Blog

Oceny jakości robót
W artykule znajdziesz:

Oceny jakości robót dokonuje zespół, w skład którego wchodzą następujący członkowie komisji odbioru końcowego:
- jako przewodniczący zespołu przewodniczący komisji odbioru końcowego (przedstawiciel inwestora upoważniony do dokonania odbioru),
- jako członkowie zespołu przedstawiciele:
- użytkownika,
- generalnego wykonawcy,
- generalnego projektanta (autorskiego biura projektów),
- nadzoru budowlanego,
- właściwego komitetu osiedlowego, blokowego albo domowego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Prace zespołu oceny jakości prowadzone są równolegle z pracami komisji odbioru końcowego, przy czym wystawienie ocen następuje bezpośrednio po. podpisaniu protokołu odbioru końcowego. Zespół sporządza tabelę oceny oddzielnie dla każdego obiekt n podlegającego odbiorowi końcowemu. W przypadku potrzeby uzyskania przez zespół niezbędnych wyjaśnień, generalny wykonawca może zapewnić udział w zespole podwykonawców oraz zażądać udziału inspektora nadzoru (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Oceny jakości robót budowlanych i montażowych dokonuje zespół na podstawie:
- szczegółowych oględzin obiektu w toku dokonywania odbioru,
- aktualnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej,
- zapisów w dzienniku budowy,
- protokółów odbiorów częściowych,
- zaświadczeń i dokumentów wymaganych od wykonawców przy dokonywaniu odbioru końcowego bądź odbiorów częściowych,
- orzeczeń technicznych, atestów, ekspertyz itp. sporządzonych przez instytucje lub osoby uprawnione (uprawnienia budowlane).
W tabeli oceny obiektu stosuje się oceny: „bardzo dobrą” (5), „dobrą” (4) i „dostateczną” (3). Na ogólną ocenę obiektu składają się oceny jakości poszczególnych robót.
Dla zapewnienia sprawnego przeprowadzenia oceny obiektu wskazane jest uprzednie przygotowanie przez wykonawcę tabeli oceny obiektu, polegające: na wypełnieniu kolumny 3 określającej procentowy udział wartości poszczególnych robót w ogólnej wartości obiektu w oparciu o aktualny kosztorys (program egzamin ustny).
Tabelę oceny obiektu wypełnia się w 2 egzemplarzach i załącza do egzemplarzy protokołu końcowego odbioru, pozostających w aktach wykonawcy i inwestora. W analogiczny sposób można dokonywać oceny robót w obiektach budownictwa przemysłowego i specjalnego, jeżeli inwestor i wykonawca wyrażą na to zgodę (opinie o programie).
Uprawnienia z tytułu rękojmi
Nie później niż trzydziestego dnia po upływie pierwszego roku rękojmi wykonawca obowiązany jest na żądanie zamawiającego dokonać z nim protokólarnego sprawdzenia, czy zostały usunięte wady ujawnione w okresie pierwszego roku rękojmi (segregator aktów prawnych).
Jeżeli wadę stwierdzono po odbiorze obiektu lub robót, zamawiający wyznacza wykonawcy termin jej usunięcia. W przypadku, gdy zamawiający (względnie użytkownik, któremu inwestor przekazał uprawnienia przysługujące mu z tytułu rękojmi za wady fizyczne) zamierza usunąć wady w zastępstwie wykonawcy, koszty związane z zastępczym usunięciem wad obciążają wykonawcę. Koszty te inwestor (użytkownik) pokrywa z kwot wpłaconych dobrowolnie przez wykonawcę lub z pobranych z konta wykonawcy w trybie inkasa bezakceptowego.
Zamawiający (użytkownik), który bezzasadnie pobrał od wykonawcy kwotę na usunięcie wad, powinien zwrócić ją niezwłocznie z 18-procentowymi odsetkami karnymi w stosunku rocznym. Istnienie wady powinno być stwierdzone protokólarnie. O czasie i miejscu oględzin mających na celu stwierdzenie istnienia wady należy zawiadomić wykonawcę na piśmie na 10 dni naprzód.
Zamawiający traci uprawnienie z tytułu rękojmi za wady fizyczne, jeżeli nie zawiadomi wykonawcy niezwłocznie po ich wykryciu (promocja 3 w 1).
Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady wygasają:
- w stosunku do budynków i budowli po upływie trzech lat, a jeżeli normatywny okres zużycia obiektu lub jego części trwa krócej niż trzy lata po upływie połowy tego okresu,
- w stosunku do maszyn, urządzeń i instalacji przemysłowych po upływie roku, chyba że udzielona przez dostawcę rękojmia lub gwarancja przewiduje dłuższy termin.
Zamawiający nie traci uprawnień z tytułu rękojmi za wady nawet po upływie tych terminów, jeżeli reklamował wadę przed ich wygaśnięciem.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32