Blog
Ogólna koncepcja architektoniczna hali
W artykule znajdziesz:
Ogólna koncepcja architektoniczna hali
Ogólna koncepcja architektoniczna hali powinna powstawać w toku współpracy architekta z technologiem. W przypadku, gdy współdziałanie architekta z technologiem przy opracowywaniu projektu technologicznego nie jest możliwe, architekt, po zaznajomieniu się z treścią wykonanego już projektu technologicznego, powinien wypowiedzieć się co do celowości rozwiązań technologicznych pod kątem widzenia architektury i w razie potrzeby w porozumieniu z technologiem uporządkować lub odpowiednio zmienić projekt technologiczny (program uprawnienia budowlane na komputer).
Koszt realizacji przedsięwzięcia i szybkość jego amortyzacji nie stanowią jedynych kryteriów celowości ekonomicznej.
Szybki rozwój wszystkich gałęzi gospodarki narodowej i konieczność zaspokojenia wielorakich potrzeb wywołuje mniej lub więcej długotrwałe deficyty materiałowe w zakresie surowców podstawowych. Niedobór na rynku surowca podstawowego, a zwłaszcza stopień nasilenia tego stanu, należy uważać za okoliczność bardziej miarodajną od ceny rynkowej surowca (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy wyborze materiału konstrukcyjnego nieodzowne jest wzięcie pod uwagę powyższej okoliczności i dostosowanie się do aktualnej sytuacji na rynku materiałów budowlanych. Niezbędne jest tu również staranne i wnikliwe zaznajamianie się z obowiązującymi w tej dziedzinie przepisami i postanowieniami, zawartymi w uchwałach Prezydium Rady Ministrów oraz w Zarządzeniach Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Budownictwa Przemysłowego.
Przy wyborze rodzaju konstrukcji i materiału konstrukcyjnego należy również dążyć do oszczędzania siły roboczej ze szczególnym uwzględnieniem postulatu racjonalnego gospodarowania szczupłymi kadrami wysoko wykwalifikowanych rzemieślników budowlanych (uprawnienia budowlane). Należy więc unikać konstrukcji, których wykonanie jest pracochłonne, a zwłaszcza takich konstrukcji, których wykonanie uzależnione jest od udziału większej ilości wysoko wykwalifikowanych rzemieślników. Zalecenia te odnoszą się zarówno do konstrukcji przekrycia, jak i do konstrukcji ścian, w których elementom prefabrykowanym należy dać bezwzględnie pierwszeństwo przed materiałami tradycyjnymi.
Kryteria ekonomiczne
Wreszcie wpływ na ekonomiczną stronę przedsięwzięcia wywiera przewidywane tempo realizacji budowy, co również powinno być rozważone przy wyborze konstrukcji i materiału konstrukcyjnego. Należy przy tym uwzględnić aktualną sytuację na rynku materiałów budowlanych, których okresowy brak może zahamować tempo robót a nawet spowodować kosztowne przestoje na budowie (program egzamin ustny).
Historia socjalistycznego budownictwa przemysłowego jest zbyt krótka, by na podstawie dotychczasowych doświadczeń można było sformułować ogólne zasady architektonicznego projektowania w tym zakresie. Niemniej jednak, w wyniku obserwacji przeprowadzonych na zrealizowanych budynkach parterowych hal produkcyjnych, podane niżej wskazówki mogą być brane pod uwagę w projektowaniu (opinie o programie).
Zaleca się dążyć do uzyskania wrażenia lekkości zarówno całości budynku, jak i w jego częściach i detalach. Dążenie do lekkości konstrukcji jest bowiem wykładnikiem postępu w budownictwie, co powinno znaleźć swój wyraz w architekturze, szczególnie w architekturze przemysłowej, gdzie walka z ciężkością form i przytłaczającym oddziaływaniem przeważnie dużych brył budynków odgrywa tak wielką rolę (segregator aktów prawnych).
Przy wykonywaniu ścian zewnętrznych z materiałów tradycyjnych należałoby uważać kontrast między lekkością nowoczesnych konstrukcji przekrycia a ciężkimi ścianami zewnętrznymi za czynnik oddziaływający na kompozycję architektoniczną i odpowiednio go wyzyskać.
Mając do wyboru żelbetową lub staloceramiczną sklepioną konstrukcję przekrycia z jednej strony i żelbetową konstrukcję kratową przekrycia z drugiej strony, należy dać pierwszeństwo konstrukcjom sklepionym. Konstrukcja sklepiona ma bowiem bardziej tektoniczny charakter niż konstrukcja żelbetowa kratowa, którą odczuwa się jako namiastkę analogicznych konstrukcji stalowych lub drewnianych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32