Blog
Model gospodarki mieszkaniowej
W artykule znajdziesz:
W artykule spróbuję scharakteryzować kilka odmian modeli gospodarki mieszkaniowej, które można spotkać w krajach socjalistycznych Europy, i zarysować tendencje rozwojowe polityki mieszkaniowej h Pojęcia „model” używać będę w znaczeniu zbliżonym do drugiego spośród dwóch wyróżnionych przez J. Drewnowskiego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przez „model” w niniejszym artykule rozumiem podstawowe zasady organizacji gospodarki i jej funkcjonowania w ramach określonego ustroju gospodarczego. W tym znaczeniu można mówić o różnych modelach gospodarki socjalistycznej, można też mówić o różnych modelach gospodarki mieszkaniowej. Są to więc swego rodzaju modele instytucjonalne, a nie teoretyczne modele makroekonomiczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Tak rozumiany model gospodarki mieszkaniowej obejmuje podstawy ekonomiczne i organizacyjne produkcji, eksploatacji i rozdziału mieszkań oraz systemu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, decydujące o mechanizmie funkcjonowania gospodarki mieszkaniowej i powiązaniach z gospodarką narodową. Omówię niektóre z tych zagadnień, a mianowicie:
- stosunki własnościowe, instytucje i podmioty gospodarujące,
- źródła akumulacji i system allokacji środków,
- system dystrybucji mieszkań i ujawniania preferencji konsumenta,
- powiązania gospodarki mieszkaniowej z gospodarką narodową (uprawnienia budowlane).
Polityka mieszkaniowa
Nie są to wszystkie elementy, pozwalają jednak w sposób wystarczający na scharakteryzowanie mechanizmu funkcjonowania gospodarki mieszkaniowej jako całości (program egzamin ustny).
Mówiąc ogólnie o modelach gospodarczych podkreśliłem, iż mieszczą się one w ramach określonego ustroju społeczno-ekonomicznego. Z tego względu trzeba wyróżniać w nich cechy podstawowe i cechy wtórne. Pierwsze wynikają z ogólnych założeń ustrojowych i dotyczą m. in. stosunków własnościowych i ogólnych motywów i form działania. Drugie wypływają z określonych warunków, w jakich rozwija się gospodarka i życie społeczne danego kraju, poziomu rozwoju ekonomicznego, tempa wzrostu itd.; obejmują one metody i instrumenty działania służące przede wszystkim osiągnięciu konkretnych celów polityki gospodarczej i społecznej, a w naszym wypadku polityki mieszkaniowej (opinie o programie).
W artykule zajmę się problemami gospodarki mieszkaniowej w Polsce i Jugosławii. Ogólne warunki, w jakich rozwijała się polityka mieszkaniowa w tych krajach, były zbliżone. Wszystkie trzy weszły, choć w różnym czasie, na drogę gospodarki planowej i intensywnej industrializacji, przezwyciężając stopniowo dzięki dużej dynamice rozwojowej swe poprzednie zacofanie gospodarcze. Wszystkie trzy poniosły wielkie straty i zniszczenia wojenne. W dziedzinie gospodarki mieszkaniowej fakty te znalazły odbicie w trudnej wyjściowej sytuacji mieszkaniowej, konieczności likwidacji odziedziczonych kontrastów społecznych i szybkim przyroście nowych potrzeb mieszkaniowych, wynikających z procesów urbanizacyjnych oraz rozwoju demograficznego (segregator aktów prawnych).
Na krótką metę procesy industrializacji i urbanizacji prowadziły do pogłębienia trudności mieszkaniowych. zwiększając zapotrzebowanie na mieszkania i absorbując ograniczone środki inwestycyjne, na dłuższą metę stwarzały wraz z rozwojem gospodarki narodowej możliwości rozwinięcia budownictwa mieszkaniowego i poprawy sytuacji mieszkaniowej. Równocześnie wraz z ogólnym rozwojem materialnym uległy przekształceniu charakter i struktura potrzeb mieszkaniowych ludności. W tych warunkach polityka mieszkaniowa krajów socjalistycznych oparta na bezpośredniej działalności państwa, jak również na pośredniej jego interwencji wykazywała ścisłe powiązanie z celami rozwoju gospodarczego (promocja 3 w 1).
Pomimo podobieństw, kraje te reprezentują równocześnie problemy mieszkaniowe bardzo zróżnicowane zarówno jeśli idzie o sytuacje i potrzeby, jak też możliwości ekonomiczne wynikające z poziomu rozwoju gospodarczego. Z tych względów zadania polityki mieszkaniowej, środki, którymi ona operuje, różnią się dość znacznie w poszczególnych krajach.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32