Blog

16.08.2021

Piasek rzeczny

W artykule znajdziesz:

Piasek rzeczny

Piasek rzeczny

Do zapraw cementowych stosowanych przy robotach okładzinowych używany jest piasek rzeczny, czysty (kwarcowy) o ziarnach średniej wielkości, zawierający nie więcej niż 7% domieszek gliniastych i nie więcej niż 3% - organicznych. Piasek o większej zawartości domieszek powinien być płukany (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dopuszczalne jest użycie piasku kopalnego barwy szarej, pod warunkiem, że zawartość domieszek nie jest większa od wyżej wskazanej.
Woda do zapraw cementowych powinna być czysta, źródlana lub rzeczna. Woda morska, bagienna lub mineralna nie nadaje się do zapraw (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Siatka Rabitza używana jest przy układaniu płytek na konstrukcjach drewnianych. Wyrabiana jest z drutu o średnicy 0,5 -r- 1 mm, o oczkach 10X10 lub 15 X 15 mm (rzadziej 5X5 mm); szerokość jej wynosi zwykle około 1 m, długość - 20 H- 30 m.

Najlepsze gatunki siatki wyrabiane są z drutu ocynkowanego, który prawie nie ulega rdzewieniu. Na budowę siatka dostarczana jest w zwojach.
Do mocowania siatki Rabitza lub do oplatania drutem drewnianych konstrukcji używa się gwoździ stalowych o długości 70 mm. Drut do oplatania na gwoździach powinien być miękki, wyżarzony, o średnicy 1 H- 1,5 mm (uprawnienia budowlane).
Do izolacji drewnianych powierzchni okładanych płytkami używana jest papa lub tektura smołowcowa o szerokości ł m i długości (w rulonie) 15-30 m.

Przygotowanie murowych i betonowych powierzchni do licowania płytkami odbywa się w sposób następujący:
a) Ściany z cegły i kamienia, murowane na puste spoiny i nie wykazujące nierówności przekraczających 0,5 cm, oraz odchylenia od płaszczyzny pionowej większego niż 0,5% oczyszcza się z zacieków zaprawy, brudu i kurzu, a następnie obmywa się. Ściany na pełne spoiny należy uprzednio porysować.
b) Na ścianach z cegły, kamienia i betonu, mających odchylenia od pionu lub nierówności większe od dopuszczalnych, należy wypukłości ściosać. Jeżeli ściosywanie jest trudne (ściany z twardych kamieni) lub niedopuszczalne (np. w konstrukcjach żelbetowych), należy obrzucić ścianę warstwą wyrównawczą zaprawy cementowej (jedną część cementu na cztery części piasku) (program egzamin ustny).

Ściany z betonu

Przed wykonaniem narzutu należy:

1. przygotować powierzchnię za pomocą porysowania lub nadziobania;

2. sprawdzić płaszczyzny ścienne za pomocą pionu i łaty;

3. wyznaczyć płaszczyzny pionowe za pomocą znaków umieszczonych w punktach odległych od siebie o około 1,5 m (opinie o programie).

Następnie nanosi się cienką warstwę zaprawy cementowej o stosunku objętościowym 1 : 3 z użyciem piasku gruboziarnistego. Wreszcie wykonuje się narzut zaprawy tworzącej warstwę o średniej grubości 1,5 cm i wyrównuje się powierzchnie według znaków kierunkowych.

Ściany z betonu, mające powierzchnię chropowatą i odchylenie od pionu nie większe niż 0,5%, przygotowuje się jedynie za pomocą obmycia z brudu, kurzu i tłustych plam. Beton nie stwardniały obrabia się deską ze sztyftami lub rylcem, a powierzchnie kamienne i ceglane oraz stwardniałe betony rysuje się zębakiem. Rysy i nasieki powinny być gęsto rozłożone, we wzajemnej odległości najwyżej 5 cm (segregator aktów prawnych).
Do oczyszczania powierzchni z brudu używa się oprócz narzędzi (skrobaczy, stalowych szczotek, miotełek, szmat) również 2 5-procentowego roztworu kwasu solnego lub wody z dodatkiem sody lub nadwęglanu potasowego (50-100 g na wiadro wody). Po zwilżeniu powierzchni kwasem solnym zmywa się ją starannie czystą wodą.

Podłoże należy dokładnie opukać młotkiem, aby sprawdzić jego trwałość, ustalić możliwość odpryśnięć i zbadać inne słabe miejsca powierzchni. Miejsca nietrwałe i odparzone powinny być odbite i ponownie zaprawione.
Przygotowanie drewnianych powierzchni do licowania płytkami jest bardziej skomplikowane niż przygotowanie powierzchni kamiennych i betonowych. Drewno zmienia swą objętość pod wpływem wilgoci. Wysychając zmniejsza swe rozmiary kurczy się, nasiąkając zaś wilgocią zwiększa swą objętość - pęcznieje. Wskutek pęcznienia i kurczenia się drewno ulega wypaczeniu i pęknięciom (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami