Blog

19.08.2021

Ochra złocista

W artykule znajdziesz:

Ochra złocista

Ochra złocista

Ochra złocista nadaje cementowym mieszaninom odcienie od jaskrawożółtego do kremowego.
Minia żelazna jest to farba mineralna koloru brązowego; pod względem chemicznym stanowi tlenek żelaza. Produkowana jest w fabrykach: Krzyworożskiej i Korsuńskiej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Czerwień żelazowa jest to naturalna farba mineralna koloru czerwonego lub czerwonobrunatnego (tlenek żelaza) Do mieszanin cementowych najlepiej nadaje się czysta naturalna czerwień koloru jasnoróżowego, tzw. hiszkilska (Ural). Sztuczna czerwień, będąca mieszaniną surowego gipsu, kredy lub gliny z naturalną minią lub czerwienią żelazistą (fabryka im. Szewczenki w Korsuniu, fabryka „Kooperachimia" w Moskwie), może być używana do zapraw cementowych w ilości najwyżej 3-4% ciężaru cementu.
Naturalna farba brązowa o różnych odcieniach. Składa się z gliny zabarwionej tlenkami żelaza i manganu. Produkowane są dwa gatunki umbry: „surowa" koloru zielonka- wobrązowego i „palona" koloru ciemnobrązowego z odcieniem czerwonawym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W braku zwykłej umbry można brązową farbę otrzymać przez zmieszanie minii żelaznej (lub czerwieni żelazistej) z tlenkiem manganu. Do niektórych odcieni koloru (brązowego dodaje się ochry.
Czerń kostna jest to dosyć intensywna farba czarna; odznacza się wielkim natężeniem koloru. Przy rozjaśnianiu nie daje zimnych fioletowych odcieni. Produkowana jest w fabrykach wypalania kości w Sierpuchowie, Niżniednieprowsku oraz w niektórych cukrowniach.
Geograficzne nazwy miejsc produkcji w Rosji (przyp. tłum.) (uprawnienia budowlane).

Czerń manganowa jest to naturalna farba czarna wyrabiana z mielonej rudy manganowej (Zakaukazie). Jest mniej intensywna i zimniejsza w kolorze od czerni kostnej, ale odznacza się też znaczną trwałością.
Grafit turuchański (kuryjski) jest to czarna farba dobrze barwiąca cement przy granitowym kruszywie. Wskutek złego łączenia się z wodą farba ta jest stosowana w małych dawkach (4 do 5% ciężaru cementu).
Czerń żelazista jest to sztuczna farba mineralna produkcji „Aniłtrestu". Pod względem chemicznym stanowi ona podtlenek lub tlenek żelaza. Dość intensywna w kolorze wykazuje trwałość w mieszaninach cementowych (program egzamin ustny).

Farba mineralna

Sadza we wszelkich postaciach nie nadaje się do terrazzo ze względu na trudność przemieszania jej i łatwość oddzielania się w zaprawie cementowej.
Ultramaryna jest to sztuczna farba mineralna; wypalana z mieszaniny kaolinu, sody, siarki, ziemi okrzemkowej i węgla. Najbardziej intensywny jest najwyższy gatunek UM; intensywność maleje kolejno w gatunkach UT, UH, US i U. Ostatni gatunek jest trzy razy Słabszy od pierwszego. Produkowany jest też gatunek pod nazwą „Farbka ultramarynowa do bielizny, zbliżony do gatunku U (opinie o programie). Fabryki wytwarzające ultramarynę znajdują się w Leningradzie, Stalingradzie, Odessie, Rostowie i Mariupolu.

Produkowany przez drobne zakłady chałupnicze falsynka ultramaryny z błękitu berlińskiego i rozmaitych domieszek nie nadaje się do barwienia mieszanin cementowych.
Znaki i sposoby rozpoznawcze:

1. opakowania z napisem „Farbka do bielizny" powinny mieć oznaczenia „ultramarynowa" albo „ultramaryna";

2. mocno nagrzana ultramaryna nie zmienia barwy natomiast namiastki z aniliny tracą barwę albo stają się ciemnobrązowe (namiastki z błękitu berlińskiego);

3. w roztworze kwasu solnego ultramaryna przybiera kolor szarawobiały i wydziela siarkowodór;

4. roztwór alkoholowy nie zabarwia się; zabarwienie alkoholu jest oznaką domieszki barwników anilinowych (segregator aktów prawnych);

5. w 10-procentowym roztworze ługu sodowego ultramaryna przy nagrzewaniu nie zmienia się, natomiast błękit berliński i farba anilinowa - zmieniają się gatunki ultramaryny me powinny tracić barwy przy zanurzeniu w ciągu 4 godzin w 10-procentowym roztworze ałunu glinowego.

Trójtlenek chromowy jest to naturalna farba mineralna zielona, bardzo intensywna i odporna na światło, ługi kwasy i wysoką temperaturę. Produkowana jest w fabrykach farb - Chrompikowskiej i Dulewskiej (promocja 3 w 1)..
W handlu jest dużo sztucznych farb zielonych wyrabianych z błękitu berlińskiego i żółcieni chromowej, nietrwałych w mieszaninach cementowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami