Blog

Przekrój wieńca żelbetowego na podporach zdjęcie nr 2
18.02.2022

Odcinki metrowe łaty

W artykule znajdziesz:

Przekrój wieńca żelbetowego na podporach zdjęcie nr 3
Odcinki metrowe łaty

Do przyrządów tych zalicza się łaty miernicze, ruletki parciane, ruletki stalowe i miernicze taśmy stalowe. Łata miernicza jest to drążek drewniany długości 3 lub 5 m o przekroju prostokątnym lub owalnym, obustronnie zakończony okuciem płaskim lub klinowym, wykonany z suchego drewna jodłowego nasyconego oliwą. Poszczególne odcinki metrowe łaty są pomalowane na przemian kolorem czerwonym i białym, decymetry zaś są oznaczane mosiężnymi gwoździami (program uprawnienia budowlane na komputer).

W budownictwie stosuje się w wielu przypadkach łaty miernicze ze względu na dość dużą dokładność pomiaru (brak zwisu występującego przy pomiarach za pomocą taśm).

Do pomiaru odległości używa się 3 lub 4 ponumerowanych łat. Przed przystąpieniem do pomiaru należy dokładnie wytyczyć prostą, wypalikować oraz wyciągnąć sznur, wzdłuż którego przeprowadza się pomiar. Długość linii mierzy się przykładając kolejno do siebie ponumerowane łaty (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Podczas pomiaru należy uważać, aby ułożona łata nie została poruszona w chwili dosuwania następnej. Końcówkę mniejszą od długości łaty należy domierzyć ruletką stalową. W budownictwie często stosuje się zwykłe odcinki listew o określonej długości do pomiarów odcinków o stałej wielkości. Wartość techniczna takiej miary zależy od jakości drewna i dokładności wyznaczenia stałej długości.

Ruletka parciana. Jest to przymiar wstęgowy o długości najczęściej 10 lub 20 m. Szerokość i grubość taśmy powinna być jednolita na całej długości taśmy. Materiał taśmy jest wrażliwy na wpływ warunków atmosferycznych, a długość jej - zmienna. Dla otrzymania stałej długości taśmy należy impregnować i wzmacniać cienkimi drucikami nierdzewnymi o dużej elastyczności. Ruletka stalowa (uprawnienia budowlane). Stosuje się ruletki o długości 10-100 m. Taśma stalowa w mniejszym stopniu podlega rozciąganiu mechanicznemu od parcianej. Miernicze taśmy stalowe. Wykonane są ze stali hartowanej i odpuszczonej. Długość taśmy wynosi 20-50 m (program egzamin ustny).

Pion budowlany

Pion budowlany stosuje się przy pogodzie bezwietrznej. Wielkość błędu pionowania przy użyciu pionu budowlanego. Pion budowlany ulepszony (typu BK3). Pion składa się z ramy drewnianej (lub stalowej), pręta i ciężarka. Zastosowanie tego pionu i dokładność pionowania (opinie o programie). Poziomnica murarska. Poziomnicę można również stosować przy pionowaniu elementów. Dokładność jest różna i zależna od krzywizny libelli. Błąd poziomowania wynosi 3-5 mm/m.

Teodolit. Teodolity stosuje się do przenoszenia punktów w pionie. Dwa zrektyfikowane teodolity ustawia się w pewnej odległości od przenoszonego punktu, tak aby ich celowe przecinały się nad punktem pod kątem równym w przybliżeniu 90°. Przenosząc górny punkt na dół ustawiamy na górnym punkcie sygnał, na który celujemy obu instrumentami, następnie opuszczamy lunety i na przecięciu celowych wyznaczamy szu- 3 kany punkt. Przy przenoszeniu punktu leżącego na pionowej ścianie wystarczy do jego zrzutowania tylko jeden teodolit ustawiony na prostopadłej do ściany (segregator aktów prawnych).

Czynność przenoszenia powtarzamy w drugim położeniu lunety, w celu wyeliminowania błędów instrumentu kontroli dokonanej czynności. Poziomnica i ważna linia. Przyrządy te służą do przenoszenia poziomu na niewielkiej odległości. Długość ważnej linii wynosi ok. 4 m. Dokładność takiego poziomowania zależna jest od dokładności libelli. Wycechowana zazwyczaj libella pozwala na odczytanie stopnia pochylenia linii, co ułatwia doprowadzenie palika do właściwego poziomu. Dokładność poziomowania na odległość równą ważnej linii wynosi 2-5 mm(promocja 3 w 1).

Wąż wodny (poziomnica wężowa). Jest to bardzo wygodny przyrząd do przenoszenia określonego poziomu zwłaszcza gdy należy wyznaczyć znaczną liczbę punktów jednego poziomu. Użytkowanie przyrządu oparte jest na zasadzie naczyń połączeniowych. Szkiełka posiadają cechy, które służą do „zgrywania** poziomów. Należy zwracać uwagę, aby woda w wężu była uzupełniana, tak aby osiągany był zawsze poziom cechy w jednym i drugim szkiełku.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Przekrój wieńca żelbetowego na podporach zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Przekrój wieńca żelbetowego na podporach zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Przekrój wieńca żelbetowego na podporach zdjęcie nr 8 Przekrój wieńca żelbetowego na podporach zdjęcie nr 9 Przekrój wieńca żelbetowego na podporach zdjęcie nr 10
Przekrój wieńca żelbetowego na podporach zdjęcie nr 11
Przekrój wieńca żelbetowego na podporach zdjęcie nr 12 Przekrój wieńca żelbetowego na podporach zdjęcie nr 13 Przekrój wieńca żelbetowego na podporach zdjęcie nr 14
Przekrój wieńca żelbetowego na podporach zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przekrój wieńca żelbetowego na podporach zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przekrój wieńca żelbetowego na podporach zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami