Blog

15.05.2023

Oczyszczalnia

W artykule znajdziesz:

Oczyszczalnia

W dokumentacjach projektowych oczyszczalni ścieków dla obiektów służby zdrowia mogą być wykorzystane typowe rozwiązania lokalnych oczyszczalni mechanicznych oraz mechaniczno-biologicznych lub projekty typowe elementów oczyszczalni. Obowiązują przy tym ustalenia przepisów i wytycznych projektowania oczyszczalni komunalnych oraz poszczególnych urządzeń do oczyszczania ścieków (program uprawnienia budowlane na komputer). Specjalnym zaleceniem dla oczyszczalni przy obiektach szpitalnych jest stosowanie rozwiązań z obudowanymi urządzeniami. Oczyszczalnia powinna być zlokalizowana od strony zawietrznej obiektu, z zachowaniem wymaganej strefy ochronnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dla oczyszczalni, w których urządzenia są całkowicie obudowane, dopuszcza się następujące szerokości strefy ochronnej:

  • przy dopływie ścieków do 250 m3/d - 50 m,
  • przy dopływie od 250 do 1000 m3/d ścieków - 100 m,
  • przy dopływie ponad 1000 m3/d - 300 m (uprawnienia budowlane).

Dla oczyszczalni nie obudowanych strefy ochronne należy przyjmować odpowiednio:

  •  przy dopływie ścieków do 100 m3/d - 100 m,
  •  przy dopływie ścieków od 100 m3/d do 50 000 m3/d - 300 m.

Niezależnie od powyższych ustaleń lokalizacja oczyszczalni powinna być uzgodniona z właściwym organem inspekcji sanitarnej (program egzamin ustny).

Podstawowymi elementami oczyszczalni mechanicznych są:

  • kraty,
  • osadniki gnilne (doły gnilne) lub osadniki Imhoffa zespolone z komorą fermentacyjną,
  • urządzenia do dezynfekcji z komorą kontaktową (w przypadku ścieków zakaźnych).

W oczyszczalniach mechaniczno-biologicznych występują zwykle następujące urządzenia:

  • kraty,
  • osadniki wstępne (osadniki Imhoffa z komorą fermentacyjną),
  • złoża biologiczne,
  • osadniki wtórne,
  • urządzenia do dezynfekcji z komorą kontaktową (w przypadku ścieków zakaźnych)
  • oraz nieunikniona w tego typu rozwiązaniach - pompownia ścieków (opinie o programie).

Wstępne mechaniczne podczyszczanie ścieków przeprowadzane jest zawsze na kratach oraz w razie uzasadnionej potrzeby w piaskownikach, odtłuszczaczach lub komorach napowietrzania (np. niekiedy z dużych obiektów wyposażonych we własną kuchnię, pralnię i garaże).

Urządzenia do chlorowania ścieków

Urządzenia do chlorowania ścieków powinny być zlokalizowane w odrębnym budynku chlorowni lub w całkowicie wydzielonym pomieszczeniu oczyszczalni, z bezpośrednim wejściem od zewnątrz. Drzwi wejściowe (hermetyczne) powinny być otwierane na zewnątrz. Dla ułatwienia wyładunku środków dezynfekcyjnych (w większych chlorowniach) celowe jest podniesienie podłogi o ok. 1,10 m ponad teren. W pomieszczeniu chlorowni należy przewidzieć odpowiednie oświetlenie elektryczne (segregator aktów prawnych).

Wyłącznik oświetlenia należy umieszczać w przedsionku lub na zewnątrz przy drzwiach wejściowych, a dzwonek alarmowy wewnątrz chlorowni. Wnętrze większych chlorowni podzielone jest na: przedsionek z oddzielnymi wejściami do magazynu podręcznego i pomieszczenia chloratorów (drzwi otwierane do przedsionka). Magazyn podręczny przewiduje się najwyżej na kilkudniowy zapas chloru. Mniejsze chlorownie stanowią zwykle jedno pomieszczenie z wydzielonym miejscem na chloratory i zapas chloru.

Powierzchnię pomieszczenia chloratorów należy ustalać przyjmując ok. 6 m2 na 1 komplet chloratora (w tym miejsce na butle z chlorem, wagę i przejście). Posadzka powinna być ułożona ze spadkiem w kierunku do wyjścia. Przy drzwiach należy przewidzieć kratkę ściekową z odpływem do kanalizacji lub komory zbierającej ewentualne ubytki chloru. W pomieszczeniach powinna być utrzymana temperatura 15-20°C w przypadku stosowania chloru gazowego lub podchlorynu sodu oraz 10-12°C w przypadku wapna chlorowanego.

Niedopuszczalne jest umieszczanie w chlorowni pieców węglowych. Do przygotowania i dawkowania wodnego roztworu chloru gazowego lub podchlorynu sodu (tzw. wody chlorowej) w większych chlorowniach stosowane są chloratory produkcji krajowej (Poznańskiej Fabryki Wodomierzy i Gazomierzy „POWOGAZ” oraz Rzemieślniczej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu „BUDOME- TAL” w Warszawie). Dobór i liczbę chloratorów ustala się jak przy dezynfekcji wody (jeden chlorator rezerwowy) (promocja 3 w 1). Dawkowanie wody chlorowej z chloratora może być sterowane automatycznie, proporcjonalnie do przepływu odkażanych ścieków.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami