Blog

Ułożenie folii zdjęcie nr 2
19.07.2022

Łupliwość bazaltu

W artykule znajdziesz:

Ułożenie folii zdjęcie nr 3
Łupliwość bazaltu

Łupliwość bazaltu w Janowej Dolinie jest doskonała, czego dowodem jest wysoka wydajność materiałów kostkowych, będących najcenniejszym produktem kamieniołomu. Dochodziła ona w roku 1936/37 do 41% ogólnej produkcji. Kamieniołom, zaopatrzony we własną siłę elektryczną, ma wyciągi, sieć kolejek roboczych, łamacze i granulatory do rozdrabniania kamienia. Położony jest bezpośrednio przy odnodze kolejowej Janowa Dolina - Kostopol (dawniej bocznica własna długości 17.5 km) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Prawie identycznym pod względem właściwości i sposobu występowania jest bazalt w Berestowcu. Wysokość słupów t. zn. grubość złoża jest tylko mniejsza, średnio około 12 m. Wytwarzany jest również materiał kostkowy, kamień łamany, tłuczeń i grysy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Poważnym czynnikiem, hamującym produkcję i wpływającym na wzrost kosztów ubocznych, jest połączenie z normalną koleją w Lubomirsku, wąskotorową łącznicą o dług. 14 km. Mimo to wydajność kamieniołomu dochodzi do 200.000 ton rocznie. Najlepiej uprzemysłowionym okręgiem zagłębia wołyńskiego jest okręg Klesowa i okolicy, położony około 25 km. na wschód od miasta Sarny przy 1 nii kolejowej Sarny - Ostki (uprawnienia budowlane).

W samym Klesowie pracuje 8 dużych kamieniołomów, z czego 6 ma normalno-torowe bocznice kolejowe, własne siłownie elektryczne i urządzenia mechaniczne do przeróbki materiału kamiennego (program egzamin ustny).

Największy kamieniołom - ,,Puhacz“, położony na północ od linii kolejowej ma do stacji kolejowej Klesowa bocznicę dług. około 3 km. Eksploatuje granit bjotytowy drobnoziarnisty koloru czerwonego, oraz swoistą odmianę granitu, t. zw. klesowit. lub metampsanit o dużej wytrzymałości i dobrej łupliwości (opinie o programie).

Wydajność roczna kamieniołomu

Posiada własną siłownię o mocy ok. 500 KM sprężarki powietrzne do-napędu świdrów i młotków pneumatycznych, sze- seg wyciągów mechanicznych i instalację nowoczesną łamaczy kragioszczękowych do wytwarzania tłucznia i grysów.

Od kilku lat uruchomiono tam wytwórnię drogowych mas bitumicznych. Wydajność roczna kamieniołomu wyrosła ok. 350.000 ton). głównie kamienia łamanego, tłuczni i grysów, oraz ograniczonych ilości kostki nieregularnej #rćdr.i’i (półbruczku) (segregator aktów prawnych).

Z uwagi na silne spękanie pokładów tego kamieniołomu A*sunek produkcji kostki do ogólnej wydajności wynosił ok. 5%. 3 : • n;eż wobec dość dużego zanieczyszczenia pokładów war- tfikami obcymi znaczna część wydobywanego materiału nie na- śaje się do przeróbki i musi być odkładana w hałdy. W czasie *r:ełań wojennych w roku 1941 siłownia oraz żelazo-betonowe c ze’azne szkieletowe budynki tłuczkami i grysarni zostały całkowicie zniszczone.

W roku 1937 rozpoczęto eksploatację szeregu kamieniołomów po południowej stronie linii kolejowej, z których pierwszy w miejscowości Wyry ok. 5 km. na południe od st. kol. Kle- scwa został już połączony z nią bocznicą normalno-torową.

W najbliższej okolicy ..Puhacza“ znajduje się kamieniołom “Krywka" Nr. 2. w którym wydobywają również kle sowi t podobny do granitu puhaczowskiego, tylko dający mniej odpadków i znacznie większy odsetek kostki nieregularnej średniej lok. 10%). Częściowo zaopatrzony w urządzenia wyciągowe i tory robocze wąskotorowe, kamieniołom ten produkuje pół- bruczek, kamień łamany i tłuczeń. Produkcja włączona w ogólną cyfrę poprzednio podanej wydajności .,Puhacza“ 350 000 ton rocznie (promocja 3 w 1).

Najbliżej osady Klesowa położony jest najstarszy z kam eriołomów klesowskich. mający głębokość ok. 50 metrów i naj- rozleglej rozpracowany. Jednak eksploatacja tegoż była o tyle nieracjonalna. że tak wysokie ściany utrzymane zostały prawie pionowo, bez zakładania tarasów (porównaj rozdział następny a eksploatacji kamieniołomów), co czyni dalszą eksploatację niewygodną i dość niebezpieczną. Dowodem tego były w swoim czasie dość liczne wypadki.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ułożenie folii zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ułożenie folii zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ułożenie folii zdjęcie nr 8 Ułożenie folii zdjęcie nr 9 Ułożenie folii zdjęcie nr 10
Ułożenie folii zdjęcie nr 11
Ułożenie folii zdjęcie nr 12 Ułożenie folii zdjęcie nr 13 Ułożenie folii zdjęcie nr 14
Ułożenie folii zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ułożenie folii zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ułożenie folii zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami