Blog

06.04.2023

Płukanie

W artykule znajdziesz:

Płukanie

Każde zakończenie izolacji, jak również szczeliny dylatacyjne powinny być zaopatrzone w ochronne opaski metalowe wykonane z blachy ocynkowanej lub cynkowej grubości 0,50-0,70 mm. Szerokość opasek powinna wynosić 30-60 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).

Regulacje instalacji należy przeprowadzić przed końcowym odbiorem, mając na uwadze wymagania stawiane w normie FJN -71/B-10420. W celu zapewnienia minimalnych temperatur w punktach czerpalnych przeprowadza się regulację natężeń przepływu w poszczególnych obiegach cyrkulacyjnych, stosując kryzy dławiące o średnicach i miejscach montażu przewidzianych w projekcie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przed montażem kryz dławiących i zaworów regulacji automatycznej koniecznie trzeba przeprowadzić kilkakrotne płukanie całej instalacji. Płukanie przeprowadza się w sposób zgodny z wymaganiami podanymi w opisie technicznym projektu. Regulację zaworów bezpieczeństwa przeprowadza się z podłączonym manometrem kontrolnym w ten sposób, aby po przekroczeniu o 5% wartości ciśnienia nastawionego zawór został otwarty. Po dokonaniu regulacji zaworów bezpieczeństwa należy zaplombować obciążniki, uniemożliwiając zmianę ich położenia (uprawnienia budowlane).

Przy wykonywaniu i odbiorze instalacji ciepłej wody przeprowa dza się jej badania zgodnie z PN-71/B-10420 w następujących okresach:

  1. przed zakryciem kanałów, bruzd, węzłów, przejść przez przegrody,
  2. przed nałożeniem izolacji cieplnej,
  3. po ukończeniu montażu i przeprowadzeniu płukania instalacji,
  4. po podłączeniu instalacji do źródła ciepła (program egzamin ustny).

Przeprowadza się następujące rodzaje badań instalacji:

  • zgodności z dokumentacją techniczną,
  • rodzaju użytych materiałów,
  • sposobu i jakości zabezpieczenia przed korozją,
  • poszczególnych elementów, tj. urządzeń do podgrzewania wody, pomp, przewodów izolacji cieplnej, armatury oraz urządzeń zabezpieczających przed wzrostem ciśnienia,
  • czystości,
  • szczelności,
  • temperatury i natężeń wypływu ciepłej wody (opinie o programie).

Powłoka malarska

Badania zgodności instalacji z dokumentacją techniczną wykonuje się we wszystkich okresach wcześniej wyszczególnionych przez porównanie wykonanej instalacji lub jej fragmentów z dokumentacją z uwzględnieniem zmian uzgodnionych z projektantem oraz inspektorem nadzoru i zapisanych w dzienniku budowy lub innym równorzędnym dokumencie. Badanie materiałów sprowadza się głównie do stwierdzenia zgodności rodzaju użytego materiału z odpowiednimi normami, warunkami technicznymi czy specyfikacją materiałową znajdującą się w dokumentacji technicznej (segregator aktów prawnych).

Wszystkie elementy instalacji ciepłej wody powinny być zabezpieczone przed korozją zgodnie z obowiązującą instrukcją KOR-3A i dokumentacją projektową. Badanie urządzeń przeprowadza się wykonując oględziny zewnętrzne.

Badając urządzenia do podgrzewania wody należy:

  1. porównać dane techniczne umieszczone na tabliczkach znamionowych z dokumentacją,
  2. sprawdzić usytuowanie urządzeń, które powinno gwarantować możliwość wyciągnięcia rurek grzejnych lub wężownic bez konieczności demontażu urządzeń,
  3. sprawdzić wymagania odnośnie do wentylacji pomieszczenia i kanałów spalinowych.

W trakcie badania pomp konieczne jest przeprowadzenie następujących czynności:

  1. porównanie danych technicznych odczytanych z tabliczki znamionowej z dokumentacją,
  2. sprawdzenie sposobu wykonania izolacji przeciwdrganiowej na fundamencie oraz wkładek elastycznych w przewodach,
  3. sprawdzenie sposobu posadowienia fundamentu i pompy,
  4. sprawdzenie poziomnicą poziomego ustawienia zespołu pompowego,
  5. sprawdzenie zgodności kierunku obrotu wału pompy z kierunkiem strzałki znajdującej się na korpusie pompy,
  6. wykonanie ręcznej próby obrotu wirnika pompy.

Badając prawidłowość wykonania przewodów instalacji wewnętrznej, sprawdza się sposób prowadzenia rur oraz ich średnicę, jakość połączeń gwintowych przez wyrywkowe rozkręcenie paru połączeń, dokonuje się oględzin materiałów uszczelniających oraz sprawdzenia wymiarów paru połączeń kołnierzowych. Ponadto sprawdza się położenie przewodów względem przegród budowlanych oraz przejścia przez nie przewodów, sposób rozmieszczenia wydłużek termicznych i podpór (promocja 3 w 1). Równocześnie należy sprawdzić sposób wykonania izolacji cieplnej, zwracając uwagę na: miejsce i grubość izolacji, rodzaj użytego materiału, zabezpieczenie izolacji oraz kolor powłoki malarskiej.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami