Blog

Wiązania okrętowe zdjęcie nr 2
18.01.2023

Paradygmat rozwoju społecznego

W artykule znajdziesz:

Wiązania okrętowe zdjęcie nr 3
Paradygmat rozwoju społecznego

Na czym miałby polegać ów nowy paradygmat rozwoju społecznego? Odpowiedź na to pytanie można by ująć w następujących aspektach:

  1. Uznanie przestrzennej jedności Ziemi jako minimalnej jednostki pojęciowej. Współzależność społeczeństwa ludzkiego i warunków globalnych jest konieczna dla zachowania równowagi sił przyrody, która decyduje o podtrzymaniu życia na Ziemi (program uprawnienia budowlane na komputer). Nie ma takich podstawowych problemów dla ludzkości, które jednocześnie nie byłyby problemami światowymi.
  2. Przełamanie utrwalonej powszechnie zależności pomiędzy poziomem konsumpcji, wzrostem gospodarczym (w kategoriach dochodu narodowego, produktu narodowego brutto) a ogólną jakością życia. Uznając, że niepodważalnym celem i wyznacznikiem efektu jakości jest jego czas trwania, należy wyprowadzić wnioski z korelacji negatywnej tych dwóch czynników.
  3. Stworzenie nowych wskaźników rozwoju człowieka wyrażających stopień realizacji celów społecznych (np. śmiertelność niemowląt, oczekiwany okres życia, piśmienność dorosłych, średni pobyt w szkole), jak też wskaźnika oceny zdolności człowieka (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
  4. Uznanie pokoleniowej racji wartości zasobów naturalnych jako dziedzictwa przyszłych generacji i zobowiązań wobec środowiska i przyszłych pokoleń, nie zaś elementu bogactwa narodowego stworzonego (odkrytego) przez aktualne pokolenie. Wiąże się to także z niepodzielnością środowiska jako bogactwa całego gatunku ludzkiego i wspólnej odpowiedzialności w celu uniknięcia „tragedii dóbr wspólnych" (uprawnienia budowlane).
  5. Przyjęcie jakości środowiska i warunków przetrwania gatunków, w tym człowieka, jako głównego elementu środowiska, za podstawę planowania gospodarczego i społecznego.
  6. Rewizja praw człowieka w aspekcie bezpieczeństwa (ekologicznego) i suwerenności narodowej, kształtowanych dotąd wg kryteriów militarnych.

Zasoby naturalne

Z ostatnim aspektem wiąże się fundamentalny problem podstawowego prawa człowieka, jakim jest informacja o stanie środowiska (program egzamin ustny). Dlaczego jest to tak ważne? Dlatego, że harmonijny rozwój zależy w końcu od uczciwego i poprawnego przedstawienia sytuacji stanu środowiska. Ludzie podejmujący decyzje, a także cała opinia publiczna, muszą otrzymywać pełny obraz sytuacji w momencie ich podejmowania i dokonywania wszelkich wyborów, które mogą mieć wpływ na środowisko i zasoby naturalne. W oczywisty sposób ludzie ci muszą mieć możliwość działania na podstawie takiej wiedzy, a to wymaga drożnych kanałów komunikacji społecznej (opinie o programie).

Istotą prawa do informacji jest jednak głównie świadomość ekologiczna. Bez informacji i wiedzy nie ma świadomości. Jest to jednak warunek inicjujący. Dalej postępuje wola przeżycia, uznanie wartości moralnych i zasad postępowania. Istnieją bowiem sytuacje, że nawet pełna wiedza o skutkach postępowania nie powstrzymuje negatywnej decyzji. Dotyczy to zarówno jednostek, polityków czy zarządzających koncernami przemysłowymi. Decyduje wtedy analiza doraźnej korzyści, tłumiąca uznane wartości i zasady (segregator aktów prawnych).

Czy więc komunikacja społeczna może stać się decydującą barierą ekorozwoju? M. Dutkowski formułuje odpowiedź pesymistyczną: „Niezdolność do sprawnej komunikacji społecznej może stać się najważniejsza przeszkodą w realizacji idei ekorozwoju w skali europejskiej. Immanentną cechą ekorozwoju jest nie tylko prowadzenie działalności przestrzegającej zasad poszanowania praw i dóbr przyrody, ale i tworzenie w wyniku tej działalności nowej wyższej wartości, jaką jest rozwój harmonijny, zrównoważony, nie niszczący, samopodtrzymujący.

Cecha ta decyduje o zasadniczej różnicy między ekorozwojem a pojęciem ochrony kształtowania środowiska. Ekorozwój jest pojęciem innej miary. Jego cele są ściśle związane z rozwojem społeczno-gospodarczym, co powoduje, że problem dostrzegany jest w szerszym aspekcie niż cele ochrony środowiska skierowane głównie na zachowanie określonych walorów i zasobów przyrodniczych. Nie oznacza to, iż tak rozumiane cele ekorozwoju oderwane są od celów ochrony środowiska (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Wiązania okrętowe zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Wiązania okrętowe zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Wiązania okrętowe zdjęcie nr 8 Wiązania okrętowe zdjęcie nr 9 Wiązania okrętowe zdjęcie nr 10
Wiązania okrętowe zdjęcie nr 11
Wiązania okrętowe zdjęcie nr 12 Wiązania okrętowe zdjęcie nr 13 Wiązania okrętowe zdjęcie nr 14
Wiązania okrętowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wiązania okrętowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wiązania okrętowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami