Blog

14.02.2022

Ościeżnice

W artykule znajdziesz:

Ościeżnice

Drzwi z tworzyw sztucznych są stosowane w niektórych krajach (USA, Włochy) również w szerokim zakresie. Fragment drzwi typu Seraclon (Włochy) z płycinami z żywicy poliestrowej zbrojonej włóknem szklanym (program uprawnienia budowlane na komputer). We Włoszech produkuje się również skrzydła drzwiowe z profilowych elementów pustakowych wykonanych z twardego polichlorku winylu. Niektóre z tych elementów są przezroczyste, zastępują one oszklone skrzydła. Ościeżnice są wykonane z profilowanych elementów z PCW, wzmocnionych rdzeniem stalowym. Omówione drzwi (typu Portplast) są stosowane zarówno jako wewnętrzne, jak i jako drzwi zewnętrzne.

W Polsce stosowanie tworzyw sztucznych w stolarce drzwiowej ogranicza się obecnie do wykończania płaszczyzn skrzydeł drzwiowych warstewką lakieru z żywicy mocznikowo-formaldehydowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W najbliższym czasie przewiduje się wprowadzenie płyt pilśniowych laminowanych oraz lakierowanych, co pozwoli na wyeliminowanie malarni w zakładach stolarki budowlanej.

W ciągu kilku lat nastąpi w niewielkiej na razie skali uruchomienie produkcji drzwi typu harmoniowego z miękkich płyt PCW oraz drzwi z pustakowych elementów profilowanych z PCW. Drzwi obu typów mają być wykonane w obramowaniu metalowym (uprawnienia budowlane).

Przeznaczeniem powłok malarskich w budownictwie jest:

  • podwyższenie walorów estetycznych elewacji i wnętrz,
  • ochrona powierzchni zewnętrznych przed szkodliwymi wpływami atmosferycznymi, a wewnętrznych przed szkodliwym środowiskiem natury chemicznej,
  • podwyższenie stopnia higieny pomieszczeń,
  • stworzenie lepszych warunków psychicznych dla użytkowników pomieszczeń (program egzamin ustny).

Ostatnie zdobycze chemii

Efekty te osiągano do niedawna za pomocą farb i lakierów tradycyjnych, opartych na spoiwach mineralnych lub organicznych, stosowanych jeszcze w starożytności. Ostatnie zdobycze chemii i wprowadzenie do budownictwa żywic syntetycznych rozszerzyło znacznie możliwości wykańczania powierzchni obiektów za pomocą tzw. farb emulsyjnych i różnych wyrobów lakierniczych o bardzo dobrych właściwościach technicznych (opinie o programie). Pożądane efekty dekoracyjne i ochronne mogą być uzyskane jedynie w przypadku właściwego doboru i stosowania wytwarzanych obecnie wyrobów z uwagi na bardzo zróżnicowane ich cechy i stosunkowo duży asortyment, który stale się rozszerza.

Jedną z podstawowych zasad prawidłowego stosowania farb i lakierów z żywic syntetycznych jest zakaz mieszania ze sobą wyrobów o różnych nazwach handlowych (a więc o różnych składach chemicznych). Drugą zasadą powinno być dopasowanie właściwości technicznych wyrobu powłokowego do wymaganych warunków jego pracy (np. barwa, odporność na wilgoć, chemikalia itp.). Trzecią dobór i odpowiednie przygotowanie podłoża pod malowanie (rodzaj wykończenia, czas schnięcia, ew. gruntowania) (segregator aktów prawnych). Czwartą dobór najwłaściwszego sposobu nakładania powłoki. Piątą określenie sposobu napraw i konserwacji. Krajowy przemysł farb i lakierów wytwarza obecnie ponad 1100 asortymentów wyrobów nie licząc produkcji drobnej.

W celu ułatwienia wyboru właściwych preparatów wprowadzono oznaczenia ich specjalnymi symbolami kilkuczłonowymi. Jakkolwiek przewiduje się zmiany w tym zakresie, warto wiedzieć jak jest obecnie:

  • człon pierwszy oznacza rodzaj wyrobu i jego podstawową substancję błonotwórczą,
  • człon drugi barwę wyrobu,
  • człon trzeci rodzaj zastosowania lub specjalne właściwości,
  • człon czwarty (występujący sporadycznie) niektóre dodatkowe cechy wyrobu (wygląd powłoki, sposób nakładania, ew. kolejność warstw); np. symbol 93/162/09 oznacza farbę emulsyjną Polinit, o barwie zielonej, ogólnego stosowania (promocja 3 w 1).

Ten sposób oznaczania ułatwia wybór odpowiedniego wyrobu do wykorzystania w zamierzonym celu. Ponieważ nie zawsze jest możliwe spełnienie życzeń pod względem barwy przy użyciu gotowych preparatów, możliwa jest korekta tych barw przez rozjaśnienie ich farbą białą tego samego rodzaju i rozrzedzenie w razie potrzeby niewielkim dodatkiem rozcieńczalnika po uzgodnieniu z producentem farb.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami