Blog

02.09.2020

Łuki betonowe

W artykule znajdziesz:

Łuki betonowe

Łuki betonowe

Przy grubych łukach betonowych przegubowych znacznie bezpieczniejsze jest jednoczesne usuwanie całego deskowania. Stosuje się tu dwie metody. Pierwsza z nich polega na tym, że w kluczu pozostawiamy niezabetonowaną strefę o takiej szerokości, aby można było w nią wstawić poziome prasy śrubowe lub najczęściej hydrauliczne (program uprawnienia budowlane na komputer).

Za pomocą tych pras wywieramy nacisk na obie połowy luku. Z chwilą gdy nacisk ten osiąga wielkość rozporu dla istniejącego obciążenia luku, obie kluczowe końcówki wykonują ruch w górę odrywając się od deskowania. Klucz jest zabetonowywany po rozdeskowaniu, a prasy usuwane po stwardnieniu betonu.
Drugi sposób polega na oparciu stempli o poduszki wypełnione piaskiem lub cieczą o dużej lepkości, względnie o prasy jak wyżej. W celu rozdeskowania lub odciążenia deskowania od ciężaru luku steruje się zawartością poduszek lub prasami w ten sposób, aby wszystkie stemple wykonywały równomierny ruch w dół. Utworzenie się szczeliny pomiędzy deskowaniem i spodem luku oznacza całkowite odciążenie rusztowania, które może być potem dowolnie rozebrane (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Niekiedy zsychają rusztowanie i deskowanie tak, że opisana wyżej szczelina tworzy się samoczynnie, co oznacza również, że deskowanie jest odciążone i może być usunięte.
g Powłoki. Przy kopulach obrotowo-symetrycznych kolejność rozdeskowywania jest na ogół obojętna. Przy powłokach walcowych należy postępować jak przy cienkich lukach, natomiast przy powłokach o skomplikowanym kształcie, pracujących w stanie giętnym, należy postępować jak przy grubych lukach betonowych (sposób drugi).

Transport masy betonowej (mieszanki betonowej) za pomocą pomp stosowany jest przy wznoszeniu dużych monolitycznych obiektów betonowych. Masę betonową można dostarczać za pomocą pomp na odległość 300-350 m w kierunku poziomym lub do 40 m w kierunku pionowym. Zasięg transportu betonu za pomocą pomp zależy od wydajności pomp, średnicy rurociągów, oporów wewnątrz przewodów, rodzaju trasy i składu masy betonowej. W sprzyjających warunkach masę betonową można transportować pompami nawet na odległość 700 m. W przypadku konieczności dostarczenia masy betonowej na większe odległości stosuje się zestaw dwóch lub trzech pomp (uprawnienia budowlane).

Opłacalność stosowania pomp

Opłacalność stosowania pomp do transportu masy betonowej zależy od warunków budowy, rodzaju konstrukcji i wielkości robót, Szczególnie korzystne jest stosowanie transportu masy betonowej za pomocą pomp przy betonowaniu masywnych fundamentów, płyt o znacznych wymiarach oraz konstrukcji wymagających ciągłego układania masy betonowej z minimalną ilością spoin (program egzamin ustny).

W czasie tłoczenia masy betonowej część zaprawy ulega przemieszczeniu w kierunku wewnętrznej powierzchni przewodu, natomiast kruszywo o większej średnicy przemieszcza się środkiem wzdłuż osi przewodu. Występuje zatem zjawisko rozwarstwienia masy betonowej (opinie o programie).
Mieszanka betonowa powinna zachować swoją jednorodność w czasie tłoczenia, tzn. nie powinna ulegać rozwarstwieniu. Można to uzyskać przez dobór odpowiedniego składu granulometrycznego kruszywa oraz zapewnienie wymaganej ciekłości mieszanki.

Podobnie jak dla innych betonów, konsystencja masy betonowej zależy od współczynnika W/C, ilości cementu, uziarnienia i rodzaju kruszywa, ilości pyłów, wymiarów maksymalnych ziarn, ich kształtu oraz od dodatków uplastyczniających (segregator aktów prawnych).
Wskaźnikiem przydatności masy betonowej do transportu pompowego jest również rodzaj konsystencji. Badania wykazały, że wraz ze zwiększeniem długości przewodu, konsystencja masy betonowej powinna być bardziej ciekła. Należy jednak pamiętać, że przy doborze składu mieszanki betonowej należy uwzględniać oszczędność cementu.

Z tego względu konsystencja mieszanki powinna być plastyczna. Stosunek W/C masy betonowej przeznaczonej do transportu pompowego powinien mieścić się w- granicach 0,50-0,75 w zależności od aktywności, rodzaju, wodożądności i zużycia cementu (promocja 3 w 1).

Mieszanki o wyższym współczyniku W/C nie nadają się do tłoczenia pompami z uwagi na niebezpieczeństwo rozwarstwienia. Mieszanki betonowe o niskim W/C i gęstej konsystencji również nie mogą być stosowane do transportu pompami ze względu na tworzenie się zatorów i korków w przewodach.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami