Blog

25.05.2020

Płyta dachowa żebrowa

W artykule znajdziesz:

Płyta dachowa żebrowa

Płyta dachowa żebrowa

Płyta dachowa żebrowa typu „Ostrów” ma żebra o zmiennej wysokości 25-40 cm, zbrojone ośmioma splotami 7 0 2.5 (ze stali Pkr = 7400 kG) o usytuowaniu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przyjęto markę betonu 300, natomiast części płyt odległe o 1 m od podpór wykonano z betonu marki 400. Po przeprowadzeniu badań dla zwiększenia współczynnika pewności na zarysowanie dodano po 2 sploty u dołu i u góry żeber. Ciężar płyt 4800-5000 kG. Po sprężeniu nastąpiło wygięcie elementów ku górze ok. 5-10 cm. Przeprowadzone badania wykazały dużą ich wytrzymałość (zniszczenie elementu nastąpiło na skutek zgniecenia betonu w płycie) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zaobserwowano zupełnie dobrą współpracę żeber z górną płytą jak również wzajemną współpracę obok leżących płyt połączonych ze sobą tylko na krawędzi bez poprzecznych żeber. Wykonano w Polsce również podobne elementy o długości 15,90 m.

Stropodach z elementów płytowo-żebrowych, mających charakter cienkościennych belek. Kształtem przypominają one bel ki korytkowe, zamknięte górną płytą, tworzącą gładką powierzchnię dachu (przekrój skrzynkowy). Dolna płaska płyta Wygodniejszymi w produkcji są płyty otworowe sprężone strunobetonowymi listwami. Przekrój otworów wynosi tu ok. 50% całego przekroju poprzecznego płyty. Odznaczają się one dość dobrą sprężystością, pośrednią między sprężystością odpowiednich płyt strunobetonowych i żelbetowych.
Przekrycia ze sprężonych beleczek z wypełnieniem trwałym.

Te przekrycia, tak stropodachowe jak i międzykondygnacyjne, konstruuje się opierając na sprężonych beleczkach wypełnienie (zwykle pustakowe), które nie współpracuje z tymi beleczkami ani z wyrównawczym betonem. Kształty beleczek, sprężonych głównie strunami z wysokowartościowej stali, są bardzo zróżnicowane w zależności od kształtu stosowanych pustaków lub np. płytek. Wysokość beleczek z reguły odpowiada wysokości konstrukcji przekrycia. Górne zbrojenie strunami jest tu konieczne ze względu na warunki transportu i montażu (uprawnienia budowlane).

Ścinanie belek

Zastosowano tu struny o 2,5 mm o wytrzymałości 21000 kG/cm2, natomiast zbrojenie spiralne, pracujące na ścinanie belek posiada licz otwory, które zmniejszają ciężar nienasiąkliwy papier (w tej fazie robót struny te unosi się nieco w środku rozpiętości elementu) (program egzamin ustny). Następnie naciąga się struny zbrojenia elementu i po zazbrojeniu uprzednio dosuniętych wszystkich części formy, zalewa się je betonem. Po uzyskaniu odpowiedniej wytrzymałości betonu zwalnia się naciąg środkowych strun.

Stosuje się tu beton plastyczny z drobnym uziarnieniem.
Przekrycia z płyt wielootworowych. Analogicznie do płyt wielootworowych wykonuje się ten typ przekrycia również w wersji sprężonej. Sprężające struny są tu usytuowane w dolnej części żeber międzyotworowych. Płyta dolna oraz górna zbrojone są siatkami zgrzewanymi (opinie o programie). Płyty te stosowane są w Rosji o szerokości 3,55 m do długości w świetle podpór 6,0 (razem z częściami podporowymi mają one długości 6,26 m). Przekrój owalnych otworów wynosi 60-65% całego poprzecznego przekroju płyty, a sprowadzona grubość betonu - 8,4 cm. W przypadku płyt o otworach okrągłych przekrój otworów wynosi 45-47% całego poprzecznego przekroju, a grubość sprowadzona betonu - 12 cm. Płyty wielootworowe wykonuje się również jako trójwarstwowe o wysokości 6,5, 10, 12, 14, 16 i 20 cm. Mają one szerokości 50 i 100 cm, a długość ich dochodzi nawet do 6-7 m. Dolna warstwa wykonana jest z betonu marki 300, natomiast górna z betonu marki 200 dla długości płyt do 4,0 m oraz z betonu marki 300 dla większych długości. Warstwa środkowa, której objętość równa jest 2/3 ogólnej objętości płyty wykonana jest z lekkiego betonu marki 100-150
. Sprężenie wykonane jest strunami o średnicy 2,5-3 mm.
prefabrykatu, dając zarazem możność wykorzystania środkowej pustki belkowej do zainstalowania np. instalacji klimatyzacyjnej (segregator aktów prawnych). Te elementy, zaprojektowane dla hal jednokondygnacyjnych o siat
słupów 12X18 m i 12X24 m, opierają się na belkach o rozpiętości 12 m; długość elementów stropodachu wynosi zatem 18 m i 24 m. W pierwszym przypadku wysokość ich przyjęto odpowiednio 75 cm i 90 cm, a szerokość górnej płyty - 1,5 m i 2,0 m.

Głównym zbrojeniem elementów są sploty strun 5 mm w ilości: 2 sploty - u góry i 30 splotów u dołu. Wykonanie ich przeprowadzono na długich stendach. Najpierw naciąga się struny (56 sztuk), tworzące kontur środkowego otworu elementu, na które nawija się przygotowany w postaci pasma (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami