Blog

Rozpór krokwi zdjęcie nr 2
10.03.2020

Oblicówki powierzchniowe

W artykule znajdziesz:

Oblicówki powierzchniowe

Rozpór krokwi zdjęcie nr 3
Oblicówki powierzchniowe

Większość budynków wysokościowych w Moskwie ma elewacje z doskonałej licówki ceramicznej barwy kremowej, wykonanej z gliny ogniotrwałej. Licówki są pustakami płaskimi o grubości 11 cm bądź 16 cm; część licówek ma występ od tyłu w celu oparcia na belkach nadokiennych lub przewiązania z zapleczem muru, które przeważnie wykonuje się z cegieł sitówek (program uprawnienia budowlane na komputer).

Licówki układane są na zaprawie cementowo- wapiennej dość plastycznej, z przewiązaniem spoin, oraz mocowane do zaplecza muru przy pomocy kotwi z nierdzewnej stali. Zarówno materiał, jak i sposób wykonania gwarantują długą trwałość oblicówki tak niezbędną przy wielkich monumentalnych budowlach.

W Polsce licówki specjalne były stosowane przed pierwszą wojną światową (przeważnie w żółtych odcieniach), później jednak taki sposób wykończenia nie przyjął się, ponieważ licznie reprezentowany styl koszarowych i więziennych carskich budynków wywołał ogólną reakcję przeciwko wykończaniu elewacji w cegle (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zniechęcenie to, wobec wielkich zalet licówek specjalnych, niewątpliwie w przyszłości ustąpi, jeżeli projektodawcy będą nadawali elewacjom estetyczną, przyjemną dla oka formę, i o ile przemysł ceramiczny dostarczy właściwy, a niedrogi materiał.

Zalety architektoniczne licówek ceramicznych uwydatniają się szczególnie w elewacji Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Licówki do tego celu były sprowadzane z wytwórni podmoskiewskich. Ostatnio uruchomiono produkcję podobnych licówek w kraju.Do licowania powierzchniowego służą przepołowione beleczki i kwaterki bądź specjalne kształtki, bądź płytki przypominające kafle, bądź wreszcie płytki płaskie z jednej strony, a chropowate i nierówne z drugiej (uprawnienia budowlane).
Licówki te są różnego rodzaju wyrobami ceramicznymi, przeważnie ze szlachetniejszych glin, jak terakota i klinkier. Klinkier, jako materiał bardzo odporny na działanie mechaniczne i atmosferyczne, jest specjalnie pożądany do licowania cokołów (program egzamin ustny).

Elementy licowe

Elementy licowe nie mają prawidłowego wiązania z resztą muru. Utrzymują się w elewacji wskutek przyczepności zaprawy, oparcia na pewnych występach, czasami - za pomocą kotewek stalowych. Licowanie powinno być wykonywane dopiero wtedy, gdy ściana ostatecznie osiądzie i należycie wyschnie. Ściana zbyt świeża zawiera dużo wilgoci, toteż jeśli taką ścianę oblicować, to utrudni się lub w ogóle uniemożliwi wyparowanie wilgoci na zewnątrz, przez co budynek będzie wilgotny.

Ważną sprawą jest, aby licówki trwale się trzymały na powierzchni muru. W tym celu mur powinien być wykonany na puste spoiny (opinie o programie). Tylna powierzchnia licówek jest zwykle celowo nierówna i chropowata, żeby zaprawa lepiej przylegała i sklejała licówkę z murem. Aby licówki nie wisiały jedynie tylko na zaprawie, staramy się opierać je w pewnych poziomach na różnych architektonicznych pasach występujących z elewacji budynku, np. na cokołach, gzymsach międzypiętrowych itp.
Przed ułożeniem licówek powierzchnię ściany należy umyć i dobrze zmoczyć; to samo dotyczy licówek (segregator aktów prawnych).

Układanie licówek mniejszych i posiadających chropowate występy od wewnętrznej strony (licówki przepołowione) wykonuje się pod sznur w taki sposób, że murarz rzuca na ścianę zaprawę, a następnie przyciska do ściany wilgotną licówkę, wyciskając zbędną zaprawę i wyrównywając powierzchnię licową zgodnie z powierzchnią już ułożonych licówek. Zaprawa do tego celu powinna być cementowa 1 : 3 lub 1 : 4 o takiej konsystencji plastycznej, aby spoiny mogły być łatwo wypełnione. Przy licówkach przepołowionych - w celu zwiększenia przyczepności - co pewną ilość warstw na wysokość układa się pełne licówki w bruzdach pozostawionych w murze (promocja 3 w 1).

Licowanie powierzchniowe odbywa się zasadniczo w kierunku od dołu ku górze, gdyż w przeciwnym razie licówki nie utrzymałyby się na miękkiej zaprawie. Rzecz jasna, że robota musi być tak wykonywana, aby nie zabrudzać niżej położonych płytek. Gdy w elewacji są gzymsy międzypiętrowe, wówczas licowanie powinno się wykonywać najpierw na najwyższym piętrze, a następnie kolejnymi piętrami w dół, jednakże w każdej oddzielnej kondygnacji licówki układa się od dołu ku górze.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rozpór krokwi zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rozpór krokwi zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rozpór krokwi zdjęcie nr 8 Rozpór krokwi zdjęcie nr 9 Rozpór krokwi zdjęcie nr 10
Rozpór krokwi zdjęcie nr 11
Rozpór krokwi zdjęcie nr 12 Rozpór krokwi zdjęcie nr 13 Rozpór krokwi zdjęcie nr 14
Rozpór krokwi zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rozpór krokwi zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rozpór krokwi zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami