Blog
Niezabezpieczona izolacja
W artykule znajdziesz:
Niezabezpieczona izolacja
Wydaje się jednak, że drgania mogą mieć ujemny wpływ na zachowanie się izolacji, jeśli jest ona w niedostateczny lub nieodpowiedni sposób zabezpieczona, a przede wszystkim jeśli nie jest na powierzchniach pionowych lub stromych zaciśnięta pomiędzy ciała sztywne, tzn. pomiędzy konstrukcję izolowaną i warstwę ochronną (program uprawnienia budowlane na komputer). W przypadku gdy ten warunek jest spełniony, wówczas ujemnych skutków drgań raczej nie należy
się spodziewać. Oczywiście, że mogą tu mieć pewien wpływ własności użytych lepików, a przede wszystkim wiskoza, spływność, temperatura mięknienia oraz temperatura otaczająca izolację, w której właśnie te jej własności ulegają zmianie.
Natomiast niezabezpieczona (niezaciśnięta) izolacja, np. w czasie wykonywania robót, gdy nie ma jeszcze gotowej warstwy (ścianki) ochronnej lub przed zasypaniem wykopu ziemią, gdy nie ma jeszcze dostatecznego docisku, może ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu. Należy tak organizować roboty na budowie, aby wykluczyć możliwość powstawania niebezpiecznych drgań, zanim izolacja zostanie zabezpieczona. Wpływ wibratorów, których stosowanie jest wskazane w celu uzyskania betonu dostatecznie zagęszczonego jak również dla uzyskania należytego dociśnięcia świeżego betonu do izolacji i wyeliminowania możliwości powstawania miejsc niewypełnionych betonem (raków), może być kontrolowany w czasie wykonywania robót.
W razie potrzeby izolację nieobetonowaną można prowizorycznie docisnąć i zabezpieczyć przed uszkodzeniem pod wpływem drgań (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeśli budowla jest posadowiona na palach lub studniach, a wymaga izolacji wodoszczelnej, to na oczepach łączących pale lub studnie należy wykonać konstrukcję na kształt stropu. Na stropie tym wykonuje się izolację wodoszczelną. Następnie wykonuje się ławy i stopy fundamentowe oraz połączoną z nimi posadzkę, która powinna być tak skonstruowana, aby mogła przejąć obciążenie na skutek wyporu wody. Rozwiązanie takie zastosowano w budynku spichrza w Szczecinie.
Jako konstrukcję podtrzymującą izolację między rzędami pali zastosowano sklepienie żelbetowe. Sklepienie utrudnia roboty izolacyjne. Zamiast sklepień mogą być zastosowane konstrukcje płaskie płytowe lub składające się z płyt i belek (uprawnienia budowlane).
Załamanie płyty podłoża
Izolację wodoszczelną budowli posadowionych na palach lub studniach można również wykonać jako wewnętrzną (program egzamin ustny). Takie rozwiązanie zabezpiecza izolację przed zwiększonymi naciskami miejscowymi nad palami, co może stać się przyczyną wyciskania lepiku z tych miejsc.
Zaleca się, aby zwiększony nacisk miejscowy na izolację zewnętrzną nie przekraczał 5 kG cm2. W celu złagodzenia skutków wyciskania lepiku można zastosować lepik o wyższej temperaturze mięknienia (opinie o programie).
Przy posadowieniu budowli na kesonach górna wyrównana powierzchnia kesonu stanowi podłoże pod izolację poziomą budowli. Izolację tunelu dla pieszych pod rzeką, opartego na fundamencie w postaci kesonu.
W przypadku gdy w jakimś miejscu wykop pod izolowaną budowlę zostanie pomyłkowo pogłębiony, a następnie pogłębienie zostanie wyrównane wydobytym spulchnionym gruntem, to po wykonaniu podłoża pod izolację, izolacji i obiektu rozluźniony grunt może osiąść, co spowoduje załamanie płyty podłoża i oderwanie się izolacji oraz jej uszkodzenie. W celu uniknięcia takich usterek wszelkie wgłębienia w rodzimym gruncie, wymagające wypełnienia przed ułożeniem płyty podłoża, należy wypełnić chudym betonem lub należycie ubitym i zwilżonym wodą piaskiem (segregator aktów prawnych).
We współczesnym budownictwie wodnym wszelkie uszczelnienia gruntów pod fundamenty jazów, zapór wodnych itp. budowli piętrzących wodę wykonuje się za pomocą zastrzyków cementowych, gliny, związków chemicznych (które z gruntem wchodzą w reakcję chemiczną, dzięki czemu uzyskuje się petryfikację gruntów) oraz zastrzyków bitumicznych (promocja 3 w 1)..
Wybór najodpowiedniejszego z wyżej przytoczonych sposobów zależy od własności geologicznych i hydrogeologicznych uszczelnianego gruntu, głębokości warstw przeznaczonych do uszczelnienia, kosztów wykonania itp.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32