Blog

Straty wskutek prażenia zdjęcie nr 2
06.04.2023

Płaszcz ochronny izolacji

W artykule znajdziesz:

Straty wskutek prażenia zdjęcie nr 3
Płaszcz ochronny izolacji

Stosując izolację z łupek, należy układać je na rurze w ten sposób, aby styki ich powierzchni czołowych wypadały w połowie długości łupki przeciwległej. Łupki mocuje się opaskami z drutu w ten sposób, aby każda para łupek była ściśnięta co najmniej dwukrotnie, a odstęp pomiędzy opaskami wynosił około 250 mm (program uprawnienia budowlane na komputer). Płaszcz ochronny izolacji wykonuje się z mieszanki gipsowo-klejowej „Durizol”. Przed wykonaniem płaszcza ochronnego wskazane jest owinąć izolację bandażem jutowym lub z gazy bawełnianej szerokości 10-P15 cm, nawijanym na zakładkę, izolację cieplną wymienników i zasobników należy wzmocnić płótnem jutowym moczonym w masie gipsowo-klejowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Płaszcz ochronny na przewodach o średnicach do 80 mm i zbiornikach o średnicy do 600 mm powinien mieć grubość ok. 10 mm. Przewody i zbiorniki o większych średnicach ochrania się płaszczem grubości ok. 15 mm (uprawnienia budowlane).

Szczególnie starannie należy przeprowadzić badanie urządzeń zabezpieczających instalację przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. W tym celu wykonuje się następujące czynności:

  1. sprawdza się, czy układ zabezpieczenia jest zgodny z postanowieniami zawartymi w normie PN-67/B-02440,
  2. sprawdza się średnice rur zabezpieczających i zaworów bezpieczeństwa oraz czy wykonano przewidziane w dokumentacji zabezpieczenie przed przekroczeniem określonej temperatury (program egzamin ustny).

Zawory bezpieczeństwa sprawdza się po ich uprzednim wyregulowaniu. Sprawdzenie to polega na:

  • określeniu typu i pomiarze średnicy zaworu za pomocą suwmiarki.
  • sprawdzeniu prawidłowego umieszczenia zaworu oraz rury doprowadzającej,
  • sprawdzeniu, czy nie zamontowano jakichkolwiek urządzeń mogących zamknąć przepływ pomiędzy zaworem a zabezpieczonym urządzeniem,
  • sprawdzeniu zabezpieczenia przed przesunięciem obciążnika lub zwiększeniem nacisku sprężyny,
  • co najmniej trzykrotnym wykonaniu próby działania zaworu, przy czym zawór powinien otwierać się przy ciśnieniu nie większym od 1,1 wartości ciśnienia roboczego, a zamykać się przy ciśnieniu roboczym (opinie o programie).

Szczelność instalacji

Badanie czystości urządzenia polega na pobieraniu wody z dowolnego punktu czerpalnego do naczynia szklanego i ocenie jej zanieczyszczenia. Szczelność instalacji bada się wykonując próby ciśnieniowe. Próba ta polega na: wytworzeniu ciśnienia w napełnionej wodą instalacji równego 1,5-krotnemu ciśnieniu roboczemu i obserwacji przez okres 20 min ciśnienia na manometrze podłączonym do instalacji. Instalację uznaje się za szczelną, gdy ciśnienie na manometrze w ciągu tego okresu nie spadło więcej niż o 0,1 kG/cm2, a na przewodach i armaturze nie były widoczne ślady kropel wody nawet w postaci drobnej rosy. Badanie szczelności należy przeprowadzić zarówno przy zimnej, jak i gorącej instalacji (segregator aktów prawnych).

Badanie temperatury ciepłej wody i działania cyrkulacji przeprowadza się po całkowitym uruchomieniu węzła cieplnego. Badanie to polega na pomiarze temperatury wody w losowo wybranych punktach czerpalnych, przy czym liczba badanych punktów nie może być mniejsza od 15% ogólnej liczby punktów czerpalnych instalacji.

W myśl wymagań normy PN-71/B-10420 w instalacjach z przewodami cyrkulacyjnymi temperatura ciepłej wody wypływającej z punktu czerpalnego po 5 sekundach od chwili otwarcia zaworu nie powinna być niższa więcej niż o 10°C od temperatury wody w podgrzewaczu. W wymienionej normie stwierdzono ponadto, że w instalacjach centralnych ciepłej wody temperatura wody na wyjściu z podgrzewacza nie powinna przekraczać 55°C.

Natężenie wypływu z najniekorzystniejszych pod względem hydraulicznym punktów poboru jest zadowalające wtedy, gdy nie jest ono mniejsze więcej niż o 50% od natężenia wypływu wody z punktów położonych najbliżej źródła ciepła (promocja 3 w 1).

Obiekty budowlane i ich części oraz zakłady pracy i ich części jak np. pomieszczenia, składowiska materiałowe i urządzenia technologiczne znajdujące się poza budynkami oraz strefy pożarowe zalicza się w zależności od występujących materiałów i stosowanej technologii do pięciu kategorii niebezpieczeństwa pożarowego.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Straty wskutek prażenia zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Straty wskutek prażenia zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Straty wskutek prażenia zdjęcie nr 8 Straty wskutek prażenia zdjęcie nr 9 Straty wskutek prażenia zdjęcie nr 10
Straty wskutek prażenia zdjęcie nr 11
Straty wskutek prażenia zdjęcie nr 12 Straty wskutek prażenia zdjęcie nr 13 Straty wskutek prażenia zdjęcie nr 14
Straty wskutek prażenia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Straty wskutek prażenia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Straty wskutek prażenia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami