Blog
Mechaniczne narzędzia kamienieckie
W artykule znajdziesz:
Rozróżnić tu musimy narzędzia kamieniarskie poruszane mechanicznie, zastępujące zwykłe szpicaki, dłuta, młotka grosz kowniki oraz wiertła pobijane młotkiem i maszyny do obróbki kamienia, wykonujące pracę samodzielnie i tylko obsługiwane przez człowieka (program uprawnienia budowlane na komputer).
Mechaniczne narzędzia kamienieckie mogą być wprawiane w ruch /goszczonym powietrzem lub prądem elektrycznym, przy czym cięższe narzędzia, używane do obróbki twardych gatunków kamieni, prawię wyłącznie poruszane są zgąszczonym powietrzem. Do miękkich rodzajów piaskowców j marmurów stosują również narzędzia elektryczne, zresztą dużo wygodniejsze w użyciu i tańsze w eksploatacji, łatwiej jednak podlegające zepsuciu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Powszechnie używają pneumatyczne młotki amerykańskie firmy Ingersoll-Rand & Co, dwóch typów.
Pierwsze są to tzw. bezwentylowe młotki bez uchwytu, używane chętnie do delikatniejszych robót z uwagi na swoją lekkość (uprawnienia budowlane). Są tak proste i łatwe w obsłudze, że każdy kamieniarz i robotnik może ich bez specjalnego szkolenia używać. Składają się z trzech zasadniczych części:
- z cylindra wytoczonego z jednego kawałka stali;
- ze stalowego tłoka, spełniającego równocześnie zadanie wałka rozrządczego i
- z nakrętki łącznikowej do włączania przewodu powietrznego (program egzamin ustny).
Najodpowiedniejsze .ciśnienie do pracy młotkiem pneumatycznym jest do atm. Dopływ powietrza reguluje mały kurek umieszczony na końcu przewodu powietrznego, a dla zmiany siły uderzenia tłoka wystarcza tylko proste przykręcenie lub odkręcenie kurka (opinie o programie).
Młotki bezwentylowe
Przy wykonywaniu grubszych robót trzyma robotnik trzon młotka prawa ręka, lewa zaś ręka prowadzi dłuto osadzone w otworze tłoka. Przy drobniejszych i delikatniejszych robotach trzyma młotek prawą ręką, podobnie jak ołówek przy pisaniu i reguluje przy uderzaniu palcami, środkowym i wskazującym.
Drugim powszechnie używanym typem są cięższe młotki z uchwytem i umieszczonym na nim wentylem sterującym. Wyrabiane są w kilku wielkościach, stosowanych .zależnie od rodzaju wykonywanej roboty i gatunku kamienia. Przy robocie robotnik trzyma je jak pistolet, naciskając całym ramieniem. Dopływ powietrza, a tym samym silę uderzenia reguluje się przez słabsze lub silniejsze naciskanie dźwigu i wentyla (segregator aktów prawnych).
Młotki bezwentylowe mają tę wadę, że czasem za silnie drgają, co prze trzymania młotka w bardziej delikatnej robocie i przy obrabianiu miękkich marmurów i piaskowców, również zużywają więcej powietrza, aniżeli młotki ze sterowaniem wentylowym. Do pracy tymi młotkami nadają się wszystkie rodzaje dłut używanych w kamieniarstwie, wiertła do wiercenia otworów, jak też młotki groszkowniki do obrabiania gładkich powierzchni. Sposób trzymania młotka bezwentylowego przy obrabianiu z gruba profilów gzymsowych, zaś sposób pracy młotkami wentylowymi przy użyciu różnych narzędzi.
Dla groszkowania dużych powierzchni, osobliwie w twardych gatunkach kamieni, jak granity, bazalty etc. używane bywają, przez niektóre wielkie zakłady kamieniarskie maszyny do groszkowania. Polegają. one na tym, że ciężki młotek pneumatyczny przystosowany specjalnie do osadzania wymiennych wstawek groszkujących, umieszczony jest na wózku żelaznym, który może się poruszać w przód i w tył na długim ramieniu. Ramię może wykonywać ruchy boczne półkoliste i może być dowolnie podnoszone lub opuszczane, tak że młotek można prowadzić po całej powierzchni kamienia (promocja 3 w 1).
Tego rodzaju urządzenie umożliwia przez proste prowadzę nie młotka wraz Z wózkiem po całej przeznaczonej do obróbki powierzchni na szybkie i bardzo dokładne groszkowanie dużych połaci z. zachowaniem idealnie równej płaszczyzny. Sprawność takiej maszyny jest około 15-tu razy większa od ręcznego groszkowania.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32