Blog

Budownictwo krajowe zdjęcie nr 2
06.07.2020

Oszczędności

W artykule znajdziesz:

Oszczędności

Budownictwo krajowe zdjęcie nr 3
Oszczędności

Oszczędności dzięki jednej maszynie zamiast dwóch i mniejszym budynku przy zachowaniu wysokiej sprawności pracy turbinowej, jak i pompowej są bardzo poważne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy wstępnym projektowaniu tego rodzaju zakładu wymiary zespołu-ustala się podobnie, jak dla turbiny danego typu i o danej charakterystyce, pamiętając o większym zagłębieniu wirnika ze względu na obawę kawitacji przy pracy pompowej.

Przykład wielkości charakterystycznych dla pompoturbiny przedstawia wykresy, zaś sposób umieszczania w budynku siłowni. Pompoturbiny z wirnikiem śmigłowym rozwijane są szczególnie w układach rurowych dzięki wykorzystaniu symetrycznej budowy łopatek, co umożliwia pompowanie bez zmiany kierunku obrotów, a jedynie dzięki przestawieniu położenia łopatek. To ostatnie rozwiązanie znajduje zastosowanie w nowych projektach typowych stopni piętrzących niskiego spadu rzędu G-H2 m; ponadto w zakresie wysokich spadów prowadzone są badania w kierunku budowy tzw. zespołów „isogyre’’, również charakteryzujących się zgodnym kierunkiem obrotów przy pracy turbinowej i pompowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wyposażenie elektryczne obejmuje tylko nieznaczną część nakładu ponoszonego na budowę siłowni, a jego wpływ na ogólne rozwiązanie jest nieznaczny. Jednak jest ono nader ważnym elementem całości i symbolizuje podstawowy cel budowy siłowni wodnej. Na urządzenia energetyczne składają się generatory, transformatory, pomocnicze urządzenia napędowe, urządzenia rozdzielcze, ochronne oraz urządzenia sterowania i automatyki (uprawnienia budowlane).
Generatory i transformatory są podstawowymi maszynami. Zadaniem generatorów jest zamiana energii mechanicznej na elektryczną, a transformatorów - podniesienie napięcia w celu przesłania energii do punktów odbiorczych.

Transformatory

Zadaniem urządzeń rozdzielczych jest skierowanie i przekazanie energii do właściwych torów przesyłowych i zasilanie obwodów potrzeb własnych. Wszystkie urządzenia rozdzielcze muszą pracować niezwykle pewnie, a poza tym wymagają specjalnych zabezpieczeń ze względu na bezpieczeństwo obsługi (program egzamin ustny).
W zasadzie poza konstrukcją generatorów, wynikającą z mocy maszyny napędzającej i niemożliwą w siłowniach wodnych do znormalizowania, wszystkie instalacje elektryczne są ujęte przepisami określającymi wymiary, napięcie, odstępy między częściami wiodącymi prąd itp. Projektujący siłownię powinien pamiętać o tym, korzystając z pomocy projektanta-energetyka lub opierać się ściśle o katalogi, rozwiązania typowe, a przede wszystkim przepisy ujęte w normy.

Przeważająca większość generatorów w siłowniach wodnych to maszyny synchroniczne (opinie o programie). Tylko w małych zakładach o mocy 14-20 MW można spotkać maszyny asynchroniczne i to pod warunkiem, że są one podłączone do rozległej sieci elektrycznej o gwarantowanym zasilaniu, co wynika z konieczności pobierania przez nie mocy biernej z obcego źródła.
Powyższy moment jest przenoszony przez stojan generatora i usiłuje go obrócić w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu wirnika. Moment ten uwzględnia się w obliczeniach konstrukcyjnych fundamentu oraz śrub kotwiących. W stanie zwarcia generatora moment wzrasta kilkakrotnie.

Specjalny problem stanowi utrzymanie gabarytowych wymiarów elementów przewożonych na plac budowy. Dotyczy to zarówno generatorów jak i transformatorów, zaś w projekcie realizacji budowy należy temu zagadnieniu poświęcić wiele uwagi. Wielokrotnie możliwości transportowe i maksymalne wymiary gabarytowe ograniczają moce jednostkowe transformatorów i generatorów, co z kolei wpływa na dobór turbin i ogólną koncepcję rozwiązań budowlanych (segregator aktów prawnych).
Zadaniem transformatorów jest:
a) podnoszenie napięcia generatorów i przekazywanie energii do sieci - są to transformatory główne,
b) obniżanie napięcia dla zasilania obwodów własnych potrzeb - są to transformatory potrzeb własnych.

Jako obciążenie transformatorem płyty lub belek, na których jest ustawiony, przyjmuje się jego ciężar wraz z olejem, podany dla różnych mocy wskaźnikowo na wykresach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Budownictwo krajowe zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Budownictwo krajowe zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Budownictwo krajowe zdjęcie nr 8 Budownictwo krajowe zdjęcie nr 9 Budownictwo krajowe zdjęcie nr 10
Budownictwo krajowe zdjęcie nr 11
Budownictwo krajowe zdjęcie nr 12 Budownictwo krajowe zdjęcie nr 13 Budownictwo krajowe zdjęcie nr 14
Budownictwo krajowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Budownictwo krajowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Budownictwo krajowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami