Blog

Sprężenie poprzeczne zdjęcie nr 2
27.04.2022

Monumentalność i prostota

W artykule znajdziesz:

Sprężenie poprzeczne zdjęcie nr 3
Monumentalność i prostota

Podobne zjawiska zarysowały się w tym czasie i w dziedzinie architektury w toku projektowania Pałacu Rad. Pierwsze dwie tury konkursu na Pałac Rad przeprowadzone w r. 1931 wykazały całkowitą bezradność prądów konstruktywistycznych w obliczu tak porywającego tematu, wysuwającego oczywiście wymogi ideowo-artystyczne najwyższej miary. Rada budowy Pałacu Rad pod przewodnictwem ówczesnego szefa rządu radzieckiego Mołotowa podjęła 28 lutego 1932 r. uchwałę stwierdzającą, że: „monumentalność, prostota, jednorodność i piękno ukształtowania architektonicznego Pałacu Rad, mającego odzwierciedlić wielkość naszego budownictwa socjalistycznego, nie znalazły zakończonego rozwiązania w żadnym z przedstawionych projektów" (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jednocześnie wysunięto wytyczne do następnego konkursu, które w sposób decydujący wpłynąć miały na dalszy rozwój architektury radzieckiej. „Nie przesądzając określonego stylu - głosiła uchwała - Rada budowy uważa, że w poszukiwaniach należy wykorzystać tak metody nowe, jak też i najlepsze zasady architektury klasycznej, opierając się jednocześnie na zdobyczach współczesnej techniki architektoniczno-budowlanej". Wskazówki te, dezawuujące rutynę eklektyków i demagogię pseudonowatorów wyzwoliły spod ich presji ideologicznej starych mistrzów - realistów i wytyczyły nowe tory poszukiwań architektów średniego i młodszego pokolenia. Następne etapy konkursu na Pałac Rad przyniosły szereg wartościowych rozwiązań, z których wybrano prace B. Jofana, oraz architektów W. Szczuko i W. Gelfrejcha. Ci trzej autorzy opracowali też wykonawczy projekt szkicowy i techniczny Pałacu Rad (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Prace nad planem generalnym rekonstrukcji Moskwy i konkursy na Pałac Rad były wydarzeniami o znaczeniu przełomowym w rozwoju architektury radzieckiej przezwyciężającej manowce formalizmu i dezurbanizmu. Równocześnie z inicjatywy partii komunistycznej dokonuje się zjednoczenie środowiska architektonicznego w Związku Architektów Radzieckich, ukonstytuowanym na platformie metody twórczej realizmu socjalistycznego (uprawnienia budowlane).

Uchwały wcielone

Okres drugiej i trzeciej pięciolatki (1934-1941) przyniósł dalszy rozwój radzieckiej architektury i urbanistyki osiągnięty na bazie ogromnych zdobyczy gospodarczych i kulturalnych narodu radzieckiego. Realizacja ustroju socjalistycznego i przejście do budowy komunizmu, rewolucja kulturalna dokonująca się w kraju - oto główne momenty charakteryzujące te sukcesy (program egzamin ustny).

Drugi plan pięcioletni przewidywał asygnowanie na inwestycje budowlane 123,4 mid. rub., wobec 50 mid. rub. wydanych na te cele w pierwszej pięciolatce. Ponad 400 miast objęte zostało planem przebudowy socjalistycznej. Rosły niepowstrzymanie miasta nowe, z których Magnitogorsk lub Karaganda przed r. 1926 nic istniejące w ogóle na mapie osiągnęły w r. 1939 146 tys. i 166 tys. mieszkańców. Liczba ludności miast radzieckich, stanowiąca w r. 1926, tj. u progu etapu uprzemysłowienia, 26 min osób, podwoiła się i w r. 1939 wynosiła 56 min (opinie o programie).

Dokumentem programowym działalności architektoniczno-urbanistycznej stała się uchwała Rady Komisarzy Ludowych i Komitetu Centralnego WKP(b) z 10 lipca 1935 r. „O planie generalnym przebudowy Moskwy. Uchwała o planie rekonstrukcji Moskwy opiera się na doświadczeniu trwających już w tym czasie ogromnych prac budowlanych w stolicy podjętych na mocy uchwał plenum czerwcowego (segregator aktów prawnych).

Gdybyśmy zechcieli pokrótce streścić linie przewodnie uchwały wcielone w życie i charakteryzujące dziś oblicze radzieckiej twórczości architektonicznej i urbanistycznej, moglibyśmy je ująć w 4 punkty. Myśl pierwsza - to zasada powiązania kardynalnego przeobrażenia miasta z rozumnym wykorzystaniem żywotnych wartości dziedzictwa: „KG WKP(b) i RKL uważają - głosi uchwała - że przy ustalaniu planu Moskwy należy przyjąć za punkt wyjścia zachowanie zasad nawarstwionego historycznie miasta, lecz z jego kardynalnym przeplanowaniem drogą zdecydowanego uporządkowania sieci ulic i placów miejskich” (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Sprężenie poprzeczne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Sprężenie poprzeczne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Sprężenie poprzeczne zdjęcie nr 8 Sprężenie poprzeczne zdjęcie nr 9 Sprężenie poprzeczne zdjęcie nr 10
Sprężenie poprzeczne zdjęcie nr 11
Sprężenie poprzeczne zdjęcie nr 12 Sprężenie poprzeczne zdjęcie nr 13 Sprężenie poprzeczne zdjęcie nr 14
Sprężenie poprzeczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Sprężenie poprzeczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Sprężenie poprzeczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami