Blog

27.02.2020

Materiały bitumiczne rolowe uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Materiały bitumiczne rolowe uprawnienia budowlane

Materiały bitumiczne rolowe uprawnienia budowlane

Materiały do izolacji przeciwwilgociowych z tworzyw sztucznych (program uprawnienia budowlane na komputer). Właściwości izolacyjnych materiałów z tworzyw sztucznych. W budownictwie stosowane są spoiwa gipsowe budowlane (BN-80/6733-10) i spoiwa gipsowe specjalne (BN-80/6733-09).

Wśród spoiw gipsowych budowlanych rozróżniamy trzy marki (w zależności od wymaganej wytrzymałości na ściskanie oznaczonej wg PN-80/B-P4360): G-2, G-3, G-4, oraz (w zależności od czasu wiązania) rozróżniamy dwie odmiany: A - szybko wiążące, B - normalnie wiążące. Gipsy budowlane zaliczane są do spoiw średnio mielonych.
Właściwości spoiw budowlanych, w tablicy zaś 15-27 przykłady ich zastosowania.

Spoiwa gipsowe specjalne stosowane są w budownictwie do robót wykończeniowych. W zależności od wymaganej wytrzymałości na ściskanie rozróżniamy dwie marki spoiwa gipsowego specjalnego: G-4, G-5 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W zależności od stopnia rozdrobnienia rozróżniamy dwa rodzaje spoiwa gipsowego specjalnego: I - grubo mielone, II - drobno mielone.

Właściwości spoiw gipsowych specjalnych. Do spoiw wapiennych zaliczamy: wapno niegaszone, wapno suchogaszone, wapno hydrauliczne. Właściwości i zastosowanie zaczynów gipsowych o różnym stosunku wody do gipsu.

Zaczyny cementowe są stosowane do wypełniania kanałów kablowych w konstrukcjach kablobetonowych, do wzmacniania uszkodzonych (spękanych) budowli kamiennych i betonowych ,oraz do wzmacniania podłoża gruntowego i nadwątlonych masywów skalnych. Stosunek w : c decydujący o konsystencji dobiera się w zależności od długości i średnicy wypełnianej szczeliny oraz od rodzaju urządzenia stosowanego do iniekcji (uprawnienia budowlane). Dla kanałów kablowych o długości 10-H21 m waha się on od 0,30 do 0,40. W celu podwyższenia mrozoodporności zaczynu oraz zmniejszenia sedymentacji zaleca się stosowanie dodatku pianotwórczego złożonego z kleju kostnego, ługu sodowego i kalafonii w ilości 0,5-r- -M,5% w stosunku do masy cementu. Jako plastyfikatory mogą być stosowane lignosulfoniany wapnia, sodu lub potasu w ilości 0,10-0,15% masy cementu.

Stwardniałe zaczyny cementowe

Stwardniałe zaczyny cementowe mają porowatość ok. 10% i wytrzymałość około 20 MPa po 7 dniach oraz około 30 MPa po 28 dniach dojrzewania (program egzamin ustny).
Marki zapraw budowlanych oznaczają minimalne miarodajne wytrzymałości na ściskanie (w daN/cm2). Proporcje składników zapraw podawane są objętościowo lub wg masy w przypadku dokładnego dozowania w uprzemysłowionych wytwórniach zapraw.

Składy zapraw w zależności od marki i zastosowania podają normy przedmiotowe (opinie o programie). Do zapraw murarskich, szczególnie zalecanych do wznoszenia murów z bloczków betonu komórkowego, należy zaliczyć lekką zaprawę murarską o nazwie handlowej Termor. Przygotowuje się ją na budowie przez dodanie wody do fabrycznie wykonanej suchej mieszanki składającej się ze spoiwa, lekkich wypełniaczy w postaci ekspandowanych granulek polistyrolu oraz środków uplastyczniających i modyfikujących zaprawę.

Zaprawa Termor marki 30 przeznaczona jest do wznoszenia murów zewnętrznych do dwóch kondygnacji z bloczków betonu komórkowego (segregator aktów prawnych). Zaprawa Termor marki 15 (świadectwo ITB w opracowaniu) przeznaczona jest do murowania ścian osłonowych. Zaprawa ta wykazuje dobre właściwości fizykomechaniczne. Stwardniałą zaprawę charakteryzuje: gęstość objętościowa 855 kg/m, nasiąkliwość 36%, współczynnik przewodzenia ciepła 0,2 W/m • K.
Producent zaprawy: Przedsiębiorstwo Górniczo-Geologiczne Przemysłu Materiałów Budowlanych „Geobud” w Opolu.

W budownictwie powszechnym do budowy pieców grzewczych, trzonów kuchennych, pieców piekarniczych są stosowane zaprawy ogniotrwałe (promocja 3 w 1). Zaprawy szamotowe, będące mieszaniną zmielonego szamotu i gliny ogniotrwałej dodawanej w ilości 20-r-30% są dostarczane na budowę w workach papierowych po 50 kg. W zależności od stopnia ogniotrwałości (oznaczonej wg PN-66/H-04177) rozróżnia się cztery gatunki zapraw szamotowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami