Blog

25.05.2020

Pełny przekrój dolnego zbrojenia

W artykule znajdziesz:

Na temategzaminu

Pełny przekrój dolnego zbrojenia

Pełny przekrój dolnego zbrojenia pasma głowicowego należy utrzymać do odległości 0,3 i licząc od środka przęsła w obie strony, a połowa tego zbrojenia powinna być doprowadzona do miejsca odległego o 0,35 l od środka przęsła (program uprawnienia budowlane na komputer).

W skrajnych przęsłach zbrojenie układa się tak jak w przęsłach środkowych z wyjątkiem części nadsłupowej w paśmie pozagłowicowym, gdzie zbrojenie powinno być przedłużone na odległość nie mniejszą niż 0,25 l od osi. W przęsłach dochodzących jedną stroną do ściany, połowę dolnego zbojenia prostopadłego do ściany zarówno pasma głowicowego jak i międzyg! wicowego, odgina się ku górze w odległości 0,25 l od ściany, pozostałe natomiast pręty doprowadza się do końca płyty. W powyższych zaleceniach za przyjęto rozpiętość płyty stropu grzybkowego, mierzoną w osiach słupów każdego rozpatrywanego kierunku.

Podobnie zbroi się płyty siatkami zgrzewanymi. W każdym skraju siatki o długości 0,05 I liczba wkładek siatki wynosi 50% zbrojenia całkowitego przyjmowanego na pełnej szerokości 0,4 l lub 0,6 l w zależności od położenia siatki, (dokładniejsze dane odnośnie kształtu siatek i ich układu znajdzie Czytelnik w pracach) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W celu trwałego usytuowania poza przekrojami nadglowicowymi górnych oddzielnych wkładek lub siatek, układa się je na prętowych podkładkach w odległościach co ok. 0,5 m.

Podkładek tych nie dajemy nad głowicami (utrudniają betonowanie) i dlatego zaleca się przyjmowanie zbrojenia nad głowicami o średnicy nie mniejszej od 10 mm. Ponieważ w głowicach stropów grzybkowych zwykle nie występują naprężenia rozciągające, a naprężenia ściskające są zawsze mniejsze od dopuszczalnych, nie ma w zasadzie potrzeby ich zbrojenia (uprawnienia budowlane). Jednakże dla przejęcia na-
prężeń skurczowych i termicznych oraz dla lepszego zespolenia głowic z płytą stropową i słupem, należy zbroić głowice konstrukcyjnie; układ i ilość tego zbrojenia w zależności od typu głowic.
Analogicznie zbroi się głowice słupów skrajnych.

Zbrojenie slupów stropów grzybkowych

Zbrojenie slupów stropów grzybkowych nie odbiega od ogólnych zasad zbrojenia slupów osiowo lub mimośrodowo ściskanych (program egzamin ustny).
Szczeliny dylatacyjne w monolitycznych stropach grzybkowych wykonuje się w odległościach nie większych od 40 m. Mogą być one utworzone przez podwójne słupy lub przez przyjęcie środkowej swobodnie podpartej płyty, opierającej się na wspornikach stropowych o wysięgu 0,25 l. Duża liczba powtarzających się jednakowych elementów tych stropów o niewielkiej zarazem ich różnorodności była powodem powstania wielu różnych zrealizowanych koncepcji prefabrykowania tak słupów jak i głowic oraz płyt.

Pod względem układu konstrukcyjnego stropy te można podzielić na całkowicie prefabrykowane oraz częściowo prefabrykowane (opinie o programie).
W pierwszym przypadku prefabrykowane są zarówno słupy jak i głowice oraz płyty stropowe, z tym że słupy mogą stanowić z głowicami jeden element. W drugim natomiast przypadku słupy oraz głowice są prefabrykowane analogicznie jak w przypadku pierwszym, a płyta stropowa może być częściowo lub całkowicie monolityczna.
a Słupy stropów prefabrykowanych. Prefabrykowane słupy grzybkowych stropów o przekrojach prostokątnych (rzadziej kołowych) wykonuje się jako bezgłowicowe lub wykonane razem z głowicami. W pierwszym przypadku mają one tylko górny występ na obwodzie dla osadzenia na nim prefabrykowanej głowicy, w drugim przypadku - głowica pełna lub pusta w środku wykonana jest łącznie ze słupem (segregator aktów prawnych). Na występie podgłowicowym oraz na górnych krawędziach głowicy zabetonowane są tzw. „marki” stalowe (z blach lub kształtowników), do których spawa się analogiczne „marki” prefabrykowanej głowicy - w pierwszym rozwiązaniu lub „marki” płyt stropowych - w drugim rozwiązaniu.

Jeżeli głowica stanowi osobny prefabrykat, a słup ma najmniejszy wymiar boku nie mniejszy od 40 cm, można nie wykonywać obowodowych występów na słupie lecz opierać głowice bezpośrednio na słupie, zmniejszając w tym miejscu jego przekrój. W węźle głowicowym zamocowany jest słup wyższej kondygnacji, z górne części słupa może wystawać zbrojenie, do którego przyspawa się zbrojeni’ wystające z dolnej podstawy górnego słupa (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami