Blog

Ceramiczne pustaki ścienne zdjęcie nr 2
10.01.2022

Płaskowniki szkieletu

W artykule znajdziesz:

Płaskowniki szkieletu
Płaskowniki szkieletu

Rodzaj płyt wymaga stosowania normalnie używanych rusztowań i usztywnień, jednak w porównaniu do innych rozwiązań deskowania z nich wykazują dużą sztywność, co pozwala na zmniejszenie ilości i stosowanie uproszczonych usztywnień (program uprawnienia budowlane na komputer). Specjalny system deskowań ścian opracowany w Austrii (zwany w skrócie „BJ”), a następnie rozpowszechniony w innych krajach. Jako usztywnienia deskowań ścian w systemie tym zastosowano kątowniki stalowe.

Płaskowniki szkieletu izoluje się od betonu ściany papierem smołowcowym. Po wykonaniu ściany wybija się kliny z uchwytów i odejmuje się płyty, po czym zdejmuje się kątowniki i wyciąga płaskowniki. System ten nie wymaga dodatkowych podpór i usztywnień, jest szybki w montażu i rozdeskowaniu. Wadą jego jest pozostawienie w betonie bruzd po kątownikach i otworów po płaskownikach oraz konieczność posiadania dużej ilości rozporek dla różnych grubości ścian. Nadaje się on do wykonywania ścian tynkowanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Płyty drewniane na szkielecie ramowym występują również jako przestawne pionowe oraz jako deskowania wielkowymiarowe, których montaż na miejscu wbudowania odbywa się przy zastosowaniu żurawi budowlanych.

Dużą wadą płyt z desek na szkielecie ramowym jest wrażliwość na zmiany wilgotności, gdyż mimo stosowania wąskich desek ich połączenia z ramą wskutek wielokrotnego pęcznienia rozluźniają się. Ponadto w płytach powstają szczeliny, przez które wycieka zaczyn cementowy, pozostawiając ślady na powierzchni betonu. Usunięcie tych braków wymaga częstych napraw lub nawet uzupełnień nowymi deskami (uprawnienia budowlane). Dlatego też lepsze wyniki daje stosowanie - zamiast desek - wodoodpornej sklejki. W tym przypadku stosowane są ramy obite sklejką jednostronnie lub dwustronnie.

Płyty obite sklejką

Płyty obite sklejką znajdują zastosowanie w tych samych warunkach jak płyty z pokryciem z desek. Odznaczają się one znacznie większą powtarzalnością i większą gładkością wykonanej powierzchni betonu. Sklejka powinna być wpuszczona w ramy płyty i uszczelniona kitem wodoodpornym. Ma to na celu zabezpieczenie przedostawania się wody do głębszych warstw sklejki. Powierzchnię płyty zabezpiecza się specjalnymi lakierami lub emulsją olejową przed przedostawaniem się wody i nadmierną przyczepnością do betonu. Płyty dwustronne poza możliwością dwustronnego użycia odznaczają się znaczną sztywnością, co pozwala na większy rozstaw elementów usztywniających.

Za granicą (Francja, Szwecja) stosowane są szeroko płyty o szkielecie stalowym, wypełnionym arkuszami sklejki. Elementy te odznaczają się szeregiem korzystnych cech w stosunku do deskowań omówionych poprzednio. Szkielet stalowy nadaje płytom dużą sztywność i zabezpiecza ich krawędzie i naroża przed uszkodzeniami (program egzamin ustny). Wypełnienie ze sklejki, łatwo wymienialnej, zabezpieczonej przed wilgocią i przyczepnością do betonu, pozwala użyć płyty deskowania do 80 razy. Zastosowanie lekkiej sklejki ułatwia montaż i umożliwia stosowanie płyt o większych wymiarach. Zaletą tej konstrukcji jest mała wrażliwość stalowych elementów na rdzewienie, gdyż są to profile walcowane, a nic cienka blacha, łatwiej ulegająca rdzewieniu (opinie o programie).

Ramę elementu stanowi profil ceowy z przyspawanym kątownikiem dla zamocowania i zabezpieczenia krawędzi sklejki. Niektóre konstrukcje tego typu deskowań wykonywane są ze specjalnego profilu walcowanego zbliżonego do podanego wyżej opisu (np. system Acrow). Rama w tym przypadku usztywniona jest w kierunku podłużnym ceownikiem, a w poprzecznym kątownikiem (segregator aktów prawnych).

W ceowniku ramy w półce zewnętrznej wykonane są otwory okrągłe i owalne, natomiast w środniku - prostokątne. Otwory owalne służą do łączenia elementów za pomocą specjalnego łącznika z blachy stalowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ceramiczne pustaki ścienne zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ceramiczne pustaki ścienne zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ceramiczne pustaki ścienne zdjęcie nr 7 Ceramiczne pustaki ścienne zdjęcie nr 8 Ceramiczne pustaki ścienne zdjęcie nr 9
Ceramiczne pustaki ścienne zdjęcie nr 10
Ceramiczne pustaki ścienne zdjęcie nr 11 Ceramiczne pustaki ścienne zdjęcie nr 12 Ceramiczne pustaki ścienne zdjęcie nr 13
Ceramiczne pustaki ścienne zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ceramiczne pustaki ścienne zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ceramiczne pustaki ścienne zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami