Blog

11.10.2022

Nadmierne zawilgocenie

W artykule znajdziesz:

Nadmierne zawilgocenie

Z głównych przyczyn nadmiernego zawilgocenia wymienić należy:

  1. Niewłaściwe użycie materiałów budowlanych. Każdy materiał budowlany ma swoiste cechy jak higroskopijność, szybkość przewodzenia ciepła, kapilarne podciąganie wilgoci, szybkość przenoszenia wilgoci w materiale, szybkość schnięcia wilgotnego materiału, nasiąkliwość itp. Niewłaściwe użycie materiałów budowlanych powodować może zawilgocenie murów (program uprawnienia budowlane na komputer).
  2. Wadliwe wykonanie budowy oraz instalacji. Nie dość staranne opracowanie projektów i wadliwe rozmieszczenie instalacji powodować może w konsekwencji stałe zawilgocenia pewnych części budowli.
  3. Przenikanie wilgoci z gruntu. Wskutek wadliwie wykonanej izolacji poziomej, pod działaniem sił kapilarnych woda podciągana jest do warstw wyższych i powoduje zawilgocenia niższych kondygnacji. Wilgoć może przenikać nie tylko wskutek podniesienia się poziomu wód gruntowych, lecz pochodzić może ze zwykłej wilgotności gruntu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
  4. Zbyt wczesne wykończenie budowli i oddanie jej do użytku. Świeżo wykonany mur ceglany zawiera do kilkunastu procent wilgoci. Jeżeli pokryje się go tynkiem lub da inną warstwę licową, nim mur dostatecznie wyschnie, utrudni się dalsze usuwanie wilgoci oraz zahamuje się przebieg procesów, związanych z karbonizacją wapna użytego do zapraw. W skutkach otrzyma się mur zimny o znacznym zawilgoceniu, w którym woda będzie się łatwo kondensować (uprawnienia budowlane).
  5. Kondensowanie się wilgoci na zimnych powierzchniach, zwłaszcza w pomieszczeniach gęsto zaludnionych, a słabo przewietrzanych. Pamiętać bowiem należy, iż dorosły człowiek wydziela w ciągu doby do 3 kg pary wodnej. Jeżeli w pomieszczeniach takich wykonuje się jeszcze czynności gospodarcze jak gotowanie, mur prawidłowo nawet wykonany nie jest w stanie odprowadzić takich ilości wody na zewnątrz (program egzamin ustny).
  6. Zawilgocenia ścian od opadów atmosferycznych. Niedostateczne zabezpieczenie murów przed działaniem opadów atmosferycznych powoduje systematyczne ich zawilgacanie. Zachodzić ono może bądź wskutek wadliwego wykonania odpowiednich części budowli (balkonów, rynien itp.), bądź przy ich uszkodzeniu (opinie o programie).
  7. Wpływ szkodliwych składników gazowych z powietrza bądź powstających w pomieszczeniach fabrycznych. Pod działaniem pewnych gazów, jak np. dwutlenku siarki (SO2), tworzyć się mogą w murach sole rozpuszczalne, powodujące powstawanie na zewnątrz wykwitów i krystalizację tych soli.

Higroskopijność

Z wilgotnością murów związana jest temperatura wnętrz. Przy jednakowej intensywności ogrzewania mury wilgotniejsze dają pomieszczenia chłodniejsze. Wiąże się to z przewodnictwem cieplnym murów. Mur suchy źle przewodzi ciepło, utrzymując w pomieszczeniach wyższą temperaturę; mur wilgotny przewodząc lepiej ciepło, daje pomieszczenie zimniejsze. Aby utrzymać jednakową temperaturę w pomieszczeniach o murach wilgotnych i pomieszczeniach o murach suchych, należy pierwsze intensywniej ogrzewać. Są one zatem mniej ekonomiczne (opinie o programie).

Higroskopijnością nazywa się właściwość materiałów pochłaniania pary wodnej z otaczającej ich atmosfery. Im większa jest higroskopijność materiału budowlanego, tym mur z niego wykonany będzie wilgotniejszy, a zatem gorszy. Wilgoci, związanej z materiałem wskutek jego higroskopijności, nie należy utożsamiać z wodą, powstającą z kondensacji pary wodnej i wypełniającą pory. Wielkości cyfrowe dla poszczególnych materiałów różnią się dość znacznie.

Wyniki otrzymane przy badaniu materiałów nad 5% roztworem kwasu siarkowego w temperaturze + 18-19°C. Tłumaczenie zawilgocenia murów higroskopijnością jest uproszczeniem zachodzących przy tym procesów. Byłoby ono słuszne, gdyby materiały budowlane stanowiły jednorodną substancję, jak np. chlorek wapnia, chlorek magnezu, wapno itd. Ponieważ jednak cegły, tym bardziej gotowe mury, stanowią mieszaninę różnych związków chemicznych, przeto zjawisko zawilgacania ich zwie się ogólnie sorpcją; rozróżnią się przy tym cztery rodzaje zachodzących procesów (promocja 3 w 1).

Adsorpcja, czyli wytwarzanie się nadzwyczaj cienkiej warstwy zagęszczonego gazu na powierzchni ciała. Jeśli ciało ma wiele porów o minimalnych wymiarach, to ilość adsorbowanego gazu na jednostkę masy materiału może być nadzwyczaj duża. Absorpcja, czyli przenikanie pary w masę materiału z wytworzeniem roztworu pod wpływem sił dyfuzji. Pochłanianie wilgoci wskutek powinowactwa chemicznego materiału do pary wodnej. Kondensacja kapilarna, czyli pochłanianie pary wskutek jej kondensacji w kapilarach materiału.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami