Blog
Pięcioletni okres eksploatacji
W artykule znajdziesz:
Pięcioletni okres eksploatacji tak wykonanego zabezpieczenia nie wykazuje żadnych zmian ani uszkodzeń. W budynkach zrealizowanych z wielkoblokowych prefabrykatów keramzytobetonowych zaobserwowano zjawisko licznych przecieków przez dolne złącza poziome w ścianach osłonowych z elementami stropowo-nadprożowymi (program uprawnienia budowlane na komputer). Najskuteczniejszym rozwiązaniem eliminującym te przecieki okazało się zastosowanie ciągłych obróbek blacharskich, zamocowanych w górnej części prefabrykatu stropowo-nadprożowego. Ciągłe obróbki blacharskie wykonano w następujący sposób.
W celu stworzenia przyczepności zaprawy w górnej części (ponad blachą obróbki) wbito w beton komórkowy gwoździe co 15 cm (w szachownicę na przemian) i zapleciono je wyżarzonym drutem o średnicy 0,6 mm. Obróbkę blacharską wykonano z blachy cynkowej grubości 0,6 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W miejscach zetknięcia z tynkiem lub betonem blachę zabezpieczono roztworem asfaltowym. Zamocowania blachy do betonu komórkowego dokonano przy użyciu gwoździ ocynkowanych co 26 cm. Dolną część wieńca do wysokości ok. 18 cm otynkowano zaprawą cementowo-wapienną ograniczając górną krawędź wypoziomowaną listwą drewnianą.
Część wieńca powyżej obróbki blacharskiej otynkowano zaprawą cementową 1:4 z dodatkiem emulsji polioctanu winylu (roztwór 50-procentowy) w ilości 5% w stosunku do ilości cementu (uprawnienia budowlane). Ostatnią czynnością było pomalowanie tynku na pasach międzyokiennych farbą emulsyjną. Jeden z tak zabezpieczonych budynków. W niektórych budynkach, po kilkuletnim okresie eksploatacji, wystąpiło przemarzanie ścian zewnętrznych o dużym nasileniu, głównie szczytowych (program egzamin ustny).
Siatki z włókna szklanego
Przemarzania te wystąpiły na skutek zmniejszania się wartości izolacyjnej materiałów w przegrodzie ściany bądź też spowodowane były nałożeniem na siebie kilku czynników, jak spękania faktury, wadliwa eksploatacja pomieszczeń, zbyt słabe ogrzewanie, nadmierne zawilgocenie materiałów izolacyjnych w ścianie (opinie o programie).
Pierwsze przypadki przemarzania usuwano stosując metodę napraw opracowaną przez Instytut Techniki Budowlanej. Metoda ta, w ogólnych zarysach, charakteryzuje się zastosowaniem dodatkowego ocieplenia zewnętrznego ścian ze styropianu grubości 2 do 4 cm. Styropian klei się do powierzchni prefabrykatów za pomocą lepiku na gorąco bez wypełniaczy. Styropian jest przyciśnięty siatkami z prętów stalowych 0 4,5 do 0 10 mm, zawieszonymi na uprzednio zamocowanych w wieńcach stropów bolcach stalowych o średnicy 22 mm. Siatki stalowe o oczkach 30X30 cm są prefabrykowane i wysokość ich równa jest wysokości kondygnacji brutto. Fragment ściany z przyklejonym styropianem i zawieszonymi siatkami metalowymi. Na tak przygotowane zabezpieczenie ściany nakłada się siatkę Rabitza, którą mocuje się przez wstrzelenie gwoździ stalowych długości ok. 5 cm (5 szt./m2) (segregator aktów prawnych).
Dalszą czynnością jest wykonanie obrzutki cementowej oraz zasadniczego tynku zewnętrznego. Scharakteryzowano opisaną wyżej zasadę docieplania. Metodę tę można stosować tylko w tych przypadkach, gdy jest możliwość zakotwienia bolców utrzymujących siatki stalowe. Stwierdzić należy, że jest to metoda skuteczna, ale bardzo praco- i materiałochłonna. Ponadto, po kilkunastu latach funkcjonowania rozwiązanie to będzie wymagało bardzo skomplikowanych i drogich sposobów napraw bądź jego likwidacji. Ponadto zastosowanie lepiku jako lepiszcza do klejenia styropianu wytwarza w ścianie dość szczelną paroizolację, która utrudnia oddychanie przegrodzie zewnętrznej. Wpływać to może na pewne pogorszenie mikroklimatu pomieszczeń mieszkalnych (promocja 3 w 1).
Przy remoncie ścian zewnętrznych, w których prefabrykaty nie są przydatne do zamocowania bolców niosących siatki stalowe i same wymagają wgłębnej reperacji, nie można zastosować metody ITB. Pozytywne rozwiązanie tego problemu osiągnięto dzięki zastosowaniu tzw. „metody lekkiej”. Cechą charakterystyczną tej metody jest zastosowanie styropianu w arkuszach 50X100 cm grubości 2 do 4 cm, siatki z włókna szklanego, lepiszcza lateksowo-cementowego i wyprawy zewnętrznej z PMT(Z).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32