Blog

16.01.2021

Montaż deskowań dźwigarkowych

W artykule znajdziesz:

Montaż deskowań dźwigarkowych

Montaż deskowań dźwigarkowych

Montaż deskowań stropu odbywa się na podstawie dokumentacji techniczno-ruchowe: (DTR) lub na podstawie projektu zadeskowania. Coraz częściej stosowana jest ta druga forma montażu deskowania, według określonego projektu.

Kolejność postępowania podczas montażu deskowania (program uprawnienia budowlane na komputer).
Montaż rozpocząć od przygotowania regulowanych teleskopowych podpór, tj. zamontowania głowic. Zaleca się rozpocząć proces deskowania od naroża pomieszczenia, które na długości i szerokości pozwala na deskowanie bez większych przeszkód. Rzędu dźwigarków głównych należy ustawić równolegle do ściany dłuższej. Tak należy postępować, jeśli pomieszczenie jest deskowane bez uprzednio wykonanego projektu Jeśli wykonany jest projekt deskowania, to kierunek montażu dźwigarków powinien być zgodny z treścią dokumentacji projektowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Podpory zamocować w stojakach trójnożnych. Za pomocą trójnogów należy stabilizować podpory podtrzymujące końce dźwigarków głównych oraz podpory w miejscach ich łączenia. Podpory te nazywamy podporami głównymi.
Ułożyć dźwigarki główne na głowicach podpór. Dźwigarki powinny być montowane przez dwóch pracowników z poziomu ustawienia podpór przy użyciu widełek montażowych.
Ustawić podpory pośrednie pod dźwigarkami głównymi z uwzględnieniem rozstawów podanych w projekcie deskowania (uprawnienia budowlane). Podpory te docisnąć do dźwigarków głównych w sposób umiarkowany za pomocą nakrętek regulacyjnych.

Ułożyć dźwigarki poszycia zgodnie z projektem deskowania. Należy zwróci uwagę na dokładność rozstawu tych dźwigarków, na których nastąpi styk sąsiednich arkuszy poszycia sklejkowego. Przy montażu tych elementów także korzysta się z widełek montażowych (program egzamin ustny).
Ułożyć i zamocować arkusze poszycia sklejkowego. Krawędzie styku sąsiednich arkuszy (boki krótsze) powinny znajdować się na osi podłużnej dźwigarków podpierających sklejkę.
Dokonać niwelacji deskowania i ostatecznej regulacji wysokości podpór za pomocą nakrętek regulacyjnych podpór.
Utworzoną w ten sposób płytę konstrukcji deskowania unieruchomić względem konstrukcji budynku.

Wzdłuż krawędzi (obrzeża) stropu zamontować zastawki skrajne i bariery ochronne o wysokości 110 cm. Przykłady stosowanych rozwiązań w systemach. Dotyczy systemu, gdzie kozły UZ mocowane do dźwigarków poszycia pełnią funkcję elementu oporowego dla zastawek brzegowych i elementu mocującego dla barierek. Przedstawiono jedno z rozwiązań stosowanych w systemie, którym deskowanie brzegowe płyty i barierkę ochronną utworzono przy użyciu dementów do formowania podciągów.
Poszycie spryskać płynem antyadhezyjnym.

Demontaż deskowania stropu

Po osiągnięciu przez beton wymaganej wytrzymałości, określonej w projekcie technicznym, należy przystąpić do demontażu deskowania stropu (opinie o programie).

Kolejność postępowania podczas rozdeskowywania jest następująca:
- Rozformowywanie rozpoczyna się od demontażu i usunięcia podpór pośrednich. Należy obniżyć podpory za pomocą nakrętki, a następnie wyjąć głowicę spod dolnego pasa dźwigarka głównego.
- Obniżenie podpór głównych z głowicami krzyżowymi o 3-6 cm.
- Demontaż dźwigarków poszycia. Dźwigarki należy obrócić o 90° do pozycji leżącej za pomocą widełek montażowych. Następnie wyciągnąć znad dźwigarków głównych.
- Usuwanie arkuszy sklejki po odspojeniu jej od stropu. Niedopuszczalne jest zrzucanie jakichkolwiek elementów demontowanego poszycia (segregator aktów prawnych).
- Demontaż dźwigarków głównych.
- Demontaż podpór głównych wraz z osprzętem: trójnogami i głowicami.
- Oczyszczenie elementów deskowania stropu, posegregowanie, ułożenie w paletach transportowych.

Belki betonowe: podciągi, żebra są stałymi elementami stropów monolitycznych płytowo-żebrowych. Konstrukcje te są kłopotliwe w wykonywaniu; wymagają specjalistycznych elementów deskowań do ich kształtowania, ponadto proces) związane z formowaniem belek są bardzo pracochłonne (promocja 3 w 1). Wykonawcy zdecydowanie chętniej realizują obiekty, w których jako rozwiązanie konstrukcyjne przyjęto stropy płaskie. Ma to kapitalny wpływ na tempo robót i koszt) wykonania.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami