Blog

06.07.2021

Organizacja administracji i wykonawstwa

W artykule znajdziesz:

Organizacja administracji i wykonawstwa

Organizacja administracji i wykonawstwa

W celu popularyzacji wyrobów ze stosunkowo nowego i mało jeszcze znanego tworzywa cementowo-glinianego wskazane jest urządzać od strony widocznej z ulicy przy wejściu do wytwórni małą wystawę wyrobów’ produkowanych przez wytwórnię.
Rozwój wytwórni wyrobów cementowo-glinianych, jak zresztą każdego innego przedsiębiorstwa, zależy w dużym stopniu od fachowości, doświadczenia i zmysłu organizacyjnego jej kierownika oraz pracowników wytwórni (program uprawnienia budowlane na komputer).

Produkcja wyrobów cementowo-glinianych nie jest właściwie trudniejsza od produkcji wyrobów betonowych, wymaga jednak dodatkowego przeszkolenia w zakresie badania gliny i przygotowania samego tworzywa cementowo-glinianego. Dlatego też kierownikiem wytwórni w zależności od jej wielkości powinien być mistrz, technik lub inżynier, posiadający kilkuletnią praktykę w zakresie technologii i produkcji wyrobów betonowych, a ponadto przynajmniej dwutygodniowe przeszkolenie na kursach tworzyw’ cementowo-glinianych organizowanych corocznie przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Brak podstawowych wiadomości o tworzywie cementowo-glinianym i o produkcji wyrobów z tego tworzywa może spowodować takie błędy w produkcji, że wyrób będzie niezdatny do użytku lub miernej jakości, wskutek czego odbiorcy stracą zaufanie do wyrobów wytwórni. Kierownik wytwórni powinien posiadać również umiejętność kierowania podległym mu personelem administracyjnym i załogą wytwórni (uprawnienia budowlane).

Kierownikiem wytwórni prymitywnej, np. wytwórni ruchomej, wyposażonej w małą ilość prostych maszyn lub urządzeń może być betoniarz-praktyk przeszkolony na kursach tworzyw cementowo-glinianych i obznajomiony praktycznie z czynnościami technicznymi, handlowymi i administracyjnymi. W większej jednak wytwórni zatrudniającej 40-50 robotników kierownikiem powinien być technik lub nawet inżynier posiadający znajomość zagadnień technologii i prefabrykacji, umiejętność korzystania z literatury fachowej i przeprowadzania prostych prób lub analiz materiałów i surowców oraz badań kontrolnych gotowych wyrobów (program egzamin ustny).

Koszty produkcji

Do prowadzenia większej wytwórni (ponad 40 robotników produkcyjnych) nie wystarczy już sam kierownik, personel administracyjny musi również ulec powiększeniu do 3 osób (kierownik, księgowy prowadzący sprawy administracyjno-handlowe i magazynier). W ten sposób kierownik zostaje odciążony w znacznym stopniu od czynności administracyjnych i może więcej czasu poświęcić sprawom produkcji (opinie o programie).

Przy jeszcze większej ilości zatrudnionych kierownik betoniarni musi wziąć sobie do pomocy mistrza, który pomaga mu w ustawianiu i kontroli produkcji wyrobów.
Jeżeli chodzi o personel wykonawczy, to trzeba być przygotowanym przy organizacji nowej wytwórni na to, że poza ewentualnie kilkoma wykwalifikowanymi betoniarzami reszta robotników będzie się rekrutować z pracowników niewykwalifikowanych, których trzeba będzie dopiero wyszkolić. Dlatego też pierwszy okres uruchamiania wytwórni będzie niewątpliwie trudny, pociągnie za sobą straty czasu i zwiększone zużycie surowców. I tu od energii kierownika zależeć będzie skrócenie tego niekorzystnego dla wytwórni okresu. Personel należy angażować spośród najbliżej mieszkających robotników. Przez właściwe socjalistyczne podejście do człowieka, dbałość o jego warunki bytowe i kulturalne należy przywiązać robotnika do zakładu produkcyjnego (segregator aktów prawnych).

Przy omawianiu rodzaju wytwórni i sposobu ich rozplanowania wspomniano już o warunkach rentowności budowy zakładu w danym środowisku. Ze względu na ważność tego zagadnienia dla przyszłych losów’ i rozwoju wytwórni należy jednak tej sprawie poświęcić nieco więcej miejsca.
Na rentowność wytwórni składa się szereg czynników, jak niskie koszty produkcji, dobra jakość wyrobów, masowa produkcja przy małej ilości asortymentów i dobra kalkulacja.
Na niskie koszty produkcji, jak już wspomniano na początku niniejszego rozdziału, wpływa dobra lokalizacja wytwórni w’ pobliżu złóż masowych surowców i możliwie blisko miejsca zbytu jej wyrobów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami