Blog

23.03.2020

Materiał gruntowy

W artykule znajdziesz:

Materiał gruntowy

Materiał gruntowy

Materiał gruntowy do budowy nasypu powinien być używany w stanie suchym. Grunty nawilgocone należy uprzednio przesuszać, gdyż nasypy wykonane z takich gruntów nie będą wykazywały wymaganej nośności i stateczności (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nasypy na bagnach i torfowiskach wykonywać należy w partii dolnej zanurzonej nasypu - ze żwirów i piasków.

W partii górnej nie zanurzonej można zamiast piasków użyć i innych rodzajów gruntów pod warunkiem pełnego ich zabezpieczenia przed podsiąkaniem wodą.
Ze względu na to. że do budowy nasypu musi być w zasadzie wykorzystany materiał gruntowy znajdujący się na miejscu, mimo że nie zawsze jest on całkowicie przydatny, poszczególne rodzaje gruntu w nasypie należy układać warstwami poziomymi (pochyłe uwarstwienia mogą powodować spełzanie górnych części nasypu) z zapewnieniem swobodnego odpływu przenikającej do bryły nasypu wody (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Nie wolno dopuszczać do powstawania w bryle nasypu zaklęśnięć w warstwach usypywanych z gruntów nieprzepuszczalnych gdyż może w nich zatrzymywać się woda. Nie wolno również mieszać w bryle nasypu gruntów o różnej wodoprzepuszczalności (uprawnienia budowlane).

W celu umożliwienia odprowadzenia na zewnątrz przesączającej się wody należy powierzchniom warstw.
Uzyskuje się ją przez:
- I rozścielanie gruntu na nasypie warstwami o jednakowej grubości, dostosowanej do możliwości maszyny zagęszczającej.
- II zagęszczanie warstw równomiernie na całej powierzchni warstwy.
- III zagęszczanie poszczególnych warstw od krawędzi korony nasypu ku jego środkowi z przykrywaniem śladów poprzednich przejść maszyny pasem szerokości ok. 20 cm (program egzamin ustny). Grubości warstw zagęszczanego w nasypie gruntu nie powinny być większe niż:
I5 cm - przy zagęszczaniu ręcznym.
20 cm - przy zagęszczaniu walcami.
40 cm - przy zagęszczaniu walcami wibracyjnymi, wibratorami lub ubijakami mechanicznymi.
100 cm przy zagęszczaniu ciężkimi wibratorami lub ubijarkami płytowymi. Wartości spulchnienia czasowego gruntu po jego odspojeniu liczone w od jego objętości w stanie naturalnym wynoszą:
gruntów I kat. 5-15
gruntów II kat. 15-25
gruntów III kat. 20-30
gruntów IV kat. 25-35
gruntów V-VII kat. 30-45 gruntów VIII-XVI kat. 45-50

Metoda warstwowa

Wymagany stopień zagęszczenia K gruntu w nasypie, wyrażony jako stosunek ciężaru objętościowego gruntu w nasypie po jego zagęszczeniu do największego ciężaru objętościowego danego rodzaju gruntu, jaki uzyskać można przy jego sztucznym zagęszczaniu w warunkach laboratoryjnych, wynosi w zależności od przeznaczenia danego nasypu:
- w górnych partiach K = 0.95-r0.98;
- w dolnych partiach K = 0.90-f0.95;
Dużą uwagę należy zwracać na dokładne i równomierne zagęszczenie gruntu w nasypywanych wąskich wykopach pozostałych po wszelkiego rodzaju przewodach, zakładanych wzdłuż jezdni ulic bądź w poprzek ulic lub pod chodnikami (opinie o programie). Grunt zasypki w tych przypadkach należy zagęszczać cienkimi warstwami grubości 15-30 cm do uzyskania maksymalnego stopnia zagęszczenia w celu zabezpieczenia nawierzchni ulic i chodników w tych miejscach przed zapadnięciami, zaklęśnięciami i przełomami. Sposób prowadzenia robót zależny jest od miejscowych warunków terenowych, rodzaju gruntu, rodzaju podłoża nasypu oraz od posiadanego sprzętu i środków transportowych (segregator aktów prawnych).
W najczęściej spotykanych przypadkach nasypy wykonuje się wg metod: warstwowej (podłużnej), bocznej oraz czołowej.
Metoda warstwowa jest najbardziej racjonalną metodą pod względem technicznym, gdyż równocześnie ze wznoszeniem nasypu następuje tu stopniowe i równomierne jego zagęszczanie wskutek przejazdów po świeżo sypanym nasypie środków transportowych oraz maszyn i narzędzi do zagęszczania gruntu. Grubość usypywanych warstw gruntu wynosi orientacyjnie: przy stosowaniu spycharek 6-25 cm. zgarniarek 35 cm. samochodów wywrotek  100 cm.
Przy wznoszeniu nasypów metodą warstwową najszersze zastosowanie znajdują obecnie spycharki i zgarniarki (promocja 3 w 1). 

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami