Blog

Metody podziału budowli zdjęcie nr 2
17.05.2023

Objętości drenów rozsączających

W artykule znajdziesz:

Metody podziału budowli zdjęcie nr 3
Objętości drenów rozsączających

W przypadku ilości ścieków przekraczającej 4 m3/d należy przewidzieć urządzenie do dawkowania, przy czym objętość użyteczna komory powinna być równa 50% objętości drenów rozsączających (program uprawnienia budowlane na komputer).

  • Ułożenie drenów drenażu rozsączającego w przypadku gruntu piaszczystego należy zaprojektować ze spadkiem 2,0-2,5% zgodnym z kierunkiem przepływu ścieków w drenach. W przypadku gruntu piaszczysto-gliniastego dreny należy ułożyć poziomo.
  • Dreny powinny być ułożone w rowkach o szerokości ok. 0,5 m. Należy przewidzieć obsypanie drenów żwirem w ten sposób, ażeby pod spodem drenu znajdowała się warstwa żwiru o grubości 0,1 m, a ponad wierzchem drenu warstwa żwiru o grubości 0,05 m. Dren wraz z obsypką należy zaprojektować jako przysypany warstwą naturalnego gruntu do poziomu otaczającego terenu. Zagłębienie spodu drenu poniżej poziomu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
  • Terenu powinno być nie mniejsze niż 0,6 m i nie większe niż 1,2 m.
  • Dreny rozsączające należy projektować z ceramicznych lub azbestowo-cementowych rurek drenarskich ułożonych na styk. Każdy styk rur powinien być bezpośrednio od góry na długości połowy obwodu przykryty paskiem z papy smołowej.
  • Dla umożliwienia przewietrzania warstwy gruntu na końcach drenów rozsączających należy projektować wywiewki wentylacyjne o średnicy 100 mm z otworami wywiewnymi wyniesionymi na wysokość 0,5 m ponad poziom terenu (uprawnienia budowlane).

Podziemnym filtrem piaskowym nazywamy urządzenia do biologicznego oczyszczania ścieków. Urządzenie to składa się z następujących elementów:

  1. jednego lub większej liczby podziemnych drenów rozprowadzających służących do wprowadzenia ścieków do złoża filtracyjnego(program egzamin ustny),
  2. filtracyjnego złoża piasku ułożonego pod każdym z drenów rozprowadzających,
  3. jednego lub większej liczby drenów zbiorczych ułożonych pod złożem filtracyjnym.

Stosowanie filtrów piaskowych

Podobnie jak drenaże rozsączające, podziemne filtry piaskowe mogą być stosowane do biologicznego oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych i innych, których skład i właściwości umożliwiają przebieg procesów biologicznego oczyszczania ścieków w warunkach zbliżonych do naturalnych. Ścieki dopływające do filtrów piaskowych muszą być wstępnie oczyszczone w osadnikach gnilnych lub osadnikach Imhoffa (opinie o programie).

Filtry piaskowe należy stosować w tych przypadkach, gdy brak możliwości stosowania drenaży rozsączających oraz gdy względy techniczno-ekonomiczne i sanitarne wykażą celowość ich stosowania w danych warunkach. Stosowanie filtrów piaskowych dopuszczalne jest przy spełnianiu warunków omawianych przy stosowaniu drenaży rozsączających, a ponadto wówczas, gdy najwyższy poziom wody gruntowej znajduje się nie wyżej niż 1 m pod poziomem drenów zbiorczych (segregator aktów prawnych).

Stosowanie podziemnych filtrów piaskowych powinno zapewnić zmniejszenie BZT5 ścieków o ok. 90% w stosunku do BZT5 ścieków wstępnie oczyszczonych. Podobnie jak w przypadku drenaży rozsączających, tak i w przypadku podziemnych filtrów piaskowych ścieki powinny dopływać do drenów rozprowadzających przez urządzenia dawkujące: wywrotkowe lub syfonowe.

  • Podstawą do ustalania wielkości i wymiarów podziemnych filtrów piaskowych jest obliczeniowy przepływ ścieków, który należy przyjąć jako równy maksymalnej dobowej ilości ścieków doprowadzanych do filtru.
  • Ogólną długość drenów rozprowadzających, równą ogólnej długości drenów zbiorczych, należy obliczać jako iloraz obliczeniowego przepływu wyrażonego w7 m3/d i obciążenia hydraulicznego drenów7 wyrażonego w m3/d na 1 m długości drenu, które należy przyjąć jako równe 0,035 m3/d • m (promocja 3 w 1).
  • Długość jednego drenu rozprowadzającego lub zbiorczego nie powinna przekraczać 30 m. Średnica tych drenów nie powinna być mniejsza niż 100 mm. Rozstaw drenów rozprowadzających oraz drenów zbiorczych powinien wynosić nie mniej niż 1 m. Dreny zbiorcze powinny być ułożone co najmniej o 0,6 m niżej od poziomu ułożenia drenów rozprowadzających.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Metody podziału budowli zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Metody podziału budowli zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Metody podziału budowli zdjęcie nr 8 Metody podziału budowli zdjęcie nr 9 Metody podziału budowli zdjęcie nr 10
Metody podziału budowli zdjęcie nr 11
Metody podziału budowli zdjęcie nr 12 Metody podziału budowli zdjęcie nr 13 Metody podziału budowli zdjęcie nr 14
Metody podziału budowli zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Metody podziału budowli zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Metody podziału budowli zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami