Blog

22.05.2021

Otwarty zbiornik skroplin

W artykule znajdziesz:

Otwarty zbiornik skroplin

Otwarty zbiornik skroplin

W przypadku zasilania instalacji ciepłej wody użytkowej parą wysokoprężną wymiennik ciepłej wody jest jednym z wielu odbiorników energii cieplnej (program uprawnienia budowlane na komputer). W systemach takich skropliny odprowadzane są do centralnej instalacji skroplinowej. Jeżeli w instalacji tej znajduje się otwarty zbiornik skroplin (bezciśnieniowy), to jest on zazwyczaj połączony z atmosferą rurą oparową.

W takim rozwiązaniu, aby zmniejszyć straty energii cieplnej i skroplin, na rurze oparowej może być zainstalowany wstępny podgrzewacz ciepłej wody użytkowej. Oczywiste jest, że podobnie jak za innymi odbiornikami pary, tak i za wymiennikiem ciepłej wody użytkowej musi być zainstalowany odwadniacz. Często w instalacjach parowych zakładów przemysłowych, w których odbiorniki pary pracują przy różnym ciśnieniu, zachodzi konieczność rozprężania skroplin (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Procesowi temu towarzyszy wydzielanie się pary wtórnej niskiego ciśnienia. Parą tą można zasilić wymienniki ciepłej wody użytkowej. W zależnościach nie uwzględniono strat ciepła do otoczenia.

W pewnych przypadkach ciepłą wodę użytkową można podgrzewać parą w sposób bezpośredni - w bezprzeponowych wymiennikach ciepła. W systemie tym parę doprowadza się bezpośrednio do zasobnika wody podgrzewanej, w którym następuje skroplenie pary (uprawnienia budowlane). W tym przypadku ciepła woda użytkowa stanowi więc mieszaninę wody wodociągowej i skroplin. Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej, tzw. świeżą parą, stosuje się rzadko, bowiem w systemie tym tracone są skropliny, co powoduje konieczność uzupełniania obiegu czynnika grzejnego wodą zmiękczoną.

Stąd też bezpośrednie podgrzewanie ciepłej wody użytkowej stosuje się wtedy, gdy zwrot skroplin jest kłopotliwy (przy dużych odległościach wymiennika ciepła od centralnej instalacji skroplin) lub gdy ubytki skroplin
są pomijalnie małe w całym systemie gospodarki cieplnej zakładu. Główną zaletą bezpośredniego sposobu podgrzewania wody jest jego prostota (program egzamin ustny). Schemat bezprzeponowego wymiennika ciepła, zasilanego świeżą parą. Para doprowadzana jest do otwartego zbiornika za pomocą perforowanej rury umieszczonej w jego dolnej części. Wskazane jest, aby suma pól powierzchni otworów w rurze była co najmniej 2-3-krotnie większa od pola przekroju rury.

Rozszerzalność cieplną wody

Zbiornik zasilany jest wodą za pośrednictwem naczynia, w którym poziom regulowany jest zaworem pływakowym (opinie o programie). Dopływ pary regulowany jest za pomocą regulatora temperatury. Samoczynny zawór napowietrzający ma za zadanie niedopuszczenie do powstania podciśnienia w przewodzie parowym po wyłączeniu całej instalacji parowej. Ustalając wysokość położenia rury przelewowej zbiornika głównego należy uwzględnić nie tylko rozszerzalność cieplną wody, lecz również objętość skroplin powstających ze skroplenia pary. Opisany sposób doprowadzenia pary do zasobnika ma wadę polegającą na tym, że w czasie jego zasilania występują znaczne szumy i hałasy. Natężenie hałasu można znacznie zredukować stosując strumienice parowo-wodne.

Strumienice te mogą być umieszczone na zewnątrz zasobnika lub w jego wnętrzu (segregator aktów prawnych).
parowymi powinny być prowadzone zgodnie z zasadami projektowania instalacji parowych. A więc powinny być one w miarę możliwości prowadzone ze spadkiem w kierunku przepływu. Należy zapewnić następujące spadki:
- głównych przewodów parowych 34-50%,
- głównych przewodów skroplinowych 5%.

W przypadku gdy spadek przewodu rurowego jest przeciwny do kierunku przepływu pary, to nachylenie osi rury do poziomu powinno wynosić ok. 100% [100 mm/1 m].
Zasadniczo instalacje wewnętrzne centralnych systemów c. w. u. wykonywane są zawsze z obiegiem cyrkulacyjnym. Cyrkulacja ciepłej wody w instalacji wewnętrznej zapobiegająca jej wychładzaniu się w przewodach rozprowadzających może być wywołana różnicą ciśnień grawitacyjnych w przewodzie rozprowadzającym i cyrkulacyjnym lub ciśnieniem czynnym pompy obiegowej. W pierwszym przypadku mówi się o cyrkulacji grawitacyjnej, zaś w drugim o cyrkulacji wymuszonej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami