Blog

07.06.2021

Miękkie drewno sosnowe

W artykule znajdziesz:

Miękkie drewno sosnowe

Miękkie drewno sosnowe

Wartość opałowa drewna jest niższa od wartości opałowej innych paliw; wyjątek stanowi torf, -który ma wartość opałową niższą lub równą wartości opałowej drewna. Dlatego też drewno można zastąpić znacznie mniejszą ilością wysokowartościowego paliwa, co wykazują liczby w przytoczonej tabeli. Za punkt wyjściowy do porównania przyjęto drewno powietrzno-suche o wilgotności bezwzględnej W„ « 20%. Za drewno twarde przyjęto drewno bukowe o ciężarze właściwym To = 740 kG/m:t, za drewno miękkie drewno sosnowe i świerkowe o ciężarze właściwym y0 = “ 520 kG/m3 (program uprawnienia budowlane na komputer).

Drewno jest materiałem opałowym o dużej objętości i dużym ciężarze, a stosunkowo małej wartości opałowej.
Na skutek tego drewno jest mało ekonomiczne zarówno w transporcie, jak w paleniu; odgrywa ono rolę paliwa lokalnego w lesistych a odległych od kolei terenach oraz paliwa pomocniczego w gospodarstwie. W przemyśle paliwo drzewne stosowane jest tylko w zakładach obróbki drewna; spalanie trocin i odpadów drzewnych odbywa się w nich w sposób na ogół mało ekonomiczny.
Do końca wieku XVIII drewno i węgiel drzewny stanowiły niemal jedyne paliwo gospodarcze i przemysłowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W ciągu wieku XIX węgiel, inne paliwa i energia elektryczna wypierają stopniowo drewno, które znajduje inne, ważniejsze zastosowanie przemysłowe. Zużycie drewna opałowego wynosiło w Paryżu w r. 1885 1,8 mp na głowę mieszkańca,
w r. 1900 spadło do 0,21 mp. Mimo to jeszcze obecnie drewno opałowe odgrywa dużą rolę na wsi oraz w odległych od kolei a lesistych okolicach (uprawnienia budowlane). W północnej części Europy zużycie drewna opałowego jest dotychczas duże i wynosi 2-4 m na mieszkańca rocznie. W Finlandii ruch kolejowy oparty jest dotychczas przede wszystkich na drewnie.
Na skutek niedoboru drewna zarysowują się coraz silniej tendencje do ograniczenia spalania drewna na korzyść wykorzystania go jako surowca przemysłowego.

W parze z tym idzie zmniejszenie się udziału drewna opałowego w ogólnej ilości wyrabianego przez leśnictwo surowca drzewnego. Na przykład udział drewna opałowego wynoszący w Niemczech w r. 1927 41% ogólnej masy zrębowej spadł w r. 1938 na 20,5%. W Polsce na skutek racjonalizacji użytkowania drewna udział drewna opałowego wynosi obecnie mniej niż 20% ogólnej masy zrębowej (program egzamin ustny).

Charakterystyka drewna

Mimo to poważne ilości drewna są jeszcze ciągle spalane zarówno przez ludność, jak w przemyśle; w związku z tym nasuwa się konieczność racjonalizacji nieekonomicznie dotychczas prowadzonego procesu spalania drewna. Drewno opałowe odgrywa dużą rolę w okresach wojennych. Nadmierne wyręby drewna opałowego powodują obniżenie produkcyjnej zdolności lasu (opinie o programie).

Mimo stosunkowo niskiej wartości opałowej drewno jest szeroko stosowane jako paliwo gospodarcze i przemysłowe. W porównaniu z węglem i z innymi paliwami drewno wykazuje szereg zalet. Ze względu na brak siarki drewno i węgiel drzewny stanowią paliwo wysoko cenione w niektórych działach przemysłu chemicznego i metalurgii. Drewno daje przy spalaniu znacznie mniej popiołu (poniżej 1%) niż inne paliwa (torf i węgiel brunatny 7-8%, węgiel i koks 5-8%). Na skutek niższej temperatury spalania popiół nie ulega stopieniu na szlakę, co ułatwia obsługę paleniska (segregator aktów prawnych).

Ujemną stronę stanowi obecność w popiele potażu (K2C03), który atakuje materiały ceramiczne stwarzając trudności w budowie generatorów na gaz drzewny. Niepoślednim momentem dodatnim jest fakt, że drewno jest paliwem czystym i łatwym w obsłudze.
Wysoce ujemną cechą jest wilgotność drewna opałowego. Drewno świeżo ścięte wykazuje wilgotność względną 40-65%, co w przybliżeniu odpowiada wilgotności bezwzględnej 70—200%. W tym stanie wilgotności drewno nie nadaje się do spalania; wyjątek stanowi drewno brzozowe, które pali się stosunkowo dobrze nawet przy dużej wilgotności.

Przez sezonowanie należy mokre drewno doprowadzić do wilgotności względnej 20-25% (w0= 25-33%), nie należy spalać - zwłaszcza w paleniskach przemysłowych - drewna o wilgotności przekraczającej 25%. W literaturze i w praktyce przyjmuje się, że drewno opałowe osiąga wilgotność względną 20-25% po rocznym składowaniu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami