Blog

Pompownie ścieków zdjęcie nr 2
15.05.2023

Oczyszczalnia

W artykule znajdziesz:

Pompownie ścieków zdjęcie nr 3
Oczyszczalnia

W dokumentacjach projektowych oczyszczalni ścieków dla obiektów służby zdrowia mogą być wykorzystane typowe rozwiązania lokalnych oczyszczalni mechanicznych oraz mechaniczno-biologicznych lub projekty typowe elementów oczyszczalni. Obowiązują przy tym ustalenia przepisów i wytycznych projektowania oczyszczalni komunalnych oraz poszczególnych urządzeń do oczyszczania ścieków (program uprawnienia budowlane na komputer). Specjalnym zaleceniem dla oczyszczalni przy obiektach szpitalnych jest stosowanie rozwiązań z obudowanymi urządzeniami. Oczyszczalnia powinna być zlokalizowana od strony zawietrznej obiektu, z zachowaniem wymaganej strefy ochronnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dla oczyszczalni, w których urządzenia są całkowicie obudowane, dopuszcza się następujące szerokości strefy ochronnej:

  • przy dopływie ścieków do 250 m3/d - 50 m,
  • przy dopływie od 250 do 1000 m3/d ścieków - 100 m,
  • przy dopływie ponad 1000 m3/d - 300 m (uprawnienia budowlane).

Dla oczyszczalni nie obudowanych strefy ochronne należy przyjmować odpowiednio:

  •  przy dopływie ścieków do 100 m3/d - 100 m,
  •  przy dopływie ścieków od 100 m3/d do 50 000 m3/d - 300 m.

Niezależnie od powyższych ustaleń lokalizacja oczyszczalni powinna być uzgodniona z właściwym organem inspekcji sanitarnej (program egzamin ustny).

Podstawowymi elementami oczyszczalni mechanicznych są:

  • kraty,
  • osadniki gnilne (doły gnilne) lub osadniki Imhoffa zespolone z komorą fermentacyjną,
  • urządzenia do dezynfekcji z komorą kontaktową (w przypadku ścieków zakaźnych).

W oczyszczalniach mechaniczno-biologicznych występują zwykle następujące urządzenia:

  • kraty,
  • osadniki wstępne (osadniki Imhoffa z komorą fermentacyjną),
  • złoża biologiczne,
  • osadniki wtórne,
  • urządzenia do dezynfekcji z komorą kontaktową (w przypadku ścieków zakaźnych)
  • oraz nieunikniona w tego typu rozwiązaniach - pompownia ścieków (opinie o programie).

Wstępne mechaniczne podczyszczanie ścieków przeprowadzane jest zawsze na kratach oraz w razie uzasadnionej potrzeby w piaskownikach, odtłuszczaczach lub komorach napowietrzania (np. niekiedy z dużych obiektów wyposażonych we własną kuchnię, pralnię i garaże).

Urządzenia do chlorowania ścieków

Urządzenia do chlorowania ścieków powinny być zlokalizowane w odrębnym budynku chlorowni lub w całkowicie wydzielonym pomieszczeniu oczyszczalni, z bezpośrednim wejściem od zewnątrz. Drzwi wejściowe (hermetyczne) powinny być otwierane na zewnątrz. Dla ułatwienia wyładunku środków dezynfekcyjnych (w większych chlorowniach) celowe jest podniesienie podłogi o ok. 1,10 m ponad teren. W pomieszczeniu chlorowni należy przewidzieć odpowiednie oświetlenie elektryczne (segregator aktów prawnych).

Wyłącznik oświetlenia należy umieszczać w przedsionku lub na zewnątrz przy drzwiach wejściowych, a dzwonek alarmowy wewnątrz chlorowni. Wnętrze większych chlorowni podzielone jest na: przedsionek z oddzielnymi wejściami do magazynu podręcznego i pomieszczenia chloratorów (drzwi otwierane do przedsionka). Magazyn podręczny przewiduje się najwyżej na kilkudniowy zapas chloru. Mniejsze chlorownie stanowią zwykle jedno pomieszczenie z wydzielonym miejscem na chloratory i zapas chloru.

Powierzchnię pomieszczenia chloratorów należy ustalać przyjmując ok. 6 m2 na 1 komplet chloratora (w tym miejsce na butle z chlorem, wagę i przejście). Posadzka powinna być ułożona ze spadkiem w kierunku do wyjścia. Przy drzwiach należy przewidzieć kratkę ściekową z odpływem do kanalizacji lub komory zbierającej ewentualne ubytki chloru. W pomieszczeniach powinna być utrzymana temperatura 15-20°C w przypadku stosowania chloru gazowego lub podchlorynu sodu oraz 10-12°C w przypadku wapna chlorowanego.

Niedopuszczalne jest umieszczanie w chlorowni pieców węglowych. Do przygotowania i dawkowania wodnego roztworu chloru gazowego lub podchlorynu sodu (tzw. wody chlorowej) w większych chlorowniach stosowane są chloratory produkcji krajowej (Poznańskiej Fabryki Wodomierzy i Gazomierzy „POWOGAZ” oraz Rzemieślniczej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu „BUDOME- TAL” w Warszawie). Dobór i liczbę chloratorów ustala się jak przy dezynfekcji wody (jeden chlorator rezerwowy) (promocja 3 w 1). Dawkowanie wody chlorowej z chloratora może być sterowane automatycznie, proporcjonalnie do przepływu odkażanych ścieków.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Pompownie ścieków zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Pompownie ścieków zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Pompownie ścieków zdjęcie nr 8 Pompownie ścieków zdjęcie nr 9 Pompownie ścieków zdjęcie nr 10
Pompownie ścieków zdjęcie nr 11
Pompownie ścieków zdjęcie nr 12 Pompownie ścieków zdjęcie nr 13 Pompownie ścieków zdjęcie nr 14
Pompownie ścieków zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pompownie ścieków zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pompownie ścieków zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami