Blog

01.06.2021

Plamy garbnikowe

W artykule znajdziesz:

Plamy garbnikowe

Plamy garbnikowe

Wyższa temperatura sprzyja wysychaniu drewna oraz przyśpiesza reakcję utleniania garbników; w związku z tym zaciągi słoneczne powstają w okresie wiosenno-letnim. Proces ten przebiega intensywnie w kłodach o dużej wilgotności, których czoła są bezpośrednio nasłonecznione. Celem ochrony powleka się czoła warstwą białej farby lub gliny zmieszanej z wapnem, co powoduje odbicie promieni słonecznych. Zamiast gliny używa się do powlekania czół smoły bitumicznej, wówczas jednak należy czoła dodatkowo pobielić (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zaciągi słoneczne mierzy się na powierzchni tarcicy lub okleiny i odnosi się ich długość do długości sortymentu; jeżeli zaciągi występują w postaci pojedynczych wąskich pasm to uwzględnia się również ich szerokość i intensywność zabarwienia.
Plamy garbnikowe są to rdzawobrunatne, nieregularne plamy na powierzchni tarcicy; przyczyną ich powstawania jest podsiąkanie garbników ku powierzchni i utlenianie ich pod działaniem czynników atmosferycznych.
Plamy garbnikowe występują na tarcicy liściastej, przede wszystkim dębowej, przy niewłaściwym jej składowaniu (brak ochrony od deszczu) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Powierzchowne wylewy garbników sięgają do 1 mm w głąb tarcicy, głębokie zaś plamy garbnikowe do 5 mm. Głębokie plamy garbnikowe nie zanikają przy obróbce powierzchni, wskutek czego stanowią istotną wadę tarcicy stolarskiej oraz fryzów.
Zszarzenie (szarzyzna) jest to powierzchowna zmiana barwy drewna na szarą lub srebrnoszarą, połączoną często z jedwabistym połyskiem. Wskutek powierzchownego rozluźnienia włókien powierzchnia drewna staje się z czasem mszysta (uprawnienia budowlane). Zszarzenie jest następstwem długotrwałego działania czynników atmosferycznych. Pod działaniem tlenu i dwutlenku węgla barwniki i garbniki ulegają różnorodnym przemianom chemicznym, opady atmosferyczne zaś powodują stopniowe wypłukiwanie rozpuszczalnych w wodzie substancji.

Jednocześnie pod działaniem promieni nadfiołkowych lignina nabiera żółtawej barwy, a wiatr osadza drobne cząsteczki pyłu na powierzchni drewna. Wszystkie te procesy wywołują ostatecznie zszarzenie powierzchni drewna.
Zszarzenie jest wadą powierzchowną zanikającą przy obróbce, niemniej jednak wpływa ono ujemnie na wygląd drewna. Zszarzeniu zapobiega się przez właściwe układanie stosów i szopowanie przeschniętej tarcicy (program egzamin ustny).

Plamy atramentowe

Plamy atramentowe o barwie niebieskoszarej lub niebiesko- fioletowej powstają w wyniku reakcji chemicznej garbników zawartych w drewnie z solami żelaza h Plamy te można zaobserwować w sąsiedztwie odłamków pocisków w postrzelanych drzewach; występują one również na powierzchni drewna o dużej wilgotności, które podczas obróbki styka się ze stalowymi narzędziami (np. łaty giętarskie). Wysoka temperatura przyśpiesza reakcję chemiczną pomiędzy garbnikami i solami żelaza.
Dlatego plamy te spotyka się często na powierzchni parzonych półfabrykatów dębowych, np. na parzonych balach okleinowych (opinie o programie).

Aby uniknąć wystąpienia plam w czasie gięcia parzonych łat bukowych, wkłada się przekładki z cienkiego forniru lub papieru między łatę a stalową taśmę dociskową formy giętarskiej (segregator aktów prawnych).
Plamy atramentowe powstające podczas obróbki nie mają na ogół większego znaczenia; drewno jest przebarwione płytko i plamy znikają przy struganiu i szlifowaniu. Natomiast rozpuszczalne w wodzie związki barwne powstające w sąsiedztwie tkwiących w drewnie odłamków dy- fundują wraz z wodą na znaczną odległość; przebarwiają one otaczające warstwy, co wpływa ujemnie na wygląd estetyczny i na jakość drewna. Wadą towarzyszącą może być lokalna zgnilizna powstająca na skutek otwarcia dróg (przez uszkodzenie mechaniczne) dla penetracji grzybów.

Budowa grzybów. Grzyby są to organizmy należące do roślin niższych, do grupy plechowców (Thallophyta), wśród których wyróżniają się swoistą budową i brakiem ciałek zieleni. Różnią się one od innych roślin budową zewnętrzną i wewnętrzną oraz swoistym sposobem bytowania i odżywiania się (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami