Blog

21.04.2020

Profile bloków pianoszklanych

W artykule znajdziesz:

Profile bloków pianoszklanych

Profile bloków pianoszklanych

Profile bloków pianoszklanych przeznaczonych do płyt mogłyby mieć np. kształt. Płyta wykonana zostaje z bloków jednego kształtu. Każdy blok ma 2 ścianki proste i 2 skośne. W płaszczyznach górnej i dolnej wyżłobione zostają po 2 rowki. Prefabrykat wykonywany jest na podłodze betonowej w pozycji pionowej. Po ustawieniu bloku układa się w rowkach zbrojenie, wypełnia się rowki zaprawą cementową, ustawia pionowe deski na stykach i zalewa je zaprawą cementową. W tak wykonanym prefabrykacie uzyskuje się korzystne usytuowanie zbrojenia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Koncepcja panwi z płytą pianoszklaną omówiona jest w rozdziale panwi żelbetowych.
Należy zaznaczyć, że możliwości tworzenia nowych koncepcji konstrukcyjnych ze szkła piankowego są podobnie jak w konstrukcjach z ceramiki cienkościennej wyjątkowo duże.
W Niemczech często stosuje się w konstrukcjach dachowych tzw. hurdisy ceramiczne, są to długie i płaskie pustaki ceramiczne o rozmaitych przekrojach poprzecznych. W okresie okupacji na naszych terenach zachodnich produkowane były hurdisy. Produkcja ich niestety po wojnie nie została wznowiona. Cechy materiału ceramicznego hurdisów są takie same, jak i pustaków ceramicznych.
Duża wytrzymałość hurdisów na rozciąganie przy zginaniu pozwala na wykonanie z nich przekryć. 

W przekryciach ocieplonych konieczne jest oczywiście zastosowanie dodatkowego ocieplenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przekrycie to ma tę ujemną cechę, że wymaga stosowania gęsto rozstawionych elementów podpierających. Przy zmianie przekroju poprzecznego hurdisów powstaje możliwość układania w spoinach zbrojenia i stosowania płyt o rozpiętościach większych od 1 m. Przy ułożeniu hurdisów mijankowo spoiny poprzeczne do płaszczyzny zginania zostają przekryte ceramiką na duży zakład (50 cm), dzięki czemu może być wykorzystana wytrzymałość ceramiki na rozciąganie przy zginaniu. Zbrojenie stalą ma charakter tylko, konstrukcyjny i jest wskazane jedynie jako zabezpieczenie przed pęknięciami wywołanymi kruchością materiału ceramicznego.
Należy mieć na uwadze, że przy wytrzymałości ceramiki na rozciąganie przy zginaniu Rr = 115 kG/cnr wytrzymałość dolnej poziomej ścianki jednego pustaka o szerokości 25 cm odpowiada wytrzymałości na rozciąganie zbrojenia składającego się z 5 prętów 0 6 mm ze stali o Qr - 2500 kG cm (uprawnienia budowlane).

Wyroby pianokrzemianowe

Z przeliczenia tego wynika, jak wielkie korzyści mogłyby być uzyskane w ilości stali przy wykorzystaniu ceramiki w strefie rozciąganej. Podstawowym więc kierunkiem poszukiwań nowych rozwiązań staloceramicznych powinno być wykorzystanie tej cennej cechy ceramiki cienkościennej.
Spoiwem wiążącym w rozpatrzonych dotąd przekryciach z betonów lekkich, tj. z gazo-, piano- i żużlobetonów jest cement. Prefabrykaty o strukturze porowatej mogą być również wykonywane na spoiwie wapiennym. Jednym z opartych na tym spoiwie tworzyw konstrukcyjnych jest pianokrzemian (program egzamin ustny).

Podstawowymi surowcami pianokrzemianu są: piasek mielony i wapno palone mielone (wapno hydratyzowane) z dodaniem emulsji pianotwórczych. Wyroby pianokrzemianowe są z reguły utwardzane w autoklawach.
Wyroby pianokrzemianowe znalazły duże zastosowanie w ZSRR. Według danych radzieckich zużycie materiałów wiążących w pianokrzemianach jest znacznie mniejsze niż w pianobetonach. Tak np. dla wykonania 1 nr pianobetonu o ciężarze 800 kG/m:1 zużywa się nie mniej niż 300 kg cementu, podczas gdy na 1 m; pianokrzemianu zużywa się tylko 120-150 kg wapna mielonego (opinie o programie).
Jak podaje radziecka prasa techniczna, w ZSRR została ostatnio uruchomiona wielka wytwórnia betonów pianowych, w której opanowano i rozpoczęto na skalę przemysłową produkcję pianokrzemianowych płyt wielkowymiarowych ściennych i stropowych dla budownictwa mieszkaniowego1). Wymiary płyt sięgają wielkości 3,60 X 1,60 X 0,35 (ściany) oraz 3,60 X 1,45 X 0,16 (stropy). Doświadczenia tej wytwórni wykazały, że dla otrzymania wysokogatunkowych wyrobów pianokrzemianowych wskazane jest dodawanie na 1 nr pianokrzemianu 50-70 kg cementu.

Dodanie cementu znacznie podnosi wytrzymałość wyrobów zarówno przejściową w trakcie zwiększania ciśnienia w autoklawach, dzięki czemu unika się powstawania rys, jak i wytrzymałość końcową.
Porównanie wytrzymałości płyt pianokrzemianowych wykonywanych wyłącznie na spoiwie wapiennym z płytami zawierającymi dodatek cementu (segregator aktów prawnych).
Jak wynika z tej tablicy, dodanie cementu podnosi końcową wytrzymałość płyt pianosilikatowych z 24,2 do 38,2 kG/cm2, tj. 1,58 raza.

Tworzywa konstrukcyjne oparte na spoiwie wapiennym mają również i u nas dużą przyszłość. Surowca do tego spoiwa mamy pod dostatkiem, a wskaźniki fizyko-mechaniczne płyt pianokrzemianowych podane w tabl. 3-2 wykazują, że konstrukcje pianokrzemianowe mogą skutecznie konkurować z konstrukcjami z innych rodzajów betonów lekkich. Dotyczy to również i przekryć dachowych.
Należy przypuszczać, że szczegóły konstrukcyjne płyt dachowych pia- nokrzemianowych nie będą różniły się zasadniczo od konstrukcji płyt gazobetonowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami