Blog

Kopułki szklane zdjęcie nr 2
07.06.2021

Miękkie drewno sosnowe

W artykule znajdziesz:

Miękkie drewno sosnowe

Kopułki szklane zdjęcie nr 3
Miękkie drewno sosnowe

Wartość opałowa drewna jest niższa od wartości opałowej innych paliw; wyjątek stanowi torf, -który ma wartość opałową niższą lub równą wartości opałowej drewna. Dlatego też drewno można zastąpić znacznie mniejszą ilością wysokowartościowego paliwa, co wykazują liczby w przytoczonej tabeli. Za punkt wyjściowy do porównania przyjęto drewno powietrzno-suche o wilgotności bezwzględnej W„ « 20%. Za drewno twarde przyjęto drewno bukowe o ciężarze właściwym To = 740 kG/m:t, za drewno miękkie drewno sosnowe i świerkowe o ciężarze właściwym y0 = “ 520 kG/m3 (program uprawnienia budowlane na komputer).

Drewno jest materiałem opałowym o dużej objętości i dużym ciężarze, a stosunkowo małej wartości opałowej.
Na skutek tego drewno jest mało ekonomiczne zarówno w transporcie, jak w paleniu; odgrywa ono rolę paliwa lokalnego w lesistych a odległych od kolei terenach oraz paliwa pomocniczego w gospodarstwie. W przemyśle paliwo drzewne stosowane jest tylko w zakładach obróbki drewna; spalanie trocin i odpadów drzewnych odbywa się w nich w sposób na ogół mało ekonomiczny.
Do końca wieku XVIII drewno i węgiel drzewny stanowiły niemal jedyne paliwo gospodarcze i przemysłowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W ciągu wieku XIX węgiel, inne paliwa i energia elektryczna wypierają stopniowo drewno, które znajduje inne, ważniejsze zastosowanie przemysłowe. Zużycie drewna opałowego wynosiło w Paryżu w r. 1885 1,8 mp na głowę mieszkańca,
w r. 1900 spadło do 0,21 mp. Mimo to jeszcze obecnie drewno opałowe odgrywa dużą rolę na wsi oraz w odległych od kolei a lesistych okolicach (uprawnienia budowlane). W północnej części Europy zużycie drewna opałowego jest dotychczas duże i wynosi 2-4 m na mieszkańca rocznie. W Finlandii ruch kolejowy oparty jest dotychczas przede wszystkich na drewnie.
Na skutek niedoboru drewna zarysowują się coraz silniej tendencje do ograniczenia spalania drewna na korzyść wykorzystania go jako surowca przemysłowego.

W parze z tym idzie zmniejszenie się udziału drewna opałowego w ogólnej ilości wyrabianego przez leśnictwo surowca drzewnego. Na przykład udział drewna opałowego wynoszący w Niemczech w r. 1927 41% ogólnej masy zrębowej spadł w r. 1938 na 20,5%. W Polsce na skutek racjonalizacji użytkowania drewna udział drewna opałowego wynosi obecnie mniej niż 20% ogólnej masy zrębowej (program egzamin ustny).

Charakterystyka drewna

Mimo to poważne ilości drewna są jeszcze ciągle spalane zarówno przez ludność, jak w przemyśle; w związku z tym nasuwa się konieczność racjonalizacji nieekonomicznie dotychczas prowadzonego procesu spalania drewna. Drewno opałowe odgrywa dużą rolę w okresach wojennych. Nadmierne wyręby drewna opałowego powodują obniżenie produkcyjnej zdolności lasu (opinie o programie).

Mimo stosunkowo niskiej wartości opałowej drewno jest szeroko stosowane jako paliwo gospodarcze i przemysłowe. W porównaniu z węglem i z innymi paliwami drewno wykazuje szereg zalet. Ze względu na brak siarki drewno i węgiel drzewny stanowią paliwo wysoko cenione w niektórych działach przemysłu chemicznego i metalurgii. Drewno daje przy spalaniu znacznie mniej popiołu (poniżej 1%) niż inne paliwa (torf i węgiel brunatny 7-8%, węgiel i koks 5-8%). Na skutek niższej temperatury spalania popiół nie ulega stopieniu na szlakę, co ułatwia obsługę paleniska (segregator aktów prawnych).

Ujemną stronę stanowi obecność w popiele potażu (K2C03), który atakuje materiały ceramiczne stwarzając trudności w budowie generatorów na gaz drzewny. Niepoślednim momentem dodatnim jest fakt, że drewno jest paliwem czystym i łatwym w obsłudze.
Wysoce ujemną cechą jest wilgotność drewna opałowego. Drewno świeżo ścięte wykazuje wilgotność względną 40-65%, co w przybliżeniu odpowiada wilgotności bezwzględnej 70—200%. W tym stanie wilgotności drewno nie nadaje się do spalania; wyjątek stanowi drewno brzozowe, które pali się stosunkowo dobrze nawet przy dużej wilgotności.

Przez sezonowanie należy mokre drewno doprowadzić do wilgotności względnej 20-25% (w0= 25-33%), nie należy spalać - zwłaszcza w paleniskach przemysłowych - drewna o wilgotności przekraczającej 25%. W literaturze i w praktyce przyjmuje się, że drewno opałowe osiąga wilgotność względną 20-25% po rocznym składowaniu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Kopułki szklane zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Kopułki szklane zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Kopułki szklane zdjęcie nr 8 Kopułki szklane zdjęcie nr 9 Kopułki szklane zdjęcie nr 10
Kopułki szklane zdjęcie nr 11
Kopułki szklane zdjęcie nr 12 Kopułki szklane zdjęcie nr 13 Kopułki szklane zdjęcie nr 14
Kopułki szklane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kopułki szklane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kopułki szklane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami