Blog

Stacja zagęszczania zdjęcie nr 2
12.11.2021

Piec elektryczny

W artykule znajdziesz:

Piec elektryczny

Stacja zagęszczania zdjęcie nr 3
Piec elektryczny

Stale wytapia się w piecach martenowskich, piecach elektrycznych lub w konwertorach tlenowych. Wyroby są dostarczane w postaci prętów, kształtowników oraz blach grubych i uniwersalnych. Stale te zawierają niewielkie dodatki składników stopowych, mają w stanie dostawy strukturę ferrytyczno-perlityczną i podwyższone własności wytrzymałościowe (program uprawnienia budowlane na komputer).
Znak gatunku stali składa się z cyfr i liter. Pierwsze cyfry oznaczają w przybliżeniu średnią zawartość węgla w setnych procentu. Litery określają pierwiastki stopowe: B - bor, Cu - miedź, G - mangan, H - chrom, M - molibden, N - nikiel. W przypadku gdy średnia zawartość składnika przekracza 1%, lecz wynosi mniej niż 2%, po symbolu składnika dodaje się cyfrę 2, a w przypadku zawężonych zakresów zawartości niektórych składników - literę A.

Przy kwalifikowaniu przydatności różnych gatunków stali na konstrukcje stalowe, zwłaszcza spawane, istotną rolę odgrywa ich kategoria wytrzymałości, określająca unormowany zespół własności mechanicznych (Re, Rmy A5) wyznaczanych w próbie rozciągania, oraz odmiana plastyczności określana głównie na podstawie próby udarnośei ISO Charpy V (KV) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dodatkowo, z uwagi na stosowanie w warunkach krajowych również próbek z karbem okrągłym typu Mesnager (KM) stosuje się dwa dalsze oznaczenia odmian plastyczności R i J. Stosowane w kraju wymagania udarności dla poszczególnych odmian plastyczności stali. Dla stali przeznaczonych do pracy w bardzo niskich temperaturach (kriogenicznych) przewidziano dalsze odmiany plastyczności, oznaczone: F (~80°C), G (-120°C) i H (~160°C) (uprawnienia budowlane).

Najważniejsze stale niskostopowe o podwyższonej i wysokiej wytrzymałości (w tym stale o podwyższonej odporności na korozję atmosferyczną i aktualnie wdrażane stale ulepszane cieplnie), w której wskazano również normy względnie warunki techniczne określające skład chemiczny oraz własności mechaniczne i technologiczne tych stali.

Stale węglowo-manganowe

Przy spawaniu materiałów o małych i średnich grubościach nie są wymagane specjalne zabiegi (program egzamin ustny). Przy dużych grubościach, w wyniku przemiany perlitu w martenzyt, następuje znaczny wzrost twardości w złączu; jeżeli przekracza on 350 HV, mogą wystąpić pęknięcia w czasie spawania lub po jego zakończeniu. Przyjmuje się, że gdy zawartość węgla C^0,20% i równoważnik węgla Cc^Ct),450/o, a grubość p ^ 25 mm lub jeżeli C ^ 0,20°/o i Ce=0,41%, a grubość
25 <9=^37 mm, to specjalne środki nie są konieczne, jeśli stosuje się niskowodorowy proces spawania. Polega on na stosowaniu elektrod zasadowych, spawaniu lukiem krytym lub w atmosferze gazów ochronnych. W każdym przypadku konieczne jest dokładne przesuszenie materiałów dodatkowych i strefy złącza.
Gdy podane warunki nie są zachowane, stosuje się podgrzewanie przed spawaniem. Przy spawaniu tych stali stosuje się wysoką energię liniową łuku (opinie o programie).

- Stale mikro stopowe. Są to stale o ograniczonej spawalności. W procesie ich spawania zachodzi w spoinie i w strefie wpływu ciepła szereg złożonych przemian strukturalnych, m. in. tworzenie się wysoko dyspersyjnych węgliko-azotków, powodujących obniżenie własności plastycznych stali i połączeń, a nawet pęknięcia gorące.
Technologia spawania powinna umożliwiać sterowanie procesem powstawania węglików, a tym samym ograniczać moc liniową łuku do maksimum 35 kJ/cm.
- Stale trudno rdzewiejące. Stale te są spawalne i nie wymagają specjalnych warunków technologicznych spawania.
- Stale bainityczne. Zawierają one dodatki stopowe, jak Mo, V, Cr i inne. Stosowane są w stanie normalizowanym i odpuszczonym, o granicy plastyczności 500-i-600 MPa. Do grupy tej należy stal 15HNMBA (segregator aktów prawnych).
- Stale ulepszane cieplnie. Są to stale o dobrych własnościach plastycznych, granicy plastyczności 420-700 MPa, wytrzymałości 530-940 MPa i wydłużeniu 15-M8%. Są one hartowane i odpuszczane, dobrze spawalne; jednak przy wyższej granicy plastyczności może nastąpić obniżenie własności wytrzymałościowych wskutek wpływu ciepła spawania, a przy grubości materiału większej niż 20-30 mm - wyraźna anizotropowość (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Stacja zagęszczania zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Stacja zagęszczania zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Stacja zagęszczania zdjęcie nr 8 Stacja zagęszczania zdjęcie nr 9 Stacja zagęszczania zdjęcie nr 10
Stacja zagęszczania zdjęcie nr 11
Stacja zagęszczania zdjęcie nr 12 Stacja zagęszczania zdjęcie nr 13 Stacja zagęszczania zdjęcie nr 14
Stacja zagęszczania zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Stacja zagęszczania zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Stacja zagęszczania zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami