Blog

12.11.2021

Piec elektryczny

W artykule znajdziesz:

Piec elektryczny

Piec elektryczny

Stale wytapia się w piecach martenowskich, piecach elektrycznych lub w konwertorach tlenowych. Wyroby są dostarczane w postaci prętów, kształtowników oraz blach grubych i uniwersalnych. Stale te zawierają niewielkie dodatki składników stopowych, mają w stanie dostawy strukturę ferrytyczno-perlityczną i podwyższone własności wytrzymałościowe (program uprawnienia budowlane na komputer).
Znak gatunku stali składa się z cyfr i liter. Pierwsze cyfry oznaczają w przybliżeniu średnią zawartość węgla w setnych procentu. Litery określają pierwiastki stopowe: B - bor, Cu - miedź, G - mangan, H - chrom, M - molibden, N - nikiel. W przypadku gdy średnia zawartość składnika przekracza 1%, lecz wynosi mniej niż 2%, po symbolu składnika dodaje się cyfrę 2, a w przypadku zawężonych zakresów zawartości niektórych składników - literę A.

Przy kwalifikowaniu przydatności różnych gatunków stali na konstrukcje stalowe, zwłaszcza spawane, istotną rolę odgrywa ich kategoria wytrzymałości, określająca unormowany zespół własności mechanicznych (Re, Rmy A5) wyznaczanych w próbie rozciągania, oraz odmiana plastyczności określana głównie na podstawie próby udarnośei ISO Charpy V (KV) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dodatkowo, z uwagi na stosowanie w warunkach krajowych również próbek z karbem okrągłym typu Mesnager (KM) stosuje się dwa dalsze oznaczenia odmian plastyczności R i J. Stosowane w kraju wymagania udarności dla poszczególnych odmian plastyczności stali. Dla stali przeznaczonych do pracy w bardzo niskich temperaturach (kriogenicznych) przewidziano dalsze odmiany plastyczności, oznaczone: F (~80°C), G (-120°C) i H (~160°C) (uprawnienia budowlane).

Najważniejsze stale niskostopowe o podwyższonej i wysokiej wytrzymałości (w tym stale o podwyższonej odporności na korozję atmosferyczną i aktualnie wdrażane stale ulepszane cieplnie), w której wskazano również normy względnie warunki techniczne określające skład chemiczny oraz własności mechaniczne i technologiczne tych stali.

Stale węglowo-manganowe

Przy spawaniu materiałów o małych i średnich grubościach nie są wymagane specjalne zabiegi (program egzamin ustny). Przy dużych grubościach, w wyniku przemiany perlitu w martenzyt, następuje znaczny wzrost twardości w złączu; jeżeli przekracza on 350 HV, mogą wystąpić pęknięcia w czasie spawania lub po jego zakończeniu. Przyjmuje się, że gdy zawartość węgla C^0,20% i równoważnik węgla Cc^Ct),450/o, a grubość p ^ 25 mm lub jeżeli C ^ 0,20°/o i Ce=0,41%, a grubość
25 <9=^37 mm, to specjalne środki nie są konieczne, jeśli stosuje się niskowodorowy proces spawania. Polega on na stosowaniu elektrod zasadowych, spawaniu lukiem krytym lub w atmosferze gazów ochronnych. W każdym przypadku konieczne jest dokładne przesuszenie materiałów dodatkowych i strefy złącza.
Gdy podane warunki nie są zachowane, stosuje się podgrzewanie przed spawaniem. Przy spawaniu tych stali stosuje się wysoką energię liniową łuku (opinie o programie).

- Stale mikro stopowe. Są to stale o ograniczonej spawalności. W procesie ich spawania zachodzi w spoinie i w strefie wpływu ciepła szereg złożonych przemian strukturalnych, m. in. tworzenie się wysoko dyspersyjnych węgliko-azotków, powodujących obniżenie własności plastycznych stali i połączeń, a nawet pęknięcia gorące.
Technologia spawania powinna umożliwiać sterowanie procesem powstawania węglików, a tym samym ograniczać moc liniową łuku do maksimum 35 kJ/cm.
- Stale trudno rdzewiejące. Stale te są spawalne i nie wymagają specjalnych warunków technologicznych spawania.
- Stale bainityczne. Zawierają one dodatki stopowe, jak Mo, V, Cr i inne. Stosowane są w stanie normalizowanym i odpuszczonym, o granicy plastyczności 500-i-600 MPa. Do grupy tej należy stal 15HNMBA (segregator aktów prawnych).
- Stale ulepszane cieplnie. Są to stale o dobrych własnościach plastycznych, granicy plastyczności 420-700 MPa, wytrzymałości 530-940 MPa i wydłużeniu 15-M8%. Są one hartowane i odpuszczane, dobrze spawalne; jednak przy wyższej granicy plastyczności może nastąpić obniżenie własności wytrzymałościowych wskutek wpływu ciepła spawania, a przy grubości materiału większej niż 20-30 mm - wyraźna anizotropowość (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami