Blog

Twardość akustyczna zdjęcie nr 2
26.11.2021

Oznaczanie poziomu

W artykule znajdziesz:

Oznaczanie poziomu

Twardość akustyczna zdjęcie nr 3
Oznaczanie poziomu

Przy badaniu agresywności wody jest wskazane przestudiowanie związku miedzy wydatkiem wody z otworu badawczego a chemicznym składem wody.
Mogą zajść dwa szczególne przypadki charakteryzujące agresywność wody, a mianowicie:
a) wraz ze zmianą wydatku wody zmienia się skład chemiczny wody, zwykle mineralizacja zmniejsza się z powiększeniem wydatku wody,
b) skład chemiczny wody pozostaje stały przy zmianach wydatku wody (program uprawnienia budowlane na komputer).

W pierwszym przypadku zachodzi okoliczność dopływu i zmieszania wody czystej, a w drugim woda pozostaje ta sama, jedynie zmienny jest napór.
Po otrzymaniu wyników analizy fizykochemicznej wody można określić jej stopień agresywności. Opracowanie wyników analizy musi stanowić integralną część dokumentacji technicznej dostarczonej na budowę. Niemniej ciąży na wykonawcy obowiązek zwrócenia uwagi głównemu projektantowi i kierownikowi nadzoru na ewentualne usterki wspomnianej dokumentacji, jeżeli bliższe badania kontrolne wykazują w stosunku do niej rozbieżność w wynikach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeżeli chodzi o wydatek wody ze studni, to znaczenie ma jej ustalony poziom w otworze wiertniczym. Pomiaru można dokonać ogólnie stosowanymi przyrządami, a przy mniejszej głębokości zalegania wód gruntowych wystarczy drewniana łata.

Jeżeli chodzi o ustalenie wysokości podtapiania budowli, to metoda powyższa może mieć zastosowanie dla gruntów przepuszczalnych, jak np. piasków. Natomiast w gruntach spoistych podtapianie budynku przeważnie następuje wskutek napływania za ścianę budynku wód atmosferycznych (uprawnienia budowlane).
Jeżeli chodzi o kierunek spływu wód gruntowych, to zagadnienie to nabiera znaczenia dla przypadków, kiedy wody gruntowe przepływają z większą szybkością. Na miejscu budowy ma to znaczenie dla lokalizacji studni wiertniczych służących do obniżenia zwierciadła wód gruntowych. Poza tym znajomość kierunku i szybkości przepływu wód gruntowych może mieć znaczenie przy robotach zeskalania i uszczelniania gruntu (program egzamin ustny).

Oznaczanie współczynnika filtracji

Do badań tych zazwyczaj potrzebne są na placu budowy 3 otwory wiertnicze rozstawione według trójkąta. Korzystając z tych otworów przeznaczonych do badań lub celów obniżania wody można bez trudności zbadać kierunek i szybkość przepływu wody gruntowej.
Jeżeli dokumentacja techniczna operuje współczynnikiem filtracji k opartym na dokładnym badaniu z wydatku studni próbnych, powtarzanie próby na budowie mija się z celem. Natomiast, jeżeli dokumentacja oparta jest na współczynniku przyjętym z tablic lub na podstawie badań laboratoryjnych na próbce o naruszonej strukturze gruntu, a w dodatku grunty są niejednorodne, oznaczenie współczynnika filtracji z wydatku studni próbnych może przedstawiać dla wykonawcy dużą wartość (opinie o programie).

Prawidłowo rozstawione studnie czerpalne i dobrze ustalona moc i wydajność instalacji pompowej zapobiegają różnego rodzaju awariom i kłopotliwym przestojom na budowie, co w szczególności dla robót izolacyjnych, wrażliwych na podtapianie w okresie realizacji, ma duże znaczenie praktyczne.
Przy gruntach względnie jednorodnych wystarcza jeden otwór czerpalny i jeden obserwacyjny. W przypadku jednak stwierdzenia gruntów różnorodnych należy przyjąć dwa otwory obserwacyjne. Otwory rozmieszcza się prostopadle do kierunku strumienia wód gruntowych (segregator aktów prawnych). Dla uniknięcia zanieczyszczenia otwór czerpalny jest zaopatrzony w perforowany filtr o średnicy nie mniejszej niż 50 mm z siatką lub bez, w zależności od uziarnienia gruntu. Do pompowania stosuje się pompy o potrzebnej mocy.

Przy małym wydatku wody stosuje się pompowanie ręczne lub za pomocą łyżki wiertniczej. Przed pompowaniem należy dokonać pomiarów poziomów wody w studni czerpalnej i otworach obserwacyjnych (promocja 3 w 1). Odpompowanie przeprowadza się do trzech poziomów, przy czym czas trwania odpompowania dla każdorazowego obniżenia wody powinien wynosić 2-3 dni, ażeby osiągnąć ustalony poziom wody w otworach.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Twardość akustyczna zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Twardość akustyczna zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Twardość akustyczna zdjęcie nr 8 Twardość akustyczna zdjęcie nr 9 Twardość akustyczna zdjęcie nr 10
Twardość akustyczna zdjęcie nr 11
Twardość akustyczna zdjęcie nr 12 Twardość akustyczna zdjęcie nr 13 Twardość akustyczna zdjęcie nr 14
Twardość akustyczna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Twardość akustyczna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Twardość akustyczna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami