Blog
Momenty niszczące ujemne
W artykule znajdziesz:
Momenty niszczące ujemne
Otrzymane wyniki są ważne w założeniu, że przeguby utworzyły się na p porach, a warunkiem tego jest, by momenty niszczące ujemne w przęsłach r t były zbyt małe. Jeśli linie kreskowane przedstawiają „minimalne” momentu Mgn, to moment niszczący ujemny w przekroju c out- może być mniejszy od odcinka G’H; analogicznie w przęśle środkowym (program uprawnienia budowlane na komputer). Przypuśćmy, że warunek ten np. w przęśle a nie jest spełniony; wówczas przed osiągnięciem powstanie tam przegub „ujemny” i miarodajna będzie zamykająca AB"C Z . moment zaś w przekroju b trzeba będzie zwiększyć do wielkości. Gdyby na odwrót, w przęśle środkowym było | - M/,„ | = E"F, to należał zwiększyć moment +Mn w przęsłach skrajnych do wielkości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jak widzimy, w zasadzie należy przyjmować zarówno momenty dodatnie i ujemne; te ostatnie zresztą często w ogóle nie mogą wystąpić w przekrojach, jeśli mianowicie moment Mgl) jest na tyle znaczny, że kreskowane przecinają zamykającą AB’C’D. Jak zawsze, w zagadnieniach projektowania mamy pewną swobodę wyboru rozwiązania (uprawnienia budowlane). W szczególnie wzmacniając przekroje podporowe, tj. zwiększając tym samym momenty przęsłowe +Mn i na odwrót. Sposób postępowania jest taki sam w przypadku belek o większej liczbie przęseł, a także prr bardziej skomplikowanych obciążeniach. W tym ostatnim przypadku wystaraj zastąpić parabolę odpowiednio przez Mmi„, Mmax, tj. wykresy możliwych momentów ekstremalnych. Z uwagi na przybliżone położenia przegubów i ograniczenie się do nośności tylko kilku przekrojach zaprojektowanie belki w omówiony sposób nie zwalnia oczywiście od weryfikacji nośności, jak to wyjaśniliśmy w poprzednim punkcie (łącznie z ustaniem, czy sposób zniszczenia uzasadnia stosowanie teorii przegubów plastyranych) (program egzamin ustny).
Wykres łamany
Należy zwrócić uwagę, że wykresy prowadzą bezpośrednio do określenia teoretycznie najmniejszej nośności we wszystkich przekrojach (opinie o programie). Mianowicie, różnice rzędnych parabol „maksymalnych” i zamykające. AB’C’D (czyli części wykresów poniżej tej zamykającej) przedstawiają n.e- zbędne momenty niszczące dodatnie, natomiast różnice rzędnych parabol Minimalnych” (kreskowanych) i tejże zamykającej - określają momenty ujerMTK (przy założonym układzie przegubów). Uwzględniając najniekorzystniejsze ss- monaprężenia (powstające po odciążeniu) w postaci wykresu momentów dodatnich ‘) AB’C’D, należałoby zgodnie z tą teorią zapewnić w częściach podporowych także dodatni moment niszczący +M/j„ = B’B, tj. uzupełnić parabole odpowiednimi odcinkami wykresu łamanego (segregator aktów prawnych). W praktyce rezygnujemy z tego z kilku powodów:
1) w przypadku samonaprężeń ewentualne osiągnięcie na podporach wartości M„ nie prowadzi do „niszczącego” układu przegubów2), ponadto wywołuje ono natychmiastowy spadek samonaprężeń; wykres momentów podporowych nie wynika z momentów faktycznych, lecz pomnożonych przez współczynniki pewności, aktualne dla obciążeń zewnętrznych i oczywiście nadmierne dla samonaprężeń,
2) podpory musiałyby przenosić w pełni reakcje w obu kierunkach, co zwykle
nie zachodzi,
3) sama możliwość powstania takiego układu samonaprężeń jest problematyczna.
Metody obliczeń można zinterpretować nieco inaczej niż to podaliśmy, posługując się - jak to proponuje Y. Cuyon - liniami ciśnienia. Weźmy pod uwagę belkę o stałej szerokości przekroju, lub stałym ukształtowaniu odpowiednio stopki dolnej i górnej (wysokość przekroju może być zmienna) oraz przyjmijmy stałą siłę sprężającą (określając ściślej: o stałym przekroju uzbrojenia rozciąganego.
Załóżmy najprostszy schemat zniszczenia, o prostokątnym rozkładzie naprężeń ściskających w betonie. Wobec tego wysokość strefy ściskanej podobnie w stałej odległości od włókna skrajnego przebiega wypadkowa sił ściskających w betonie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32