie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Lonty detonacyjne niszczy się w kręgach przez zapalanie przy pomocy spłonki i krótkiego kawałka lontu, z jednego lub lepiej równocześnie z obu końców. Wykonywający tę czynność powinien mieć upatrzony z góry schron, z uwagi na to. że wypełnienie lontu stanowi kruszący materiał wybuchowy, który wybuchu mm zranić metalowej powieki sznura. Elektryczne zapalniki bez spłonek, spala się na otwartym ogniu.

Spłonki, zapalniki elektryczne ze stale zmontowanymi spłonkami i inne detonacyjne, niszczy się na różne sposoby, zależnie od większej lub mniejszej ilości przeznaczonej do zniszczenia. Jeżeli jest ich tylko kilka sztuk, zapala się je przy pomocy ka wałka odpowiednio długiego lontu, lub też wysadza pojedynczo przy pomocy zapalarki. Należy pamiętać, że przy tej czynności odłamki metalowych łusek daleko się rozlatują, a więc zapalający powinien korzystać ze schronu (uprawnienia budowlane).

Materiał zapalny

Jeżeli do zniszczenia są większe ilości tych materiałów, to racjonalne jest ich spalanie z zachowaniem następujących środków ostrożności. W miejscu zabezpieczonym należy zgromadzić i ułożyć w stos znaczniejszą ilość łatwo palnego materiału, jak np. suchego drzewa polanego naftą lub tp., pod nim umieścić pewną ilość prochu strzelniczego lub innego łatwo zapalnego wybuchowego materiału, do którego doprowadzić dostatecznej długości kawał lontu (program egzamin ustny). Przed zapaleniem włożyć w środek stosu spłonki czy też zapalniki tak, aby je ogień objął. Powinny być one wyjęte z opakowania, gdyż z doświadczenia wiadomo, że w przeciwnym razie spłonki detonujące wcześniej mogą powyrzucać z ognia jeszcze nie wystrzelone, te zaś później niezauważone mogą gdzie pozostać i stać się przyczyną wypadku. Z tychże względów nie należy spłonek w stosie skupiać w większej ilości, tylko je pojedynczo porozrzucać. Po dokonaniu tego, można zapalić lont. i udać się do schronu (opinie o programie).

Przy większe, (ilości spłonek, przeznaczonych do zniszczenia, zalecają przepisy bezpieczeństwa, umieszczenie ich w skrzyni drewnianej lub blaszanej w głębokim dole nakrytym mocnym przykryciem, zabezpieczającym przed rozrzutem. Do skrzynki należy włożyć nabój zapalczy z lontem odpowiedniej długości, który z dołu ma wystawać co najmniej 20 cm. Gdy spłonki są połączono z zapalnikami elektrycznymi, należy druty zapalników obciąć tuż przy spłonce. Po zapaleniu lontu należy udać się do schronu (segregator aktów prawnych).

Niszczenie prochu i jemu podobnych materiałów wy buch owych. Można je niszczyć albo przez spalanie, albo przez zatapianie. Przy zatapianiu należy je stopniowo sypać, najlepiej na bieżąc" wodę, jeżeli tylko istnieje pewność, że rozpuszczona w wodzie saletra nie będzie szkodliwa dla niżej znajdujących się ludzi i zwierząt (promocja 3 w 1). Do wody stojącej należy je sypać cienkim strumieniem, silnie wodę mieszając, aby przyśpieszyć rozpuszczanie się aletry. Niektóre z tych materiałów trudno się rozpuszczają w wodzie, te zatem należy niszczyć przez spalanie.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami