Blog

15.03.2021

Plastyfikatory

W artykule znajdziesz:

Plastyfikatory

Plastyfikatory

Aby określić zachowanie się dodatków do betonu, takich jak mączki mineralne, plastyfikatory itp., należy równocześnie poddawać badaniu próbki bez tych dodatków po 28 dniach twardnienia. Próbki zanurza się w roztworze w naczyniu szklanym, fajansowym lub plastikowym o takiej pojemności, aby na jedną próbkę przypadało 4 1 roztworu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do badań laboratoryjnych stosuje się roztwory chemiczne, które najczęściej występują w praktyce budowlanej. Są to kwasy, roztwory soli organicznych i nieorganicznych oraz woda miękka, zawierająca agresywny dla wapna kwas węglowy, oleje i tłuszcze organiczne. W praktyce stopień oddziaływania roztworów zależy od szybkości ruchu i dopływu agresywnych składników oraz od szybkości tworzenia się na powierzchni betonu osłon umożliwiających przenikanie do głębi składników. W laboratorium dokonują tego mieszalniki i pompy. Roztwory, które rozpuszczają beton, należy podczas badań często wymieniać (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Temperatura powietrza w laboratorium powinna wynosić 15-20°C, wilgotność zaś 65-75%. Szkodliwe wpływy chemiczne określają tworzące się rysy, łuszczenia, odpryski, pęcznienia, a także zmiany wytrzymałości na rozciąganie przy zginaniu, wytrzymałości na ściskanie oraz współczynnik sprężystości dynamicznej, zmiany ciężaru objętościowego i długości próbki. Ponadto przez analizę roztworu i betonu określić można wpływ chemiczny na różnych głębokościach warstw (uprawnienia budowlane).

Cechy fizyczne należy określać co trzy miesiące tak długo, aż wystąpią widoczne zmiany, i wyniki badań porównywać z próbkami jednocześnie zanurzonymi w zwykłej wodzie. Krótkotrwałe oddziaływanie wpływów chemicznych często powoduje wzrost wytrzymałości betonu, w związku z tym czas badań nie może być zbyt krótki i powinien wynosić co najmniej jeden rok, a nawet kilka lat. Określenie szkodliwych wpływów chemicznych w warunkach naturalnych może trwać nawet dziesiątki lat. Za przykład mogą tu posłużyć prowadzone przez R. Kozaka badania elementów sprężonych w wodzie morskiej we Władysławowie (program egzamin ustny). Na betony fundamentowe oddziaływają również agresywne środowiska wodne i gruntowe.

Próbki do badań

Należy do nich woda zanieczyszczona ściekami przemysłowymi lub gospodarczymi, woda mineralna, morska, humusowa itp. Wody takie należy poddawać analizom chemicznym dla określenia ich stopnia agresywności (opinie o programie). Próbki gruntu miesza się z pięciokrotną ilością wody destylowanej i z roztworu wyznacza grupy S04, Mg oraz wartość wskaźnika pH. W celu wyznaczenia zmiennej kwasowości próbkę 100 g gruntu gotuje się jedną godzinę z dodatkiem 200 mg 1 n roztworu octanu sodowego. Przesącz miareczkuje się 0,1 n NaOH. Wyniki badania podaje się w mg 0,1 n NaOH zużytego na 100 g gruntu. Wymiana względnie przenikanie ciepła odbywa się trzema fizycznie odmiennymi drogami: przewodzeniem, konwekcją i promieniowaniem.

Przewodzenie zachodzi w ciałach stałych i polega na ciągłym przekazywaniu ciepła z jednej cząstki materii na drugą (segregator aktów prawnych). Konwekcją nazywane jest zjawisko unoszenia ciepła przez powietrze lub ciecz. Ponieważ każdorazowe obliczanie przenikania ciepła przy niestałych strumieniach cieplnych jest czasochłonne, wykorzystuje się gotowe graficzne rozwiązania równań różniczkowych lub można je rozwiązać na maszynach matematycznych.

Do wyznaczania współczynnika przenikania ciepła przez materiały stosuje się stałe urządzenia pomiarowe. Próbki do badań powinny mieć odpowiednie kształty geometryczne. Do pomiaru przewodnictwa cieplnego w aparacie Poensgena wykonuje się dwie płyty o wymiarach 57×57 cm i grubości 3-6 cm, z tego samego materiału i w identyczny sposób jak na budowie. Powierzchnie ich powinny być równoległe i dokładnie oszlifowane (promocja 3 w 1). Różnica ciężaru badanych płyt nie może przekraczać 5%, a wilgotność objętościowo 5%.

Aparat Poensgena składa się z kwadratowej płyty grzejnej o powierzchni 25×25 cm, grzejnika wyrównawczego oraz ramy o wymiarach wewnętrznych 57×57 cm z dwiema chłodnicami wodnymi.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami