Blog
Małe wieże stałe
W artykule znajdziesz:
Małe wieże stałe
Małe wieże stałe o zbiornikach małej pojemności używane są na stacjach kolejowych, w niewielkich osiedlach, w fabrykach itd. Ze względu na bezpieczeństwo pożarowe i większą trwałość oraz mniejszy koszt konserwacji stosuje się przy nich konstrukcję nośną murowaną lub żelbetową, a zbiornik - stalowy, żelbetowy, o konstrukcji zespolonej murowano-żelbetowej, a niekiedy sprężony (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ostatnio ze względu na znaczne zapotrzebowanie na tego rodzaju obiekty bardzo często stosuje się konstrukcje składane z żelbetowych elementów prefabrykowanej. Elementy te są w ten sposób opracowane, że można z nich zbudować wieżę o różnej wysokości ze zbiornikiem różnej wielkości. Zbiorniki w takich wieżach są stalowe lub żelbetowe, składane z elementów lekkich i łatwych do montażu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Większe i wyższe wieże ciśnień stosowane są w większych miastach oraz rzadziej w wielkich zakładach przemysłowych.
Budowano je dawniej z cegły lub kamienia, zbiorniki były stalowe obudowane. Obecnie buduje się konstrukcje żelbetowe, dla przemysłu niekiedy i stalowe. Zbiorniki na wieżach żelbetowych są żelbetowe lub stalowe, na stalowych tylko stalowe. Ostatnio coraz więcej zbiorników wykonuje się jako sprężone. Jest to korzystne ze względu na szczelność oraz mniejsze zużycie betonu i stali. Wieże stalowe są na ogół tańsze od żelbetowych, większy jednak jest ich koszt konserwacji (uprawnienia budowlane).
Do niedawna jeszcze mało zwracano uwagę na wygląd estetyczny budowanych wież.
Obecnie w fabrykach, a jeszcze bardziej w osiedlach, wykorzystuje się wieże jako wybijający się dzięki wysokości akcent architektoniczny. Coraz częściej wykorzystuje się także nowoprojektowane wieże, a zwłaszcza ich górną część ponad zbiornikiem jako platformę widokową, pomieszczenie dla kawiarni, czy restauracji itp. Umieszcza się także na jej szczycie antenę radiową lub telewizyjną (program egzamin ustny).
Wyposażenie wież
Rzadziej zbiornik umieszcza się na szczycie innego obiektu np. ratusza, biurowca, silosu na zboże, hali targowej, komina fabrycznego itp. Projekty takich wież, górujących nad otoczeniem, coraz częściej uzyskuje się w drodze konkursów. W rezultacie zbudowano już znaczną ich liczbę o bardzo ciekawej formie, przy czym koszt często nie jest większy od rozwiązań typowych (opinie o programie).
Schemat wieży ciśnień i jej wyposażenia. Konstrukcja nośna wieży umieszczona na fundamencie 2 podtrzymuje zbiornik 3. Rura 4, przyłączona do sieci wodociągowej 5 służy do napełniania zbiornika. Przez tę samą rurę ze zbiornika wpływa woda odnogą 6 do sieci rozdzielczej. Rura 4 nazywa się rurą zasilająco-rozprowadzającą. Na odnodze 6 znajduje się siatka i zawór zwrotny, który nie pozwala na przepływ wody odnogą 6 do zbiornika przez co zapewnia stałą cyrkulację wody i zapobiega mąceniu osadu, osiadłego na dnie zbiornika. Do wyłączania zbiornika służy zasuwa, a do wyłączania odcinków sieci zasuwa 10. Dla ochrony wody przed zamrożeniem lub zbytnim nagrzaniem stosuje się obudowę lub ocieplenie zbiornika (segregator aktów prawnych).
Drabinka umożliwia dostanie się do zbiornika, a urządzenie pływakowe, służy do pomiaru poziomu wody, wskazywanego na skali. Wskaźnik może być połączony z sygnalizacją elektryczną, która włącza się przy określonych stanach wody. Dla ochrony przed przelaniem się wody ponad krawędź zbiornika służy rura przelewowa. Górny koniec rury przelewowej zaopatrzony jest w lej o górnej średnicy D = 3d i wysokości H = 2d, gdzie d jest średnicą rury. Dolny koniec rury jest podłączony do kanału odpływowego.
Na rurze niedopuszczalne jest ustawienie zasuwy (promocja 3 w 1). Do opróżnienia zbiornika i usunięcia osadu służy rura spustowa przyłączona jest do dna zbiornika w najniższym jego miejscu.
Rury oparte są na poduszkach betonowych. Urządzenia dławikowe zabezpieczają rury przed uszkodzeniem, które mogłoby powstać wskutek zmian długości rury wywołanych zmianami temperatury oraz wskutek osiadania fundamentów wieży.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32