Blog

Stopy fundamentowe zdjęcie nr 2
18.03.2021

Obciążenia kontrolne

W artykule znajdziesz:

Obciążenia kontrolne

Stopy fundamentowe zdjęcie nr 3
Obciążenia kontrolne

Mimo, że nośność konstrukcji wskutek ww. usterek została obniżona, to próbne obciążenie konstrukcji może wykazać, że elementy budowli dysponują jeszcze wystarczającym zapasem nośności (program uprawnienia budowlane na komputer). Zapas ten może wynikać z większej wytrzymałości materiałów, z których wykonano budowlę niż to przewidywała dokumentacja projektowa albo ze zbyt znacznych wymiarów elementów projektowanych wg metod uproszczonych. Obciążenia kontrolne są badaniami dość kosztownymi i dlatego też powinny być podejmowane w przypadkach istotnej konieczności (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Z uwagi na to, że badania kontrolne będą dotyczyły konstrukcji nowo wybudowanych (w trakcie użytkowania), próbne obciążenia nie mogą dochodzić do wartości niszczących, lecz będą ograniczone do badań obciążeniem zwiększonym o przeciążenie wynoszące 40°/o obciążenia użytkowego. W celu ustalenia stanu technicznego konstrukcji, średnicę prętów zbrojenia oraz ich liczbę ustalamy za pomocą odkucia otulającej warstwy betonu, bądź za pomocą prześwietlenia promieniami X lub za pomocą pachometru (uprawnienia budowlane).

Usuwanie ochronnej warstwy betonowej za pomocą odkucia (odkrywek) należy wykonywać z wielką ostrożnością i tylko w miarę istotnej potrzeby, aby nie osłabiać konstrukcji. Odkrywki te powinny być prowadzone pod ścisłym nadzorem technicznym. 5 rodzajów odkrywek zbrojenia żelbetowej konstrukcji stropu. Wymiary bruzdy (odkrywki) 2X2 cm.
Znając wymiary geometryczne elementów konstrukcji, jakość i ilość stali oraz markę betonu, wykonujemy obliczenia statyczno-wytrzymałościowe w celu określenia nośności.
Prace przygotowawcze, przebieg badań i opracowanie wyników prowadzi się podobnie jak w przypadku badania elementów lub badania poligonowego konstrukcji, jednak z tą różnicą, że samo prowadzenie badań należy wykonać ostrożnie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na bezpieczeństwo prowadzących badania (program egzamin ustny).

W razie pozytywnych rezultatów z przeprowadzonej analizy wyników badań orzeczenie techniczne sprowadza się do pełnej lub ograniczonej (z podaniem obciążenia dopuszczalnego) kwalifikacji przebadanej konstrukcji dla celów użytkowania (lub dalszej eksploatacji). Kwalifikacja negatywna może być podjęta w przypadku przedwczesnego zawalenia się konstrukcji badanej z przyczyn z góry nie przewidzianych.
Badanie kontrolne żelbetowych ścian jednej z komór elewatora zbożowego (opinie o programie).

Orzeczenie ekspertów

Przedmiotem badań jest jedna z komór w trzeciej części elewatora składającego się z 31 komór. Wymiary poszczególnych komór w planie: 4,00×4,00 m; 4,00×2,00 m i 2,00×2,00 m. Wysokość komór 25,00 m i 21,40 m. Ściany komór wewnętrzne i dylatacyjne grubości 20 cm, a zewnętrzne 22 cm. Jak wynika z dostarczonych na miejscu materiałów dokumentacyjnych, betonowanie konstrukcji żelbetowej odbywało się początkowo metodą tradycyjną w stałym deskowaniu, a następnie od poziomu ok. 5,00 m w deskowaniu ślizgowym, aż do poziomu 24,40 m.

We wstępnym opracowaniu ekspertów stwierdzono następujące usterki w wykonawstwie:
a) uzbrojenie konstrukcji żelbetowej jest mniejsze od przewidzianego projektu (segregator aktów prawnych),
b) beton został niewłaściwie zagęszczony przez co utworzyły się w wielu miejscach raki,
c) zbrojenie ma miejscami niedostateczne otulenie,
d) przy łączeniu prętów zbrojeniowych częściowo wykonywano zbyt małe zakłady.

Inne orzeczenie ekspertów w sprawie wytrzymałości wadliwie wykonanych (w deskowaniu ślizgowym) ścian żelbetowych wykazywało w drodze analizy statycznej współczynniki bezpieczeństwa mniejsze od dopuszczalnych (s<l,8). Oba orzeczenia ekspertów zaleciły przeprowadzenie próbnych obciążeń wytypowanej komory elewatora, tj. komory nr 59. Komora ta położona jest na skraju elewatora; jedna ze ścian o szerokości 2,00 jest ścianą zewnętrzną (promocja 3 w 1).
Ściany o grubości 20 cm zaopatrzone są w skosy 20×20 cm. Wysokość komory od spodu leja wynosi 21,40 m.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Stopy fundamentowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Stopy fundamentowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Stopy fundamentowe zdjęcie nr 8 Stopy fundamentowe zdjęcie nr 9 Stopy fundamentowe zdjęcie nr 10
Stopy fundamentowe zdjęcie nr 11
Stopy fundamentowe zdjęcie nr 12 Stopy fundamentowe zdjęcie nr 13 Stopy fundamentowe zdjęcie nr 14
Stopy fundamentowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Stopy fundamentowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Stopy fundamentowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami